11. dubna,
Praha

Výsledky soutěžní výběrové komise — Máme radost, že můžeme vyhlásit výsledky výběrové komise. Ta se sešla 6. a 7. dubna 2010 ve složení: Maria Procházková, Jan Jíra a Tomáš Rychecký, aby z více než 150 přihlášených filmů vybrala soutěžní snímky. Autorům všem přihlášených filmů děkujeme za účast a doufáme, že se s nimi setkáme v Třeboni a že nám zachovají přízeň i v dalších letech. Výsledky (PDF)

 

21. března,
Praha

Anifilm vyhlásil česko-slovenskou soutež, chystá francouzskou přehlídku, retrospektivu Jacquese Drouina a další. Program obohatí projekce na rybníku Svět, filmový maraton s Ovečkou Shaun i to nejzajímavější z kinodistribuce roku 2009. Sekce Kaleidoskop uvede díla obtížně dostupná českému publiku. V rámci festivalu proběhnou i výstavy A. Klimta a M. Procházkové.

Animovaným filmům v rámci festivalu bude Třeboň patřit od středy 28. dubna do neděle 2. května 2010. Promítat se bude v pěti promítacích sálech. Kromě zrekonstruovaného kina Světozor, se kterým letos oslavíme 1. května 90. narozeniny, a divadla J. K. Tyla se budou promítací sály nacházet v Zámeckém sále, v sálech Lázní Aurora a kulturním domě Roháč. Na Masarykově náměstí se budou konat večerní projekce. Výstavní sál pod věží a Zámecká galerie budou hostit doprovodný program festivalu. Na nádvoří pivovaru bude stát festivalový stan pro konání koncertů atd.

Festival již vyhlásil česko-slovenskou soutěž. Soutěžní sekce českých a slovenských animovaných snímků bude rozdělena do kategorií autorská tvorba, studentská tvorba, televizní tvorba a tvorba na zakázku. Mezinárodní festivalová porota udělí ceny v každé z jednotlivých kategorií. Zároveň udělí Cenu za nejlepší film festivalu. Vítězné filmy festivalu budou představny v sobotu večer. Venkovní filmové plátno nebude v sobotu dominovat Masarykovu náměstí, ale bude umístěno přímo nad hladinou třeboňského rybníka Svět.

Tajemství tety Eleanor

Divácky atraktivní bude přehlídka současné světové celovečerní animované tvorby s názvem Kaleidoskop. Tato sekce se zaměřuje především na uvedení děl, která představují nové metody filmové animace a která získala významná ocenění na světových filmových festivalech a jsou jen obtížně přístupná českému filmovému publiku. Uvedeny budou tituly jako Tajemství tety Elenor, Fantastický pan Lišák, Jasper – Journey to the End of the World, Lascars, Sky Crawlers…

Bilance 2009 je bilanční přehlídka představující v Třeboni průřez nejoblíbenějších a nejzajímavějších animovaných filmů, které byly uvedeny do české filmové distribuce v loňském roce. Milovníci animovaných celovečerních filmů se tedy mohou těšit na filmy Mary a Max, Astroboy, Číslo 9, Koralína a svět za tajemnými dveřmi, Příběh o Zoufálkovi, Vzhůru do oblak, Panika v městečku a další.

Ve spolupráci s Francouzskou ambasádou a mezinárodním festivalem animovaných filmů v Annecy představíme reprezentativní kurátorovaný výběr krátkometrážní filmové francouzské animované tvorby. V Třeboni se tak představí 60 snímků mezi jejichž tvůrci nechybí René Laloux, Paul Griamult, Michel Ocelot, Sylvain Chomet, Jean-Francois Laguionie a další.

Součástí nesoutěžního festivalového programu bude profil kanadského režiséra Jacquese Drouina. Kurátorovaná přehlídka studentského a krátkometrážního díla kanadského režiséra Jacquesa Drouina, specializujícího se především na techniku alexeieffovské tzv. jehličkové animace. Součástí programu jsou snímky, které režiser vytvořil v kanadském National Film Board of Canada ve spolupráci s českými animačními studii a režisérem Břetislavem Pojarem.

Astro Boy

Prostor Zámeckého sálu bude vyhrazen především současné animované tvorbě, vznikající v produkci České televize. Dětskému publiku zde je přizpůsoben nejen filmový program, ale částečně je jeho potřebám uzpůsoben také prostor hlediště.

Dětem bude věnován také program sálu Roháč. Program v Roháči bude především rezervován studiu Aardman Animation a to hlavně jejich fenomenálnímu seriálu Ovečka Shaun. Festival uvede postupně všechny díly tohoto seriálu.

Nejen pro děti budou během festivalu ve výstavním sále Pod věží připraveny Dílny animace, kde budou probíhat animační a výtvarné workshopy.

Přípravný tým Mezinárodního festivalu animovaných filmů Třeboň 2010

 • Tomáš Rychecký, výkonný ředitel
 • Petr Slavík, programový ředitel
 • Jakub Felcman, hlavní dramaturg programu
 • Gabriela Zajícová, Press service
 • Aida Abbasová, vedoucí produkce
 • Martina Stránská, guest service
 • Bára Příkaská, produkce programu
 • Jaromír Plachý, výtvarná koncepce
 • Jiří Libánský, grafický design
 • Martin Michálek, web
 • Milan Rychecký, poradce

Programové oddělení

 • Jiří Trnka, doprovodný program
 • Jaroslav Bašta, doprovodný program, koordinátor programu Třeboň
 • Hedvika Petrželková, programová koordinátorka
 • Kamila Boháčková, programová koordinátorka
 • Jan Vozka, programový koordinátor

Zavřít

Záštita hejtmana Jihočeského kraje, Mgr. Jiřího Zimoly

Záštita hejtmana Jihočeského kraje

Jihočeský kraj

Zavřít

Záštita starosty města Třeboně, PaeDr. Jana Váni

Záštita starosty města Třeboně

Třeboň

Zavřít

 

20. března 2010,
Praha

Výstavy na festivalu — V rámci doprovodného nefilmového programu jsou pro návštěvníky Anifilmu připraveny také dvě výstavy.

Aurel Klimt v pivovaru
V prvním patře třeboňského Pivovaru Regent bude vystavovat rekvizity ze svých filmů, loutky, obrázky a další zajímavosti režisér Aurel Klimt. Klimtova výstava se na jihu Čech objeví poprvé a bude zde k vidění přes celé léto až do 31. srpna.

Evropské pexeso na zámku
Autorská dvojice Maria Procházková a Michaela Bergmannová navázala na svůj úspěšný cyklus animovaných filmů o zemích EU pro děti s názvem Evropské pexeso a pro Česká centra vytvořila na jeho základě putovní výstavu se stejným názvem. Výstava měla premiéru v lednu v Košicích a než bude pokračovat do Haagu, Vídně, Varšavy, Lvova a Madridu, udělá si mimořádnou zastávku v Třeboni na AniFilmu, kde ji budou moci vidět děti i jejich rodiče. Hlavní část expozice tvoří panely k jednotlivým zemím EU, na kterých se autorky formou koláží snaží hravě a názorně přiblížit malým i větším návštěvníkům specifika a vyjímečnosti jednotlivých zemí. Co si návštěvníci všimnou a zapamatují z koláží, si mohou ještě ověřit a rozšířit při sledování konkrétních dílů seriálu, který je na výstavě také k vidění. Plánovanou součástí výstavy jsou interaktivní stanoviště, na kterých by se děti měly formou hry blíže seznámit s konkrétními zeměmi.

 

2. března 2010,
Praha

Organizátoři děkují za podporu městu Třeboň, Jihočeskému kraji a Ministru kultury ČR, Václavu Riedlbauchovi, který nad Mezinárodním festivalem animovaných filmů 2010 převzal záštitu.

 

18. února 2010

Hledáme dobrovoníky, kteří pomohou s organizací Mezinárodního festivalu animovaných filmů Třeboň 2010
Přihlásit se můžete Aidě Abbasové — aida.abbasova@anifilm.cz.

 

Festivalová soutěž

Děkujeme všem tvůrcům, kteří přihlásili svůj film do česko-slovenské soutěže. Výběrová komise ve složení Maria Procházková, Jan Jíra a Tomáš Rychecký bude vybírat do 3 soutěžních kategorií z více než 150 přihlášených filmů. Vybrané filmy do soutěže budou zveřejněny 7. dubna.

 

Kontakty

Petr Slavík
programový ředitel
604 419 042

Tomáš Rychecký
výkonný ředitel
776 288 558

Jiří Trnka
doprovodný program
603 574 924

Gabriela Zajícová
PR
776 757 546

Aida Abbasová
produkce
608 022 310

Martina Stránská
program. koordinátor
602 632 129

Bára Příkaská
produkce
774 810 635

Jakub Felcman
hlavní dramaturg
programu