O Liberci
Mezinárodní festival animovaných filmů, 7. - 12. května 2024

 

 

Poznejte Liberec

Vítejte ve městě na severu Čech! Dominantou Liberce je 1012 metrů vysoký Ještěd korunovaný podivuhodnou siluetou televizního vysílače a horského hotelu, jehož výstavba probíhala v letech 1966 až 1973. Architekt Karel Hubáček obdržel v roce 1969 za toto dílo jako dosud jediný Čech v historii prestižní Cenu Augusta Perreta. I samotná budova získala díky své originalitě řadu ocenění – byla například jmenována národní kulturní památkou, nejvýznamnější českou stavbou 20. století a dokonce usiluje o zápis mezi památky UNESCO.

Druhým symbolem města je novorenesanční radnice, kterou v letech 1888 až 1893 postavila firma Sachers & Gärtner podle projektu vídeňského architekta Franze von Neumanna. Také radnice je národní kulturní památkou a chlubí se především bohatě zdobenými fasádami, vzácnými vitrážemi a nádhernou obřadní síní, která je ukázkou precizní řemeslné práce.

Dalším magnetem je Zoologická zahrada Liberec z roku 1904. Je nejstarší zoologickou zahradou svého druhu v ČR a specializuje se na chov vzácných a v přírodě často kriticky ohrožených druhů zvířat. Mezi nejzajímavější chované druhy patří takin čínský, levhart sněžný, varan antracitový nebo největší kolekce dravých ptáků v Evropě. Významným turistickým cílem města je Botanická zahrada Liberec, která byla zpřístupněna už v roce 1895 a jejíž výstavní skleníky jsou opravdovým rájem rostlin ze všech kontinentů.

Mezi významné liberecké atrakce patří také nevšední projekt rodinné zábavy – Centrum Babylon. Zde najdete pod jednou střechou aquapark s výzdobou ve stylu příběhů Julese Vernea, akvárii a jeskyněmi a několikrát denně vás tu čeká i tematická laser show. Lunapark láká děti na atrakce ve stylu staročeské pouti, iQPARK je seznamuje s okolním světem a Funpark prověřuje jejich mrštnost, hravost i hbitost.

Liberec se může pochlubit i krytým DinoParkem s pohyblivými a ozvučenými modely prehistorických zvířat, 4D kinem, pravým deštěm a stezkou pro odvážné děti. V Liberci najdete i unikátní science centrum iQLANDIA, které vám umožní poznávat různé jevy prostřednictvím her a pokusů. Vyzkoušejte přes 400 interaktivních pomůcek nebo exponátů a navštivte také zdejší 3D planetárium.

Za poznáním historie našeho města a krás okolní přírody se vydejte do Severočeského muzea, které doplňuje Křišťálová věž s nejdelším skleněným žebříkem na světě. V Technickém muzeu oceníte krásu historických vozů, motocyklů, jízdních kol i hromadných dopravních prostředků. Oblastní galerie umístěná v prostoru bývalých lázní vás bude kolébat na vlnách českého umění i sbírek francouzského, německého, rakouského a nizozemského malířství.

Poznejte Liberec

www.visitliberec.eu