Liberecký kraj
Mezinárodní festival animovaných filmů, 7. - 12. května 2024

Liberecký kraj

Vítejte v Libereckém kraji

I když je svou rozlohou Liberecký kraj druhým nejmenším v České republice, má svým návštěvníkům bezesporu co nabídnout, ať už jsou to technické památky, průmysl, tradiční řemesla, hrady, zámky nebo významné církevní stavby. To vše charakterizuje region ležící v hornatém prostředí plném řek, průzračných vodopádů, rybníků, skal, vysokých hor i přírodních krás.

Turisticky je zdejší oblast velmi atraktivní a přírodní zajímavosti, němí pamětníci dávné historie, kouzelné výhledy i romantická údolí jsou často jedinečné i v rámci celé České republiky.

Není snadným úkolem vybrat z množství krás několik konkrétních příkladů. Jedním z oblíbených a vyhledávaných míst je například Popova skála, dominanta východní části Lužických hor, která se vypíná na hřebeni nedaleko Hrádku nad Nisou. Když člověku zbude trocha času a chce si vyčistit hlavu, urovnat myšlenky nebo třeba jenom zlepšit fyzičku, je skvělou volbou namířit své kroky právě k ní. Na jejím vrcholu získá člověk potřebný nadhled a potěší své oko výhledem na velkou část našeho regionu – od Jizerských a Lužických hor přes masiv Ještědského hřbetu až po kopce Českolipska. Na cestě mezi Turnovem a Lomnicí nad Popelkou se nalézá jedinečná vyhlídka nad Tatobity na dechberoucí panoramata Českého ráje.

Opomenout nelze ani zdejší pamětihodnosti. Snad každý zná hrady Trosky či Sychrov, k vidění je tu ale ještě celá řada dalších, méně známých, ale přesto pozoruhodných staveb. Doslova zázrakem by se dalo nazvat zmrtvýchvstání hradu Grabštejn, kterému ještě před třiceti lety hrozila úplná zkáza.

Bylo by možné jmenovat řadu dalších míst a stále objevovat nová. Vždyť například jenom těch kouzelných vesnic a vísek, které si poklidně žijí svým venkovským životem, je ve zdejším regionu nespočet.

Liberecký kraj je krajem, který se musí zažít.