Newsletter
Mezinárodní festival animovaných filmů, 6. - 11. května 2025

Newsletter

 

 

 
head


Zůstáváme napnutí, ale věříme. Držte nám palce, aby Anifilm mohl proběhnout fyzicky v termínu od 22. do 27. června. Zůstaňme ve spojení, sledujte náš web a sociální sítě, kde se o aktuální situaci a případných opatřeních během Anifilmu dozvíte. Předprodej zvýhodněných akreditací stále probíhá, ale jen do konce května – pojďte do toho! Více informací zde.

Průvodce soutěží celovečerních filmů Anifilmu 2021
Snad opravdu každý si vybere z letošní kolekce 10 soutěžních celovečerních snímků. Holdujete-li (tak jako my) artistním a umělecky vyhraněným snímkům, které nikde jinde než na festivalové scéně nespatříte, je tu pro vás intimní zpověď kultovního polského tvůrce Mariusze Wilczyńskeho Zabij to a opusť město (Zabij to i wyjedź z tego miasta) či postmoderní requiem za ruskou avantgardu od tamní režisérské legendy Andreye Khrzhanovského Nos aneb Spiknutí podivínů (Nos ili zagovor netakikh). K těmto snímkům má v něčem blízko i druhý celovečerní film nezávislého amerického animátora Dashe Shawa – před lety na Anifilmu soutěžil se snímkem Jak se mi potopila střední škola. V nejnovější Kryptozoo (Cryptozoo) vrhá diváky do spletitého příběhu kolem útulku pro mytické kryptidy. S reálným světem jsou pak více propojeny biografický Josep o katalánském umělci Josepu Bartolím, a zejména pak animovaný dokument My Favorite War, ve kterém jeho režisérka Ilze Burkovska Jacobsen vzpomíná na své dětství prožité v socialistickém Lotyšsku. Jak název napovídá, skutečnou postavou divokého západu se pak inspiroval film Calamity a znovu se zaměřuje na dětskou hrdinku. Je jí legendární Calamity Jane a za poutavým kresleným snímkem stojí tvůrce filmu Až na severní pól Rémi Chayé. A to už jsme se dostali k soutěžním titulům pro rodiny a děti. Ty se mohou také dále vypravit na dobrodružství Malého upírka (Petit vampire) od známého francouzského kreslíře Joanna Sfara (mnozí si vzpomenou na jeho předchozí snímek Rabínův kocour, taktéž podle komiksu) nebo na oscarového kandidáta – film Vlkochodci z irského studia Cartoon Saloon. To se proslavilo třeba titulem Píseň moře. Silnou konkurenci těmto propracovaným filmům tvoří také dva české tituly, které oba vsadily na loutkovou animaci. O ohrožení svobody vypráví i s pomocí racků Barevný sen proslulého tvůrce Jana Baleje. Menším divákům je pak určen jeden z nejambicióznějších filmů české animace Myši patří do nebe režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka podle oblíbené knihy Ivy Procházkové. Pěkně pod sebou všechny snímky najdete zde.

Barevny_sen
Calamity

Barevný sen

Calamity

Josep
cryptozoo

Josep

Kryptozoo

Little Vampire
My favorite war

Malý upírek

My Favorite War

Mysi patri
The Nose or The Conspiracy of Mavericks

Myši patří do nebe

Nos aneb Spiknutí podivínů

Wolfwalker
Kill It and Leave This Town

Vlkochodci

Zabij to a opusť město

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu udělí Anifilm Edgaru Dutkovi
Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si v roce 2021 od Anifilmu převezme jeho pravidelný návštěvník pan profesor Edgar Dutka. Historii, ale i současnost české animace si lze bez jeho osobnosti představit jen stěží. Dlouholetý dramaturg Krátkého filmu, autor desítek scénářů k legendárním snímkům (mj. Konec krychle, Klub odložených), režisér a také výrazný pedagog FAMU, který ovlivnil řadu tvůrců animovaného filmu i badatelů, kteří se mu věnují. V neposlední řadě také ceněný spisovatel a významný spolupracovník Jiřího Barty, se kterým právě znovu oživuje Golema. Je nám velkou ctí předat tuto cenu právě Edgaru Dutkovi! A vy se můžete těšit na průřez jeho animovanou tvorbou i na prezentaci rozpracovaného Golema.

Edgar Dutka

Myši patří i na výstavu
Celovečerní loutkový film Myši patří do nebe navazuje na světově proslavenou tradici české loutkové animace a jeho tvůrci jsou někdejší žáci Břetislava Pojara – zkušení režiséři a výtvarníci Denisa Grimmová a Jan Bubeníček. Jejich náročnou vizi se povedlo po dlouhém úsilí zrealizovat a velkolepý film se dočká slavnostního uvedení na letošním Anifilmu v Liberci. Snímek stojí na silné výtvarné stránce a unikátním provedení loutek a prostředí, ve kterém se pohybují. Často je tvořeno reálnými přírodními elementy, jako jsou části stromů nebo mech. Mnohých detailů si ve filmu divák nestihne všimnout. Objemné dekorace se v něm objeví třeba jen na pár minut či vteřin a tím jako by jejich existence přestala mít smysl. Naštěstí se v tomto případě velké množství kompletních scén z filmu, včetně loutek, podařilo zachovat a soutěžní uvedení tak může doprovodit i rozsáhlá výstava. Odstartuje spolu s festivalem 22. června a potrvá až do konce roku 2021. Najdete ji v prostorách zahradního křídla veřejnosti dlouho nepřístupného libereckého zámku. 

MYSI_01
MYSI_02



Anifilm
Slezská 134, 130 00  Praha 3 - Vinohrady
 

www.anifilm.cz   info@anifilm.cz

www.anifilm.cz info@anifilm.cz Pokud už nadále nechcete dostávat tyto emaily, klikněte na následující Odhlášení.
©2021 OSPAF z.s, všechna práva vyhrazena

loga
FB
instagram
youtube