Industry program

Industry program

25 | 04

Letošní velmi rozsáhlý industry program festivalu nabídne filmovým a herním profesionálům takřka padesát akcí včetně masterclass většiny festivalových porotců: režisér Hugh Welchman bude hovořit o vzniku celovečerních filmů S láskou Vincent a Jagna; kanadský experimentátor Steven Woloshen seznámí publikum s technikou bezkamerové animace; belgická režisérka Emma De Swaef představí oceňované i méně známé tituly ze své tvorby, německý herní designer a vývojář Onat Hekimoğlu popíše nelehký přes dekádu trvající proces vzniku čerstvě vydané hry Harold Halibut, která bude stejně jako Phonopolis  předmětem komentovaného Autorského hraní.

Po vyhlášení cen Českého obzoru na slavnostním zahájení festivalu se bude následující den konat druhý ročník Pitchingu Grantu Českého obzoru za podpory Nadace PPF, v rámci kterého se o grant v hodnotě 1 milion korun bude ucházet osm projektů

V rozhovoru moderovaném zakladateli platformy f-a-t.cz se o své bohaté profesní zkušenosti podělí letošní držitel Ceny za celoživotní přínos animovanému filmu – dramaturg, scénárista, příležitostný režisér a pedagog profesor Jiří Kubíček.

Jednomu z témat letošního festivalu – voděné loutce – bude věnována například přednáška skotského filmaře a loutkáře Bena Page, který se zaměří na tzv. supermarionacii a tvorbu Gerryho a Sylvie Andersonových. A s historií Mupetů publikum seznámí jedna z jejich designérek, Američanka Bonnie Erickson

Tři připravované české celovečerní snímky – Bob a Bobek na stopě Mrkvojeda, Babu v nočním městě a Rosa & Dara a jejich velké letní dobrodružství – se představí v programovém okně Work in Progress.

V rámci aktivit Animation Festival Network (AFN) se uskuteční další ročník workshopu pro začínající filmové novináře a kritiky GoCritic!, tentokrát pod vedením renomovaného kritika Vladana Petkovice. Studenti z pěti škol z pěti zemí festivalové sítě se budou účastnit celodenního workshopu o duševním zdraví, který povede Louise Højgaard Johansen, zakladatelka Sane Cinema. Tématu duševního zdraví, stresu, vyhoření a pracovních podmínek v českém animačním průmyslu se Louise bude věnovat i v rozhovoru s českými tvůrci, který bude součástí odborného programu následující den.

Do zámecké Game zóny se po loňském úspěchu vrací studentské autorské hraní (pLevel) i projekt MAPA (Massive Anifilm Playtesting Arena), v němž si nejen studenti herního vývoje mohou navzájem otestovat své školní hry.

Ve večerních hodinách v kině Varšava nebude chybět oblíbená komunitní akce  – animátorská sešlost Prasení, tentokrát s podtitulem Ranní ptáče. A ve spolupráci s FAMU a UMPRUM a v návaznosti na studentskou konferenci ANIKLANI proběhne v klubu papír první edice FUCKup night 1.0, v rámci které o stinných/směšných stránkách své práce promluví několik řečníků včetně autorky letošního festivalového vizuálu, Noemi Valentíny.

A v neposlední řadě, v rámci obnovené spolupráce s platformou CEE Animation se na Anifilmu uskuteční uzavřené celodenní networkingové setkání CEE Animation Market, které propojí české a zahraniční producenty skrze jejich projekty v různém stádiu vývoje či produkce.