Soutěžní výběr v kategoriích Českého obzoru

Soutěžní výběr v kategoriích Českého obzoru

15 | 03

Anifilm už kromě soutěžních filmů z mezinárodní soutěže zveřejnil také filmy, které se budou ucházet o ceny v Českém obzoru. A že se domácí tvorbě daří, se odrazilo především v kvantitě přihlášených animovaných děl. Finální výběr se tak bude v Liberci promítat v pěti pásmech, v nichž budou namixované krátké a studentské filmy, seriály, zakázková díla a videoklipy. Zvlášť se pak budou promítat ještě dva filmy celovečerní: Mlsné medvědí příběhy: Na pól! (r. Kateřina Karhánková a Alexandra Májová) a již zmiňovaný Tonda, Slávka a kouzelné světlo (r. Filip Pošivač). Dohromady se tak o cenu pro nejlepší české animované dílo uchází rekordních 69 děl.
Vedle filmů, nenarativních animací a klipů z mezinárodní soutěže (např. Electra, Keep Out, Meziměstí nebo Time Metallurgist) budou o přízeň Rady animovaného filmu bojovat třeba novinky od zavedených autorů. Jan Bubeníček s pilotem ke svému prvnímu seriálu Veggierado, Michal Žabka se Čtyřlístkem poprvé ve večerníčkové podobě, Maria Procházková s pop-naučnou sérií Co všechno umí počasí nebo Kristina Dufková s videoklipem Láva. Po delší době se s krátkým filmem vrací Jan Cechl, ve kterém se nechává inspirovat životem Aloise Musila (Lawrence z Moravie). Svůj dlouho připravovaný titul Vlny v Obzoru představí Michael Carrington, který ho vytvořil pomocí animace písku. Vrací se i loňský laureát ceny za krátký film Jan Míka s novinkou Earth Episodes. Z mladší generace se pak libereckým divákům představí Pavla Baštanová s filmem O krávě, uvedeným na festivalu v Locarnu, nebo Dita Stuchlíková s anidokem Byl bych muzikantem. A mnoho, mnoho dalších…
Vítězové, o nichž svým online hlasováním rozhodne Rada animovaného filmu (uskupení profesionálů z oboru), budou vyhlášeni 7. května na slavnostním zahájení festivalu. Uděleny budou ceny v každé kategorii a nadto jedna napříč všemi díly. Zároveň platí, že Cena za nejlepší český studentský film je již tradičně spojena se zvukovou postprodukcí ve studiu BEEP, Nadace PPF uděluje cenu nejlepšímu krátkému a celovečernímu filmu a Cena za nejlepší české animované dílo (napříč kategoriemi) je Cenou České televize.
Přehled všech soutěžních děl najdete zde.