newsletter
Mezinárodní festival animovaných filmů, 7. - 12. května 2024

Newsletter

 

 
head

Kdo letos usedne v porotě Anifilmu?
Kategorii počítačových her posoudí v Liberci výtvarnice vývojářského studia Circus Atos Barbora Podhorská. Upozornila na sebe třeba hrou Under Leaves, oceněnou za vizuální stránku na České hře roku. Jejím kolegou bude francouzský tvůrce animovaných filmů, kreslíř komiksů a aktuálně také herní vývojář Cedric Babouche se silným důrazem na výtvarnou stránku. Svou hru Dordogne vytvořil pomocí akvarelových maleb. Zástupce ze světa „velkých“ her Petr Motejzík, art director ze studia Bohemia Interactive, trio uzavírá.
VR tvorbu, videoklipy a abstraktní a nenarativní animaci zhodnotí porota ve složení Lucie Jančová, Vojtěch Domlátil a Milan Cais. Lucie Jančová je AR a VR designérkou se zkušenostmi z týmu U+ a studia Brainz Immerzive. Virtuální realitě se věnovala i jako asistentka v ateliéru Grafického designu a vizuální komunikace na UMPRUM. Vojtěch Domlátil, pedagog, nezávislý výtvarník a režisér nenarativní filmů jako Vlnění nebo V důchodu, jehož tvorba se pravidelně objevuje a získává ceny na světové festivalové scéně. Trojici doplňuje hudebník a výtvarník Milan Cais, známý především jako člen Tata Bojs, jehož volná výtvarná a audiovizuální tvorba je zastoupená v několika sbírkách a je vystavována u nás i ve světě.
O vítězných studentských a krátkých filmech rozhodne trojice výrazných a oceňovaných režisérek. Z Británie to bude Kate Jessop, která se zaměřuje na aktivismus v animaci a sklízí úspěch například s komediální sérií Tales From Pussy Willow. Zároveň vyučuje na univerzitě v Brightonu. Její přítomnost na Anifilmu je navázána na téma queer animace, na němž se podílela jako spolukurátorka. Z Francie přicestuje japonská režisérka Momoko Seto, světově proslulá svou sérií filmů Planety, ve kterých ukazuje fantastické skryté přírodní světy. A někteří už tuší, že Momoko na Anifilmu bude také v rámci tématu Planeta A. Českou republiku bude zastupovat jedna z nejoceňovanějších režisérek mladé generace Alexandra Májová, jejíž poslední film Pračka uspěl i na loňském Anifilmu.
I kategorii celovečerních filmů bude posuzovat tříčlenná porota. Zasedne v ní úspěšný producent a režisér Petr Oukropec, který právě dokončil svůj celovečerní trikový film pro děti Mazel a tajemství lesa, ale jako producent se podílí na řadě jiných projektů. Mimo jiné také na prvním celovečerním filmu Michaely Pavlátové Moje slunce Maad. Rovněž Ivana Laučíková ze Slovenska osciluje mezi pozicí režisérky a producentky. Za všechny její projekty jmenujme animovaný film Poslední autobus, který zaznamenal celosvětový úspěch. Z pozice historičky animovaného filmu a dlouholeté organizátorky slovinsko-polského festivalu StopTrik bude pak celovečerní tvorbu hodnotit Olga Bobrowska.

Barbora-Podhorska

Barbora Podhorská

Cedric-BABOUCHE

Cedric Babouche

Petr-Motejzík

Petr Motejzík

Lucie-Jancova

Lucie Jančová

Vojtech-Domlatil

Vojtěch Domlátil

Milan-Cais

Milan Cais

Kate-Jessop

Kate Jessop

Momoko_Seto

Momoko Seto

Majova-Alexandra

Alexandra Májová

Petr_Oukropec

Petr Oukropec

Ivana_Laucikova

Ivana Laučíková

Olga-Bobrowska

Olga Bobrowska

Queer animace na Anifilmu!
Jak osvobozující médium animace je, podtrhuje pestrý výběr queer filmů, které letos přinášíme v rámci speciální sekce. Britská porotkyně Kate Jessop uvede program současných krátkých snímků s hrdiny a hrdinkami napříč LGBTQ+ spektrem, vlastní tvorbu pak představí v dalším bloku filmů a v navazující masterclass. V programu připraveném dramaturgyní Janou Čížkovskou se zase vydáte hlouběji do dvacátého století nejen za filmovými ikonami jako jsou Norman McLaren či Barbara Hammer. Ujít si nenechte ani její reflexi queer animace na filmových festivalech, zatímco o queer postavách v současné televizní tvorbě nám poví Jiří Flígl. Anifilm 2021 nemohl zapomenout ani na jednu z nejvýraznějších trans postav celovečerní animace: přinášíme novou anglicky dabovanou verzi filmu Tokijští kmotři japonského mága Satošiho Kona. Nový překlad vznikl po pečlivých konzultacích ohledně ústřední postavy Hany, transgender ženy bez domova, zato se srdcem na dlani. S láskou ji namluvila americká transgender herečka a aktivistka Shakina Nayfack (Difficult People, Jessica Jones), její patronku z nočního podniku pak dramatička a teoretička genderu Kate Bornstein.

 I Like Girls
Queerer Than Thou

I Like Girls (r. D. Obomsawin)

Queerer Than Thou (r. K. Jessop)

Achilles
Tokyo Godfathers

Achilles (r. B. Purves)

Tokijští kmotři (r. S. Kon)

Děti na Anifilmu
Anifilm myslí i na nejmenší diváky, pro které připravil bohatý projekční i doprovodný program. V rámci letošního tématu Planeta A jsou pro děti připraveny projekce krátkých filmů s environmentálním podtextem. Pestrý výběr filmových příběhů či hříček přináší pohled do problematiky našeho stále více ohroženého životního prostředí. Svou tvorbu pro děti představí na Anifilmu i letošní laureát Ceny za celoživotní přínos Edgar Dutka nebo porotkyně Alexandra Májová, která přiveze oblíbené Mlsné medvědí příběhy. Zajímavé bude jistě vidět po delší době „oprášenou slovenskou klasiku“ - celovečerní snímek Zbojník Jurko. Širšímu publiku a rodinám s dětmi je pak určený program v sekci Bilance, kte­rý je přehlídkou celovečerních filmů uvedených do české distribuce v nedávné době. Tím ale výčet filmového programu pro děti rozhodně nekončí. Zastřešující sekce Animo nabízí mnohem víc. A pro lepší orientaci v programu vám poslouží zavedený symbol smajlíka.
V tradičních dílnách animace si děti mohou pod vedením odborných lektorů vyrobit vlastní animovaný film. Ve spo­lupráci s Českou televizí si děti budou moci vyzkoušet, jak se tvoří filmové zvuky a ruchy. Chybět nebudou ani divadelní představení pro nejmenší diváky. Děti jistě zaujme i výstava originálních loutek a scén z nového českého celovečerního filmu Myši patří do nebe.

ANIMO
Bilance

V programu sledujte symbol

emoAnifilm
Slezská 134, 130 00  Praha 3 - Vinohrady
 

www.anifilm.cz   info@anifilm.cz

Pokud už nadále nechcete dostávat tyto emaily, klikněte na následující Odhlášení.
©2021 OSPAF z.s, všechna práva vyhrazena

loga
FB
instagram
youtube