Program - Celovečerní filmy

Online katalog

Celovečerní filmy

Gorila a já

Linda Hambäck | Švédsko, Norsko, Dánsko | 2021 | 76 min | EN

Milý rodinný film s originálním příběhem vyšel ze spolupráce tří skandinávských zemí a je natočen podle knihy Fridy Nilsson. 
Osmiletá Jonna žila doposud v dětském domově a snila o tom, že si pro ni jednou přijede maminka. Jaká asi bude? K dívčině překvapení (a zprvu zděšení) ji ale adoptuje gorila. Dívka k ní nasedne do auta a společně vyrážejí vstříc novému domovu. Na nečekanou situaci si musí Jonna zvyknout, ale netrvá dlouho a s mluvící gorilou se sblíží. Jejich život, plný zážitků a pro dívku inspirativních podnětů, nicméně začne ohrožovat místní podnikatel, který má zálusk na gorilin pozemek.
Krásný příběh o lásce, přátelství a také o tom, že vše může být jinak, než se na první pohled zdá.
Režisérka o svém filmu říká: „Knihu Fridy Nilsson mi doporučila kamarádka a já se do jejího příběhu okamžitě zamilovala. Zjistila jsem, že má obrovský potenciál, zejména pro animaci, díky níž můžeme pomocí barev vytvořit nový svět. Společně se skvělým týmem spolupracovníků ze Švédska, Norska a Dánska jsme na filmu pracovali tři roky. Animace se podobá velké pohyblivé koláži, v níž se výtvarný styl, animace, hudba a hlasy pomalu přetvářejí v pohyblivé obrázky.“ 

číst dále

Gorila a já

Út 10/5/2022
10.00-11.16
volných míst: 23
Cinema City 1 - sál ČT

St 11/5/2022
10.00-11.16
volných míst: 194
Cinema City 1 - sál ČT

So 14/5/2022
10.30-11.46
volných míst: 84
Cinema City 1 - sál ČT

Utéct

Jonas Poher Rasmussen | Dánsko, Francie, Švédsko, Norsko | 2021 | 93 min | DA

Sugestivní a výmluvný celovečerní anidok, ověnčený mnoha cenami a reflektující skrze konkrétní příběh téma uprchlictví. To je pro Evropany nyní ještě aktuálnější, než bylo v době, kdy byl film úspěšně uveden do kin.
Režisér odkrývá příběh 36letého uznávaného akademika, zápasícího s bolestivým tajemstvím, které skrývá už 20 let. Amin se obával, že mu odhalení může zničit život, který si vybudoval pro sebe a svého nastávajícího manžela, a tak se s pravdou o svém útěku z Afghánistánu nikomu nesvěřil. O svůj příběh se ale nakonec rozhodl podělit s režisérem Jonasem Poherem Rasmussenem, blízkým přítelem a spolužákem ze střední školy. Díky citlivému přístupu režiséra, s nímž vedl srdečný dialog, se Amin dokázal poprvé přímo podívat do tváře své děsivé minulosti a přenést tam i diváky. Film prostřednictvím animace vypráví příběh mimořádné cesty dětského utečence.
Utéct je nejenom nemilosrdným vhledem do utečenecké praxe (jak skutečný útěk probíhá, jak fungují pašeráci lidí a převaděči přes hranice, co se děje v nitru pašeráckého kontejneru či v podpalubí lodi), ale také nezapomenutelným příběhem sebepoznávání. Ukazuje se, že pouze při konfrontaci s minulostí je možné vytesat budoucnost a že platí univerzální pravda, že až když přestaneme utíkat před tím, kým jsme, najdeme pravý význam domova.

číst dále

Utéct

Út 10/5/2022
16.30-18.03
volných míst: 163
Kino Varšava

Pá 13/5/2022
21.00-22.33
volných míst: 63
Malé divadlo

Přes hranici

Florence Miailhe | Francie, Německo, Česká republika | 2021 | 80 min | FR

Na animační techniku malby olejovými barvami na sklo se zaměřuje jen málo tvůrců. Metoda je extrémně náročná na přípravu a hlavně na samotnou animaci. Animuje se ve více plánech (na více sklech) najednou. Za svou trpělivost bývají pak tvůrci odměněni jedinečným obrazovým kouzlem, které tato rozpohybovaná malba má a kterého by jinou cestou těžko dosahovali.
Přes hranici je vůbec první celovečerní film, který je celý natočený touto technikou. V šesti kapitolách tu režisérka oživuje příběh útěku dívky Kyony a jejího bratra Adriela z rodného města Novi Varna před pogromem, během něhož jsou zatčeni jejich rodiče. Bez prostředků a bez pomoci se ocitají v prostředí dětí ulice a nejrůznějších zlodějů, načež jsou umístěni do spartánské rodiny na nucenou převýchovu. I odtud sourozenci prchají a při svém putování se následně dostávají do hustého lesa, do prostředí cirkusu či do horského tábora. Kyona si postupně uvědomuje, že za svobodný život bude muset zaplatit vysokou cenu.
Tvůrci zručně vykreslili (v tomto případě vymalovali) atmosféru filmu, který je plný působivých obrazů, scén a především emocí.
Režisérka Florence Miailhe se věnuje animační technice malby na sklo dlouhodobě a natočila tak několik oceňovaných krátkých filmů. Ve svém celovečerním debutu spojila síly i s týmem animátorek z České republiky (na filmu se podílely Lucie Sunková, Polina Kazak, Eva Skurská, Anna Paděrová, Zuzana Studená a Marta Szymanska).

číst dále

Přes hranici

St 11/5/2022
14.00-15.20
volných míst: 183
Cinema City 1 - sál ČT

Pá 13/5/2022
19.00-20.20
volných míst: 76
Cinema City 1 - sál ČT

Moje slunce Mad

Michaela Pavlátová | Francie, Česká republika, Slovensko | 2021 | 85 min | X_DAR

Snímek, ověnčený cenou poroty z festivalu v Annecy, ale i dalšími cenami a nominacemi, vznikl na motivy poutavé knihy Frišta české novinářky Petry Procházkové. 
Dívka opouští život v rodné Praze, aby se v Kábulu vdala za svého milovaného spolužáka Nazira. Najít si svoje místo v naprosto odlišné kultuře, která má jiné rodinné zvyky, a ve společnosti, jež odpírá ženám snad všechna práva, to je úkol, který Herru (původně Helenu) v Afghánistánu čeká. Zvlášť když nepřichází to, s čím počítala a na co se těšila. S čím ale naopak nepočítala a co vnese nečekané světlo do neutěšené situace, je příchod citlivého chlapce Mada, který pochází z dalekých hor. Napětí v rodině se nicméně stupňuje, i pro respektujícího Nazira se ukazuje být nečekaně složité mít za ženu Evropanku. Dokonce ani pokrokový dědeček nedokáže zvrátit osud, který jeho rodinu čeká.
Režisérka skvěle vyvážila silné téma tím, že si udržela odstup od postav. Film je tak téměř dokumentárním vhledem do afgánské každodennosti. Reflektuje především situaci diskriminovaných žen, které nemají možnost rozhodovat o svém osudu ani o osudu svých vlastních dětí.
Zároveň se Moje slunce Mad vyznačuje lehkou, svébytnou kresbou postav a příjemně stylizovanou a přitom dostatečně realistickou kresbou pozadí. 
 

číst dále

Moje slunce Mad

St 11/5/2022
16.30-17.55
volných míst: 166
Cinema City 1 - sál ČT

Čt 12/5/2022
21.00-22.25
Náměstí Dr. E. Beneše

So 14/5/2022
14.30-15.55
volných míst: 76
Cinema City 1 - sál ČT

Yaya a Lennie – Kráčející Svoboda

Alessandro Rak | Itálie | 2021 | 98 min | IT

Neapol, budoucnost. Neprostupná džungle pohltila i poslední zbytky civilizace. Chátrající domy drží pohromadě bujné liány, v zeleném příšeří se houpou těžké hrozny exotických květů, vějíře palmových listů stíní všechny svobodné lidi před sluncem. Postapokalyptickým světem se protlouká jedinečná a dost nepravděpodobná dvojice – patnáctiletá drzá a rázná Yaya a její blízký přítel Lennie, třicetiletý hromotluk, přiznaně inspirovaný postavou Lennieho Smalla z knihy O myších a lidech. Jejich život je jednoduchý, byť rozhodně ne snadný. Přestože je džungle živí, Yaya ví, že v bezpečí budou jen v Zemi hudby. Vysněném kraji, o kterém naivnímu Lenniemu v jednom kuse vypráví. Dodává tak oběma naději, že zůstanou navždy svobodní – dvě prosté duše v lůně přírody nezatěžkané lidským řádem a univerzálně zpochybněnou civilizací. Zdá se ale, že jejímu dosahu se nelze vyhnout. V hlubinách lesa se rodí nové lidské společenství, nový řád, tzv. Instituce, jejímž bohulibým záměrem je znovunastolit spolehlivý „systém“.
Alessandro Rak se v tomto filmu vrací ke svému oblíbenému motivu pokřivené společnosti, úskalím rigidních, byť dobře míněných systémů, k tématu demokracie, svobody a odpovědnosti. Po předešlém snímku Kočičí Popelka přináší pohádkově dystopický příběh pro dospělé diváky, který uhrane živelností postav a dynamickou výtvarnou, zvukovou a hudební složkou.

číst dále

Yaya a Lennie – Kráčející Svoboda

St 11/5/2022
20.30-22.08
volných míst: 178
Cinema City 1 - sál ČT

Pá 13/5/2022
15.30-17.08
volných míst: 160
Cinema City 1 - sál ČT

Belle

Mamoru Hosoda | Japonsko | 2021 | 122 min | JA

Vstupte do světa, kde můžete být sami sebou. Bez omezení, bez kompromisů. Buďte tím, kým byste chtěli být, i když v obyčejném světě nevelké japonské vesnice, kde žije hlavní hrdinka tohoto filmu, byste si jím být netroufli…
Nenápadnou Suzu potkala v životě velká tragédie. Nejenže přišla o matku, ale protože není schopná vyrovnat se s touto ztrátou, vzdaluje se nyní i svému otci a raději uniká do virtuálního světa jedinečné sociální platformy U. Únik z reality jí přitom přináší nečekaný úspěch. Alterego v podobě zpěvačky Belle jí umožňuje nalézt vlastní hlas a v upřímných textech vyjádřit emoce, s nimiž si v reálném světě neví rady. Upřímnosti, s níž zpívá, si rychle všímá široké publikum U a z Belle se rázem stává superpopulární diva dojímající davy lidí. Virtuální realita má ovšem i své padouchy. A tím největším se zdá být tajemné Zvíře, obdivovaný i nenáviděný hrdina strhujících zápasů, které se v alternativním světě U pořádají. Belle a Zvíře se setkají. A virtuální prostor se stane místem zápasu o skutečné lidské duše.
Režisér Mamoru Hosoda, jehož film Mirai, dívka z budoucnosti okouzlil porotu i diváky Anifilmu 2019, zpracovává téma klasické pohádky vybroušenou kombinací 2D a 3D animace a zasazuje je do aktuálního kontextu moderních technologií. Potenciál sociálních sítí přitom dokáže nahlédnout s vírou v sílu lidského ducha a s přesvědčením, že technologie mohou být prostředkem a nikoli pánem.

číst dále

Belle

Čt 12/5/2022
10.00-12.02
volných míst: 144
Cinema City 1 - sál ČT

Ne 15/5/2022
10.30-12.32
volných míst: 16
Cinema City 4

Sousedé mých sousedů

Anne-Laure Daffis, Léo Marchand | Francie | 2021 | 92 min | FR

Starší francouzský dům se stává hlavním dějištěm ztřeštěného propletence příběhů sousedů a těch, kteří se jejich sousedy nedopatřením stali. Obyvatelé se musejí potýkat s nástrahami života: zlobr si zlomí zub přesně v den každoroční slavnosti zlobrů, zatímco musí hlídat sousedovy děti, kouzelník přeřízne svou asistentku vejpůl a nechá jí utéct nohy, turista se na několik dní zasekne ve výtahu se svým psem, stařík se zamiluje do páru nohou.
Imaginativní snímek stojí nejen na vybroušeném slovním, ale i vizuálním humoru. Svérázná a stěží k něčemu přirovnatelná poetika souvisí též s pestrou paletou použitých animačních technik. Od těch klasických, jako je 2D a 3D počítačová animace, až po reálné záběry nebo dokonce špendlíkové plátno. Skrze vrstvení vtipných situací tu a tam prosvitne nostalgie po zašlém světě, stejně jako ironie a lehký výsměch současné Francii. Dramata, slasti, překvapení i nástrahy skutečného života se tu zcela samozřejmě mísí s magií.

číst dále

Sousedé mých sousedů

Čt 12/5/2022
15.00-16.32
volných míst: 131
Cinema City 1 - sál ČT

So 14/5/2022
18.00-19.32
volných míst: 135
Cinema City 1 - sál ČT

Dívka ze země Venku

Satomi Maiya, Yutaro Kubo | Japonsko | 2021 | 70 min | JA

Studio WIT přichází s očekávaným celovečerním filmem, jemuž předcházel desetiminutový snímek z roku 2019. Jedná se o adaptaci stejnojmenné mangy od japonského umělce Nagabeho. Film byl z části financován z kampaně na Kickstarteru.
Bylo, nebylo, v předaleké zemi rozdělené na dvě říše… Vnějším světem se potulují teratomorfní bytosti, které uvrhnou kletbu na každého, koho se dotknou. Pro lidi je život bezpečný jen ve Vnitřním světě. Když však jednoho dne ztracená holčička Šiva potká démonického tvora z Vnějšího světa známého jako Učitel a začne s ním poklidně žít v lese, zdá se, že jejich pouto může překonat i jejich nesourodé povahy. Zde začíná příběh dvou vyděděnců, člověka a nelidského stvoření, kteří žijí v mlhavém šeru oddělujícím noc ode dne. 
Mystický film je temnou, velmi zvláštní pohádkou, která zanechává v divácích hluboký dojem. Ten ještě podtrhuje jemně prokreslená výtvarná stránka, která vyvažuje obsahovou ponurost. Postavy prožívají silné emoce, které vyjadřují s odpovídající expresivitou.

číst dále

Dívka ze země Venku

Čt 12/5/2022
17.30-18.40
volných míst: 74
Cinema City 1 - sál ČT

So 14/5/2022
18.30-19.40
volných míst: 1
Kino Varšava

Mnoho severů

Koji Yamamura | Francie, Japonsko | 2021 | 65 min | JA

„Sever je všude osamělý. Zde všude je sever. Toto je svědectví o lidech, které jsem potkal na severu. Mé vzpomínky jsou však útržkovité a nedávají smysl. Začínám přemýšlet, zda mé snahy nevyšly vniveč. Občas, díky nepatrným změnám v jednotvárném vnímání, se snad mohu domnívat, že svět stále existuje,“ říká o svém novém snímku legenda světové animace Kódži Jamamura. Poprvé zde překročil hranici krátkometrážní tvorby a svůj náročný, vizuálně i animačně fascinující styl využil v celovečerním filmu. Nelehký záměr se mu povedl, aniž by ze svého přístupu v něčem slevil. Rozpohybované ruční kresby svou křehkostí dokonale odrážejí myšlenky, které snímek otevírá. Vedle vizuálně podmanivých obrazů naznačují autorova témata mezititulky. Filmová báseň, obohacená o hudební dílo Willema Breukera, se jinak obejde beze slov. Základem pro snímek se staly autorovy kresby a texty, vzniklé v reakci na katastrofální zemětřesení v Japonsku v roce 2011. Přes převažující nostalgickou atmosféru s prvky magické noční můry se do díla promítl i Jamamurův delikátní humor.

číst dále

Mnoho severů

Čt 12/5/2022
20.30-21.35
volných míst: 106
Kino Varšava

Pá 13/5/2022
20.30-21.35
volných míst: 25
Severočeské muzeum

Ne 15/5/2022
15.00-16.05
volných míst: 150
Kino Varšava

Úplně nejlepší narozeniny

Michael Ekblad | Německo, Nizozemsko, Švédsko | 2021 | 75 min | EN

Králíčkovi Charliemu brzy bude pět let. Pochopitelně se už nemůže dočkat. Jako každé malé dítě ví, že narozeniny jsou vůbec ten nejlepší den v roce. Jenže tyhle narozeniny budou pro Charlieho trochu jiné. A možná důležitější než všechny předcházející. Když se totiž narodí jeho mladší sestřička Clara, přestává se život králičí rodinky točit kolem něj. Brečí Clara? Honem se musí zjistit, co se jí stalo! Má Clara teplotu? Rozhodně musíme k doktorovi. Program dlouho očekávaných narozenin se hroutí a opuštěný Charlie brzy nabude přesvědčení, že jediný, komu na něm záleží, je babička. Rozhodne se proto, že se za ní vypraví, přestože nebydlí zrovna za rohem. A tak začíná dobrodružná výprava, na které Charlie teprve přijde na to, jak důležitý je nejen pro svou rodinu, ale i pro přátele a odvážné domácí mazlíčky. A možná přitom sám změní pohled na svou novorozenou sestřičku.
Rodinný příběh o odvaze, přátelství a pochopení podle knížek Rotraut Susanne Berner natočil přední švédský režisér animovaných filmů pro děti Michael Ekblad, který se režijně podílel například na příbězích o příšerce Molly známých i českým dětem. Mnohým dětským divákům bude povědomý také originální kresebný styl, který budou znát z nesmírně populární kolekce obrázkových knížek (Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc), která vyšla také u nás a jejichž autorkou je právě Rotraut Susanne Berner.

číst dále

Úplně nejlepší narozeniny

Pá 13/5/2022
10.00-11.15
volných míst: 189
Cinema City 1 - sál ČT

Ne 15/5/2022
09.00-10.15
volných míst: 172
Cinema City 1 - sál ČT

Kde je Anna Franková?

Ari Folman | Francie, Belgie, Lucembursko, Nizozemsko, Izrael | 2021 | 93 min | EN

Izraelský režisér Ari Folman, který proslul mimo jiné anidokem Valčík s Bašírem (2008), nominovaným na Oscara, se ve svém posledním počinu inspiroval světoznámým deníkem židovské dívky Anny Frankové, který coby komiksový scenárista zpracoval již v roce 2017. Filmový příběh se nicméně netočí kolem Anny, která se v letech 1942 až 1944 schovávala s rodiči, sestrou a s další rodinou ve skrytém bytě jednoho amsterodamského domu a která zde svěřovala deníku své prožitky. Režiséra spíše zajímá Annina imaginární přítelkyně Kitty, které Anna deníkové zápisy adresovala.
Právě v přístupu je autorovo pojetí Deníku Anny Frankové zcela odlišné od dosavadních filmových (povětšinou hraných) zpracování. Ve Folmanově pojetí se už totiž nejedná o adaptaci, ale o jakousi variaci na toto téma. Příběh se odehrává v současném Amsterodamu a jeho hlavní hrdinkou je právě rusovlasá Kitty. Ta jedné bouřlivé noci vystoupí z Annina deníku, vystaveném v Muzeu Anny Frankové, a oblečená v duchu módy 40. let minulého století se vydává hledat svou přítelkyni. Nachází Knihovnu Anny Frankové, muzeum či divadlo – samotná Anna ale nikde není. Její původní příběh filmem přitom neustále prosvítá a zdá se být nepříjemně aktuální. Kitty záhy zjišťuje limity své existence, sbližuje se s mladým kapsářem Peterem a dává se na útěk před policií.
Ladně animovaný film, obdařený originálním příběhem, atmosférickým vyobrazením prostředí a hravě stylizovanými postavami, byl uveden mimo jiné v oficiálním výběru festivalu v Cannes.

číst dále

Kde je Anna Franková?

Pá 13/5/2022
12.30-14.03
volných míst: 58
Cinema City 1 - sál ČT

So 14/5/2022
10.00-11.33
volných míst: 9
Cinema City 4