Představujeme výběr 4 kategorií mezinárodní soutěže

Představujeme výběr 4 kategorií mezinárodní soutěže

08 | 02

Studentské a krátké filmy v soutěži

To, jaké úžasné filmy vznikají na filmových školách po celém světě, odhalíte díky studentské soutěži, kterou letos tvoří 26 snímků. Dominují evropské filmy, ale nechybí ani produkce z Japonska, Číny či USA.  Domácí tvorbu pak reprezentují pozoruhodné filmy režisérek a režisérů původem ze zahraničí – Meziměstí (Ilya Kreines) z UMPRUM, Keep Out (Tan-Lui Chan) ze Sutnarky a chybět nemůže famácká Electra Darii Kascheevy.
Ponor do pozoruhodného světa stylů, žánrů, témat či technik poskytne divákům v Liberci i soutěž krátkých filmů, čítající 28 položek. Na Anifilm se s novými snímky vrací třeba Nina Gantz, Kaspar Jancis, Tomek Popakul, Georges Schwizgebel, Flóra Anna Buda nebo Don Hertzfeldt. Těšíme se ale, až spolu s námi na plátnech oceníte tvorbu i dalších úžasných filmařek a filmařů v soutěži.

Známe i soutěžní videoklipy a abstraktní a nenarativní animace

Odhalit vám můžeme i výběr letošních videoklipů. Soutěží jich 23 a jsou pestré nejen vizuálně, ale i hudebně, takže se při jejich sledování rozhodně nebudete nudit! Představují širokou škálu žánrů od vážné hudby přes hip hop až po punk, nechybí ani vtipné a parodické příspěvky nebo česká tvorba. Ta je zastoupena jemným klipem Michaely Duškové A tak to necháme či naopak obskurním Lunaparkem Mateje Mihályiho.

Nevšední zážitek nabídne v kině rozhodně soutěž abstraktních a nenarativních animací, kterých letos výběrová komise do soutěže vybrala 22. Podobně jako v minulosti tu stojí v kontrastu tradiční „oldschoolové“ techniky a super hi-tech digitální tvorba. Anebo strojově chladné abstraktní kompozice proti přírodním motivům. I zde najdeme dvě tuzemská želízka v ohni: Individuality (Bára Holzknechtová) – asociativní studii stojící na ubíhajícím proudu zdánlivě nesouvisejících fotek a ambiciózní projekt Time Metallurgist (Tomáš Rampula) využívající umělou inteligenci a motivy ze života Eadwearda Muybridge.

Všechny dosud vybrané filmy Anifilmu 2024 najdete ZDE