Anifilm 2025 byl zahájen a předal první ceny

Hned první festivalový den byly rozdány ceny národní soutěže Český obzor.

Nejlepším českým videoklipem je roztančený klip k písničce Woo od skupiny DVA, který pro ně vytvořil režiséra a výtvarník Jaromír Plachý. Pro něhož jde o minimálně pátou spolupráci s touto kapelou. Cenu za nejlepší české zakázkové dílo si odnesl Jan Míka s filmem vytvořeným pro Husitské muzeum v Táboře k šestistému výročí úmrtí Jana Žižky, ve kterém vtipně a s nadhledem zobrazuje životní dráhu tohoto slavného válečníka včetně historických souvislostí, v nichž se pohyboval. Nejlepším seriálem byl zvolen díl Regenerační tríčky z populárně naučné série Biošortky režisérky Daniely Hýbnerové. Cenu pro nejlepší studentský film získala Pola Kazak s metaforickým filmem Plevel o zápase zahradnice se silou přírody a života samotného, autorka tento příběh ztvárnila pomocí animace malby na sklo. Cenu Nadace PPF pro nejlepší český krátký a celovečerní film získal Jan Saska za film Hurikán. Hlavní hrdina tohoto příběhu si na sebe vzal nesnadný úkol, rozhodl se totiž, že v pomalu končícím dni sežene plný sud piva pro sympatickou výčepní v jeho oblíbeném stánku. Cenou České televize za nejlepší české animované dílo byla odměněna Kristina Dufková za celovečerní film Život k sežrání, tato cena je udělovaná napříč všemi kategoriemi. Loutkový, svérázně stylizovaný snímek, jehož cílovou skupinou jsou netradičně teenageři, je adaptací stejnojmenné francouzské knihy Mikäela Olliviera.

O vítězích a vítězkách Českého obzoru rozhodla svým hlasováním Rada animovaného filmu, složená z bezmála 150 profesionálů a profesionálek z oblasti animace. Během Anifilmu se všechny do soutěže přihlášené filmy představí hned několikrát na plátnech kin. Loutky a dekorace z oceněného snímku Život k sežrání jsou k vidění na výstavě v Paláci Liebieg a další artefakty z filmů Českého obzoru může publikum vidět díky Aréně Českého obzoru v libereckém zámku.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si z Liberce odnáší Vratislav Hlavatý, legendární postava české animace, grafického designu i balónového létání. Jako výtvarník vtiskl podobu filmům Jiřího Brdečky, Genea Deitche, Václava Bedřicha, Jiřího Tyllera, Jaroslavy Havettové či Michaely Pavlátové. Veřejnosti je známý především jako grafik, ilustrátor a autor originálních filmových plakátů. Do jeho filmografie, kterou festival připomene, patří například snímky Drahoušek Klementina (1959), Obři (1969), Karneval zvířat (2006) nebo seriál Z deníku žáka III. B aneb Edudant a Francimor (1993). Součástí oslav jeho tvorby je také probíhající výstava Šťastný vzduchoplavec české animace v Oblastní galerii Liberec, která potrvá až do poloviny srpna letošního roku.

Foto: René Volfík