Newsletter
Mezinárodní festival animovaných filmů, 7. - 12. května 2024

Newsletter

 

 
head

Ve vizuální podobě letošního Anifilmu hraje hlavní roli plastelína
Vizuál připravovaného Anifilmu je dílem animátorů Elišky a Lee Ozových ze studia Oz Animation. „Díky plastelíně jsme objevili animační styl, který nám umožňuje se pořádně vyřádit. Anifilm bude letos zaměřen na filmy s environmentálními tématy a toho bychom se chtěli dotknout i ve znělce. Nechceme působit příliš didakticky, proto se budeme snažit namíchat ten pravý poměr humoru a myšlenek. Tož, jak jinak to popsat aniž bychom prozradili až moc? Budeme si hrát s plastelínou a nakonec se to bude hýbat. Dáme štamprlu a jdeme na to,“ popisuje svoji tvorbu moravsko-izraelská animátorská dvojice. Eliška a Lee Ozovi profesionální cestu zahájili v roce 2016 a tvoří stop motion, klasickou a 2D vektorovou animaci. A dle jejich vlastních slov si užívají každou sekundu své práce. Jejich tvorbu již mnozí z vás znají i díky Anifilmu. Z toho posledního si odnesli cenu za nejlepší český videoklip.

Planeta A - vypravte se na Anifilm prozkoumat svůj domov!
Mohlo by se zdát, že hlavní téma 20. ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm v Liberci nás nezavede daleko. Planeta Země a zdejší život v jeho rozličných podobách a prostředích si však nezadají s fantaskními světy, které jsou obzvlášť pro médium animovaného filmu tak typické. Téma přírody a životního prostředí je nedílnou součástí našich každodenních životů, ve veřejné diskusi je stále aktuálnější a stejně silně již nějakou dobu rezonuje i animovanou tvorbou. Obrácením pozornosti k našemu domovu se Anifilm hlásí k potřebě hlubší reflexe problémů, které po desetiletí plíživě a často opomíjeny ovlivňují svět, jak ho známe. Díky své specifičnosti a možnostem nabízí médium animace mnohem širší a lákavější pojetí fenoménu života na Zemi, než jak jsme zvyklí jej vídat v hrané či dokumentární tvorbě. Pojetí oslovující i ty, kteří jsou k problematice životního prostředí tradičně skeptičtí či chladní. V pestrém výběru celovečerních a krátkých snímků najdete výpovědi o reálných problémech, náznakové metaforické eseje, oslavu přírody a života na Zemi, ale i parodie a ironické filmy subverzivní. Většina z nich bude tvořit program pro dospělé diváky, speciální filmový program ale čeká i děti a dospívající. A jak je na Anifilmu zvykem, téma se promítne také do skladby našich hostů a odborného programu. Zkuste se s námi podívat na náš domov zvenčí, jinak, bez předsudků: skrz médium animovaného filmu!

enviro-01
enviro_02

Anifilm zahajuje předprodej zvýhodněných akreditací
Kdo si pospíší a koupí si naši akreditaci do konce února, získá ji za zvýhodněnou cenu. Za tu návštěvnickou, na celou dobu festivalu, zaplatíte pouze 600 korun (na místě bude k dostání za 1000 Kč). A s předstihem zakoupená industry akreditace vyjde nyní na 1500 korun (namísto 2000 Kč). Registraci a včasný nákup si můžete zajistit ZDE. Akreditace pro vás budou poté připraveny k vyzvednutí ve Festivalovém centru na zámku v Liberci od prvního festivalového dne.

CFE
 

Záznamy industry programu 2020 na festivalovém YouTube
Na festivalovém YouTube kanále jsou přístupné záznamy vybraných akcí industry programu Anifilmu 2020. Mistr zvuku Juraj Mravec ve své masterclass seznamuje se zvukovou stopou celovečerního filmu, za nějž byl oceněn Českým lvem – Kuky se zvučí. Další masterclass v češtině, respektive slovenštině, jsou Okna do paralelního vesmíru umělce vystupujícího pod jménem Ctrl Shift Face, jehož realistická deep fake videa mají celosvětový ohlas. Hudební skladatel a multimediální umělec Tomáš Dvořák alias FLOEX v prakticky zaměřené masterclass Kreativní přístup v tvorbě počítačových her přibližuje své pracovní postupy a zkušenosti. V angličtině máte možnost zhlédnout masterclass jednoho z tvůrců seriálu Simpsonovi, amerického režiséra a animátora Davida Silvermana. Z herních přednášek na YouTube zpřístupňujeme v angličtině jedinečný vhled Marty Fijak na Systém jako narativní nástroj: Od generátoru vtipu po filmový zážitek. Pokud jste v Liberci loni v říjnu něco nestihli nebo si některé přednášky chcete připomenout, zamiřte na festivalový YouTube kanál ZDE.Anifilm
Slezská 134, 130 00  Praha 3 - Vinohrady
 

www.anifilm.cz   info@anifilm.cz

©2021 OSPAF z.s, všechna práva vyhrazena

loga
FB
instagram
 
youtube