Porota
Mezinárodní festival animovaných filmů, 7. - 12. května 2024

Porota

MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ CELOVEČERNÍCH FILMŮ

Milorad Krstić

Slovinský rodák Milorad Krstić vystudoval právo na Novosadské univerzitě v Srbsku. Od roku 1989 žije a působí v Budapešti jako malíř a multimediální umělec. Je aktivní napříč mnoha odvětvími vizuálního umění, ať už se jedná o malbu, sochařství, dokumentární film, scénografii, fotografii, tvorbu interaktivních CD-ROMů či obrázkových knížek pro děti a komiksů. Se svým prvním krátkým animovaným filmem My Baby Left Me (1995) vyhrál Stříbrného medvěda na berlínském filmovém festivalu. Jeho celovečerní animovaný film Sběratel Ruben Brandt (2018) měl premiéru na náměstí Piazza Grande v rámci Filmového festivalu Locarno a posbíral celou řadu ocenění. 

Hugh Welchman

Hugh Welchman je absolventem Univerzity v Oxfordu a National Film and Television School. Spoluzaložil produkční společnost BreakThru Films. V roce 2008 získal Oscara za první velký projekt studia BreakThru s názvem Petr a Vlk, který měl premiéru v londýnské Royal Albert Hall za doprovodu živého orchestru. Jeho další film Kouzelný klavír (2011) měl premiéru v Zakázaném městě v Pekingu za živého doprovodu čínského pianisty Langa Langa. Společně s Dorotou Kobielou napsal a zrežíroval filmy S Láskou, Vincent (2017) a Jagna (2023).

Alena Vandasová

Alena Vandasová působí od roku 2008 v producentské společnosti MAUR film. Dříve pracovala mimo jiné jako ředitelka Pražského domu fotografie nebo v marketingu Sbírky moderního umění NG ve Veletržním paláci. Mezi její producentské projekty patří celovečerní koprodukční filmy Fany a pes (2019), Přes hranici (2021) nebo O nepotřebných věcech a lidech (2024). Je držitelkou Českého lva za animovaný film Lucie Sunkové Zuza v zahradách (2022).

MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ KRÁTKÝCH A STUDENTSKÝCH FILMŮ

Mariam Kandelaki

Mariam Kandelaki se proslavila ve světě animace jako schopná režisérka a producentka. Pořádá mezinárodní filmový festival Nikozi, vede vzdělávací projekt Annecy Georgia na podporu rozvoje gruzínské animace, založila výroční mezinárodní konferenci Anima-Tbilisi a také gruzínskou asociaci sdružující animátory s názvem SAQANIMA. Filmy, na kterých se podílela, získaly celkem více než 80 různých ocenění na festivalech po celém světě. Mariam Kandelaki zasvětila svou kariéru podpoře rozvoje animace jakožto umění i filmového průmyslu.

André Eckardt

André Eckardt působil mezi lety 2008 a 2015 jako ředitel Německého institutu animovaného filmu, kde organizoval mezinárodní výstavy zaměřené na animaci, rozšiřoval sbírky a spolupracoval s Anifilmem a dalšími festivaly. Vyvinul a koordinoval digitalizační program pro regionální filmové dědictví. Od roku 2021 vede filmový odbor Saské zemské knihovny a stará se o její rostoucí sbírku dokumentárních a domácích filmů a zvukových nahrávek, z nichž nejstarší pocházejí z 20. let minulého století. Od roku 2016 také působí jako kurátor animovaných filmů na festivalu DOK Leipzig a je členem festivalové výběrové komise. 

Emma De Swaef

Emma De Swaef se specializuje na stop-motion animaci a loutky. Mezi její oblíbené materiály patří vlna, plsť a textil. Společně s Marcem Jamesem Roelsem natočila v roce 2012 krátký stop-motion film Ach, Willy…, který vyhrál 80 mezinárodních ocenění včetně Cartoon d’Or a získal také nominaci na cenu Cézar. Jejich středometrážní film Ten báječný dort (2018) měl premiéru na festivalu v Cannes a promítal se v kinech v Belgii, Nizozemsku a USA. V roce 2022 pro Netflix společně zrežírovali první kapitolu oceňovaného antologického filmu Barák. Působí v belgických Antverpách.

MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ ABSTRAKTNÍCH A NENARATIVNÍCH ANIMACÍ A VIDEOKLIPŮ, VR FILMŮ

Steven Woloshen

Steven Woloshen je kanadský učitel, restaurátor filmů, animátor, řemeslník a spisovatel. Je autorem více než 50 oceňovaných abstraktních filmů a time-based instalací pro festivaly, galerie a muzea. Dvakrát byl nominovaný na ocenění Generálního guvernéra Kanady a získal celou řadu výzkumných a autorských grantů. Napsal dvě knihy: praktický manuál zabývající se tvorbou patiny, restaurováním a dalšími ručními analogovými filmovými technikami Recipes for Reconstruction: The Cookbook for the Frugal Filmmaker (2010) a příručku s návody pro výrobu filmů za pomoci každodenních předmětů Scratch, Crackle & Pop! (2015).

Wiola Sowa

Wiola Sowa je polská animátorka a akademička. Vystudovala Fakultu výtvarných umění v Krakově a Fakultu grafických umění Filmové školy v Lodži. Mezi lety 2008 a 2012 předsedala polské pobočce asociace ASIFA. Byla také členkou krakovské pobočky Svazu polských filmařů. Její filmy se promítaly v Národní umělecké galerii ve Washingtonu D.C., nadaci Kosciuszko Foundation v New Yorku, Barbican Centre v Londýně, Centre Pompidou v Paríži, na festivalu v Annecy a na řadě dalších míst. Působí jako odborná asistentka na Institutu umění a designu univerzity v Krakově.

Jan Brukner

Jan Brukner je kreativec, vizuální tvůrce a režisér narozený v Liberci. Již na škole se zamiloval do tvorby 3D virtuálních světů a animace. Od roku 2005 se podílel (spolu s režisérem P. Sadílkem) na tvorbě hudebních klipů pro české interprety a spotů pro televize. Pracoval pro filmová studia při realizaci VFX a 3D matte paintingu. Jako umělecký režisér a kreativní designer pracoval na vývoji různorodých zážitků ve virtuální a rozšířené realitě při studiu BrainZ Immersive. Vyučoval 3D grafiku na umělecké škole Václava Hollara. V současnosti pracuje jako freelancer a založil kreativní produkci a idea making ateliér IDEAVIZ.

Mezinárodní soutěž nezávislých počítačových her

Eva Marková

Eva Marková je animátorka, ilustrátorka a herní vývojářka. Studovala v Ateliéru knihy na Ostravské univerzitě a v Ateliéru animované tvorby Fakulty multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. V současné době se věnuje jako spoluautorka a art direktorka práci na hře Phonopolis. Od roku 2017 pracuje na hře pod studiem Amanita Design a v letošním roce získala se svým týmem za tuto dystopickou papírovou adventuru nominaci na festivalu Independent Games Festival v kategorii Excellence in Visual Art Award.

Onat Hekimoğlu

Onat Hekimoğlu je herní vývojář a hudební skladatel, žije v Kolíně nad Rýnem. Je autorem celé řady interaktivních projektů od instalací přes VR projekty až po počítačové hry. V roce 2015 spoluzaložil herní studio Slow Bros., kde se v roli ředitele a autora hudby podílí na jejich debutové adventuře Harold Halibut.

Vojtěch Buchta

Vojtěch Buchta je 3D grafik, motion designér a pedagog. Je absolventem oboru Vizuální tvorba a výtvarná výchova na Masarykově univerzitě a Grafický design na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Působil jako art direktor v České televizi, následně se věnoval práci na volné noze v oblasti motion designu, přičemž se zaměřil především na projekty v herním průmyslu a tvorbě videoklipů. Od roku 2022 působí v herním studiu SCS Software na pozici Training Center Leader.