Newsletter
Mezinárodní festival animovaných filmů, 7. - 12. května 2024

Newsletter

 

 
head

Česká soutěž – Český obzor
Vedle mezinárodní soutěže je nedílnou součástí festivalu Anifilm už několik let i soutěž národní, která nabízí tvůrcům možnost soutěžit se svým animovaným dílem v kontextu české tvorby a divákům umožňuje unikátní, komplexní vhled do podob současné tuzemské animace. Letos se českého klání účastní dohromady čtyřiapadesát animovaných počinů: 26 studentských filmů, 10 videoklipů a 15 zakázek. Soutěžit spolu budou v jedné kategorii opět i filmy krátké a celovečerní. Kromě vítězů jednotlivých kategorií vybere Rada animovaného filmu také vítěze průřezové kategorie Nejlepší české animované dílo.
Letošnímu Českému obzoru jednoznačně dominuje různorodá studentská tvorba (některé filmy soutěží zároveň v mezinárodní soutěži). Studenti a studentky sahají často po aktuálních tématech, nebojí se zpracovávání složitých problémů nebo natáčejí upřímné osobní výpovědi. Vedle příběhů různých žánrů lze také pozorovat trvající oblibu anidoků. Kompletní seznam vybraných tuzemských děl najdete zde.
O cenách v národním klání rozhodne svým hlasováním více než stočlenná Rada animovaného filmu složená z profesionálů z praxe, z odborníků, teoretiků i festivalových dramaturgů. Kdo v jednotlivých kategoriích zvítězí, se dozvíte na slavnostním zahájení festivalu, které plánujeme na úterý 22. června. České tvorbě zdar!

cesky obzor Barevný sen
cesky obzor Morana

Hry v soutěži Anifilmu
Stejně jako v minulých letech proběhne i tentokrát na Anifilmu soutěž počítačových her. V konkurenci českých herních konferencí a setkání se Anifilm profiluje směrem k umělecké stránce her a k dětskému hráči. Tomu odpovídají i dvě soutěžní kategorie: výtvarný počin a hra pro děti. Do úzkého výběru se letos dostalo 15 her z celého světa. V soutěži jsou i tři česká želízka v ohni. Jedním je atmosférická logická hra Creaks od Amanita Design, druhým pak Medvědí kuchařka České televize – herní adaptace oblíbených Mlsných medvědích příběhů. V neposlední řadě je to pak atmosférický thriller z českých lesů Someday You’ll Return od nezávislého studia CBE Software, jehož environment artist Lukáš Medek byl shodou okolností loni členem poroty Anifilmu. Úplný přehled soutěžních her je k nahlédnutí tady.

Someday You'll Return
Games Tiny money

Kam nás zavede vybraná VR tvorba?
Magické houby osidlující mrtvou planetu Zemi, queer bohové nebo rodící smrtka v podobě obří pavoučice. Letošní druhý ročník soutěže projektů ve virtuální realitě nás opět zavede do pestrých a často i absurdních a šílených světů. Ač většina obyvatelstva v posledních několika měsících uvízla v online virtuálním světě a může se zdát, že virtuální reality mají všichni už dost, vybrané VR animované projekty nás zavádějí mnohem dál než za běžnou rutinu nekonečných online callů a sociálních sítí. Hned pětice projektů nás noří do jinotajných vesmírných dálav. Diváci se budou moci těšit také třeba na tradiční pojetí klasických pohádek nebo i na experimentální adaptace poezie. VR exhibice, stejně jako loni, bude mít dvě části – v prostoru VR Brainz Cinema se ukáží 360° filmy a v Herní zóně zase interaktivní VR projekty na pomezí her a filmů. Pro kompletní přehled všech vybraných děl navštivte náš web.

VR dear lizzy
VR_Amends

Anifilm 2021: Tentokrát se uvidíme v červnu
Vzhledem k tomu, že se situace nezlepšuje tak, jak bychom všichni uvítali, rozhodli jsme se, stejně jako řada dalších festivalů a podobných kulturních akcí, pro posun termínu. Původně květnový termín se tak mění na červnový a Anifilm se uskuteční ve dnech 22. až 27. června 2021. Jedním z hlavních důvodů změny termínu je snaha, aby plánovaný program festivalu mohl bezpečně proběhnout pokud možno v plném rozsahu, aby se lidé mohli účastnit festivalových projekcí, přednášek, dílen, her, výstav, koncertů i divadel. Vždyť hlavním smyslem festivalů je setkávání lidí v prostoru zaplněném kulturními zážitky a bez lidí, kteří se cítí bezpečně, by kultura ztratila smysl. Zakoupené akreditace zůstávají v platnosti. V případě, že je nebude možné v novém termínu využít, budou festivalem odkoupeny zpět. Buďte zdrávi a na viděnou v létě!Anifilm
Slezská 134, 130 00  Praha 3 - Vinohrady
 

www.anifilm.cz   info@anifilm.cz

Pokud už nadále nechcete dostávat tyto emaily, klikněte na následující Odhlášení.
©2021 OSPAF z.s, všechna práva vyhrazena

loga
FB
instagram
youtube