Anifilm začíná už za pár dní

Anifilm začíná už za pár dní

20 | 06

Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm začíná 22. června - jeho kompletní program si můžete procházet online zde. Vedle bohatého programu mezinárodních i národních soutěží nejnovějších animovaných filmů, virtuální reality a počítačových her se festivaloví návštěvníci můžou těšit i na bohatý nesoutěžní filmový program a další doprovodné akce, jako jsou výstavy, koncerty, dílny animace a odborný industry program.
Ve stručnosti připomínáme festivalové programy Anifilmu 2021. Hlavní nesoutěžní filmový program má název Planeta A a zaměří se na téma přírody a životního prostředí. Ve výběru celovečerních a krátkých snímků se setkají výpovědi o reálných problémech, cesty vesmírem i návraty do hluboké minulosti, které doplní filmy oslavující přírodu a život na Zemi, ale také parodie a ironické filmy. Program Planeta A se mimo své filmové sekce prolne i do projekcí pro děti a nevyhnou se mu ani oblíbené půlnoční programy. Jak osvobozující médium animace je, dokáže pestrý výběr programu Queer animace, který se letos na Anifilmu představí v rámci speciální sekce. V rámci sekce Oprášená klasika Anifilm uvede nově zdigitalizovanou verzi legendárního Zbojníka Jurka od Viktora Kubala. Řada specialit se pak schovává v sekci Zvláštní uvedení, kde festival promítne například pásmo věnované výročí ateliéru animace na pražské UMPRUM. Samostatnou a rozsáhlou kapitolu pak tvoří Programy porotců. Kompletní složení letošních porot najdete zde.
Anifilm myslí i na nejmenší diváky, pro které připravil bohatý projekční i doprovodný program. Vedle již zmíněných programů v rámci tématu Planeta A je pro ně připraven pestrý výběr tvorby letošního laureáta Ceny za celoživotní přínos animovanému filmu Edgara DutkyMlsné medvědí příběhy porotkyně Alexandry Májové, oblíbený Táborový ostrov a mnoho dalšího. Širšímu publiku a rodinám s dětmi je pak určený program v sekci Bilance, který je přehlídkou celovečerních filmů uvedených do české distribuce v nedávné době.