Newsletter
Mezinárodní festival animovaných filmů, 7. - 12. května 2024

Newsletter

 
head

Děkujeme, že jste s námi přesun v čase i prostoru zvládli
 a podpořili nás v nelehké době! Tým Anifilmu 2020

Kdo vyhrál první liberecký Anifilm?
V mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro dospělé získal cenu film Správnej sound (režie Kenji Iwaisawa), vtipně střelený japonský snímek o síle hudby a potřebě seberealizace. Cenu pro nejlepší celovečerní film pro děti se porota rozhodla udělit filmu Marona vypráví svůj příběh (režie Anca Damian), který hovoří o potřebě štěstí a hledání domova, a to z psího pohledu. V kategorii snímků pro děti porota, ve složení Luce Grosjean, David Silverman a Pierre Yves Drapeau, udělila navíc zvláštní uznání výtvarně podmanivému snímku O slavném medvědím obsazení Sicílie (režie Lorenzo Mattotti).
V kategorii krátkých filmů zvítězilo polské halucinogenní road movie Acid Rain (režie Tomek Popakul) a zvláštní uznání putovalo do Portugalska osobnímu filmu Strýček Thomas účtuje dny, který natočila Regina Pessoa. Stejná porota, tedy Anna Mantzaris, Eliška Děcká a Serge Besset, určila vítěze studentské kategorie, jímž se stal český film Dcera režisérky Darii Kashcheevy. Zvláštní uznání pak získal tragikomický příběh V jejích botách (režie Kathrin Steinbacher).
Mezi nenarativními a abstraktními animacemi zvítězil švýcarský snímek Průměrné štěstí (režie Maja Gehrig), využívající originálním způsobem typicky fádní tabulky a grafy. Zvláštní uznání pak porota, ve složení Michaela Čopíková, Joost Rekveld a Milen Alempijević, udělila americkému snímku Dech (režie Dana Sink). Tíž porotci rozhodli o tom, že se nejlepším videoklipem festivalu stal český klip režijního tandemu Bety Suchanová a Nora Štrbová pro rapovou dvojici P/\ST a jejich píseň Tíseň. Zvláštní uznání pak získal polský tvůrce Mateusz Jarmulski za videoklip Resina: In.
V letos nově zřízené kategorii VR filmů uspěl americko-francouzský film BattleScar – punk vynalezly holky (režie Martín Allais, Nico Casavecchia) a rovněž Pasažér od dua Isobel Knowles a Van Sowerwine, který si z Anifilmu odnáší zvláštní uznání od porotců Bára Anna Stejskalová, Lukáš Medek a Robin Pultera.
I v klání počítačových her najdeme mezi vítězi českou stopu - cenu za nejlepší výtvarný počin v počítačové hře si odnáší hra Jakuba Dvorského Pilgrims z pražského studia Amanita Design. V kategorii Nejlepší počítačová hra pro děti zvítězil britský projekt z Inkle Studios Heaven's Vault. V porotě zasedli Lukáš Medek, Marek Plichta a Rafael Varona. Detailní přehled s galerií všech vítězných děl včetně zdůvodnění porot můžete najít zde. Hned první den festivalu byly také uděleny ceny v národní soutěži Český obzor, o kterých jsme referovali dříve.

vitezne filmy
 

Vítězové CEE Animation Fora a Animačního espressa
Své vítěze znají i dvě industry akce, které se konaly v rámci letošního Anifilmu. CEE Animation Forum, nejvýznamnější oborová platforma animačního průmyslu ve středo a východoevropském regionu, se letos kvů pandemii uskutečnila online. Návštěvníci Anifilmu měli současně možnost sledovat pitchingy na plátně v Zrcadlovém sále libereckého Zámku. Hlavní cenu v kategorii celovečerního filmů si odnesl gruzínský projekt IGI, v kategorii seriálů/TV speciálů byl hlavní cenou oceněn český projekt Dozvonil zvonec, v kategorii krátkých filmů zvítězil maďarský projekt Zahrada srdce. V nové kategorii projektů s rozšířenou realitou hlavní cenu získal litevský Paperback VR. A cenu diváků CEE Animation Fora si odnesl český seriál Plešouni.
Dvaadvacet českých projektů v různých stádiích vývoje se v Liberci představilo živě na pitchingu Animačního espressa, které pořádala Asociace animovaného filmu ve spolupráci s Anifilmem. Hlavní cenu získal krátký film Odpusť režisérky Alžběty Mačákové Mišejkové (produkce: Jiří Pecinovský, FAMU) a zvláštní uznání si odnesl krátký film režisérky Darii Kashcheevy Electra. A poem (produkce: Martin Vandas, Zuzana Křivková, MAUR film, FAMU). 

Animacni_expresso
 

Animovaný film poprvé i na Českých lvech – přihlašujte se!
Dalším indikátorem, že se české animaci daří, je zavedení nové kategorie Animovaný film v rámci ocenění Český lev. Nejprestižnější česká filmařská cena s touto změnou přichází po 27 letech svého trvání. „Lví podíl“ na tom má animátorská komunita, Asociace animovaného filmu i festival Anifilm, kteří se o zavedení kategorie dlouhodobě snažili. Hlásit se mohou jakékoliv animované snímky, které trvají minimálně 5 minut, a je nutné tak učinit do 31. října 2020. Více informací, pravidla a přihlašovací formulář naleznete tady

Výzva k přihlašování filmů na Anifilm 2021
Festival Anifilm sice skončil teprve nedávno, již teď ale běží přihlašování animované tvorby pro další připravovaný ročník. Svá díla prosím přihlašujte online tady do konce letošního roku. Festival se v roce 2021 uskuteční v Liberci od 4. do 9. května a přijímá nyní díla do těchto kategorií:

 • Celovečerní film
 • Krátký film
 • Studentský film
 • Abstraktní a nenarativní animace
 • Videoklip
 • VR film
 • Počítačová hra

 

 • Český obzor (národní soutěž)
  krátký film
  studentský film
  televizní / online seriál
  videoklip
  zakázková tvorba

Do soutěže mohou být přijata pouze díla dokončená po 1. lednu 2020, která na festivalu doposud nesoutěžila. Stejně jako v předchozích letech není přihlašování nijak zpoplatněno. Dochází pouze k posunutí uzávěrky na 31. prosince 2020.
Pro více informací o statutu festivalu a pravidlech soutěže navštivte naše stránky. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás prosím neváhejte kdykoliv obrátit prostřednictvím
e-mailu program@anifilm.cz

CFE
 Anifilm
Slezská 134, 130 00  Praha 3 - Vinohrady
 

www.anifilm.cz   info@anifilm.cz

©2020 OSPAF z.s, všechna práva vyhrazena

loga
FB
instagram
youtube