Program - Zvláštní uvedení
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ANIMOVANÝCH FILMŮ, 10. - 15. KVĚTNA, ČESKÁ REPUBLIKA

Online katalog

Zvláštní uvedení

Krátké animované filmy nominované na Oscara 2022

různí /various | 93 min

Oscarové nominace v roce 2021 přinesly pestrý výběr žánrů i animačních a výtvarných technik. V tomto přehledovém pásmu se podíváme za Joannou Quinn a její svéráznou kreslenou hrdinkou Beryl, stárnoucí pracovnicí z továrny posedlou kreslením. Od komediálního žánru nemůže být snad nic vzdálenějšího než chilský loutkový snímek Bestie. Film je inspirovaný skutečnými událostmi a vypráví o životě agentky tajné policie, o jejím pokřiveném vnitřním světě i poměrech ve společnosti, v níž žije. Na dvě hlavní postavy se zaměřuje příběh Boxer a baletka vyprávějící o odlišných světech baleríny Olji a boxera Jevgenije, kteří se musejí vyrovnat se svými pocity v kruté realitě. O odvaze a velkém objevování je i další snímek (tentokrát zaměřený na dětského diváka) z dílny slavných Aardman Animations. V něm se červenka Robin, kterou vychovaly myši, vydává na cestu za svými kořeny a za poznáním sebe sama. Posledním představitelem oscarových nominací je přemýšlivý hrdina snímku Stěrač předního skla. Usazený v kavárně s cigaretou v ruce se noří do úvah o nadčasovém, zásadním tématu: „Co je láska?“ Blok oscarových nominací přinášíme ve spolupráci se společností iShorts.

Jde o umění / Affairs of the Art
Režie: Joanna Quinn, Velká Británie, Kanada, 2021, 16 min
 
Bestie / Bestia
Režie: Hugo Covarrubias, Chile, 2021, 16 min
 
Boxer a baletka / Boxballet
Režie: Anton Dyakov, Rusko, 2020, 15 min
 
Robin není myš / Robin Robin
Režie: Daniel Ojari, Michael Please, Velká Británie, 2021, 31 min
 
Stěrač předního skla / Windshield Wiper
Režie: Alberto Mielgo, Španělsko, 2021, 15 min

číst dále

Krátké animované filmy nominované na Oscara 2022

Čt 12/5/2022
20.00-21.33
volných míst: 80
Malé divadlo

So 14/5/2022
14.30-16.03
volných míst: 0
Cinema City 4

ANIMACE UMPRUM: S humorem si tykám + premiéra seriálu Wunderbaum

90 min

Animace na UMPRUM slaví v akademickém roce 2021/22 sedmdesáté narozeniny. Ve spolupráci s Národním filmovým archivem se podařilo digitalizovat celou řadu krátkých filmů, které nebylo možné na filmovém plátně vidět od dob jejich dokončení. Pásmo tak přináší opravdové lahůdky, jakými jsou třeba filmy Chameleon Václava Mergla nebo Elá hop Vratislava Hlavatého či Klobouk ve křoví Svatopluka Pitry. Poslední dva zmíněné uvádíme v obnovené premiéře. Ve výběru filmů rovněž rezonuje téma letošního Anifilmu, kterým je humor.

Wunderbaum

Co zažívá taxikář Ruslan při nikdy nekončící šichtě? Útržky z jeho života přibližuje skrze různé filmové a televizní žánry šest epizod. Každá epizoda byla vytvořena režijní dvojicí, která se postarala o děj, animaci i vizuální stránku. Začíná tak jízda pestrou paletou různých animačních i výtvarných přístupů. Seriál vznikal jako exkluzivní obsah pro i-vysílání České televize. Uvádíme i bonusové epizody.

Dobrodružství psa Kuldíka 
Režie: Svatopluk Pitra, 1956, 7 min
 
Ideál 
Režie: Jaroslava Nesvadbová-Sedlecká, 1956, 3 min
 
Klobouk ve křoví 
Režie: Svatopluk Pitra, 1956, 5 min
 
Tři kumpáni 
Režie: Jiří Hanžlík, 1956, 3 min
 
Elá hop 
Režie: Vratislav Hlavatý, 1956, 6 min
 
Chameleon 
Režie: Václav Mergl, 1962, 2 min
 
Balábilé  
Režie: Jaromír Gál, 1962, 2 min
 
Biolál z Hadránků
Režie:  Jolanta Lysková, 1962, 2 min
 
Kejklovačka 
Režie: Jana Merglová Olexová, 1964, 3 min
 
Plot a Kůň 
Režie: Dorota Janoušová, 1966, 4 min
 
Lanoli 
Režie: Eva Ménesiová, 1966, 4 min
 
Pohádka pro tlusté děti 
Režie: Eva Galová Vodrážková, 1966, 5 min
 
Jednoslabičný příběh 
Režie: Petr Poš, 1968, 5 min
 
Já nechci na Havaj 
Režie: Pavel Vošický, 1969, 1 min
 
Chvěj 
Režie: Kateřina Nováková, 1972, 4 min
 
Pozdrav 
Režie: kolektiv ateliéru, 1974, 2 min
 
vše: Československo 
 
Wunderbaum
1. Šutr 
Režie: Thanh Mai Tranová, Matej Mihalyi, 5 min
 
2. King of Ink 
Režie: Natália Peterková, Anastázie Rainischová, 4 min
 
3. Šťávy 
Režie: Ondřej Salava, Šimon Schnierer, 4 min
 
4. Slow TV 
Režie: Julie Černá, Petra Mikolášová, 3 min
 
5. Katastrofa 
Režie: Jakub Rozehnal, Josef Žárský, 4 min
 
6. Václav 
Režie: Patrik Trska, Jáchym Štulíř, 5 min
 
Bonusové epizody 
Ruslanovo ráno / Ruslan’s Morning
Režie: Jonáš Urbánek, 1 min
 
Flashback 
Režie: Tuan Trieu, 2 min
 
Vidina 
Režie: Alex Volfová, 2 min
 
Žánr Režie: Tereza Burianová, 1 min
 
vše: Česká republika, 2022
 
 

číst dále

ANIMACE UMPRUM: S humorem si tykám + premiéra seriálu Wunderbaum

Pá 13/5/2022
13.00-14.30
volných míst: 103
Kino Varšava

Chicken of the Mound

Xi Chen | Čína | 2021 | 84 min | EN

Medúza se dostane na robotickou zemi, kde sleduje několik událostí. Jednou z nich je Kuře. Poté, co Kuře vyřadí z provozu robotický obranný systém, začne skenovat okolní příběhy a vytvářet nové, které obsahují podpříběhy a minidramata. Jedna obzvláště zvědavá kuřecí larva neprošla transformací a neskryla se v jeskyni. Místo toho několikrát lehce povyrostla a nyní se potuluje po pláních a pahorcích v robotické zbroji.
Autorem formálně nejextrémnějšího celovečerního filmu poslední doby je všestranný mladý čínský umělec Si Čchen, který film vytvořil celý v podstatě sám. Hned od první vteřiny nás bez expozice vrhá do podivného světa věčného boje, aby následně vrstvil scény v divácky ne úplně vstřícném módu. Frenetické, experimentální dílo připomínající místy gameplay videa s lehkostí využívá 3D počítačovou animaci s prvky reálných záběrů. Film uvedly například festivaly v Ottawě či Annecy, nyní vám tento neobyčejný zážitek nabízí i Anifilm.

číst dále

Chicken of the Mound

Pá 13/5/2022
15.00-16.24
volných míst: 53
Severočeské muzeum

Věčné jaro

Jason Loftus | Kanada | 2022 | 86 min | ZH | EN, CS tit

Se lživými zprávami o spirituálním hnutí Fa-lun-kung, jejichž prostřednictvím čínská vláda hnutí očerňovala, se v březnu roku 2002 rozhodla skupina jeho vyznavačů vypořádat odvážným způsobem. Ve městě Čchang-čchun se jim podařilo nabourat do vysílání čínské státní televize a na několik krátkých okamžiků ukázat divákům, co Fa-lun-kung vlastně znamená. Následovalo kruté policejní pronásledování jak samotných členů nevelké odbojové skupiny, tak vyznavačů hnutí vůbec. Z města tehdy uprchl také protagonista tohoto dokumentárního filmu, komiksový kreslíř Ta-siung , který učení praktikuje. Nabourání televizního vysílání přitom on sám považoval za kontraproduktivní – situaci Fa-lun-kung to podle něj jenom zhoršilo. V Severní Americe ale potkává jediného přeživšího člena odbojové skupiny. Jejich dialog, odhalování dalších okolností, podrobností i osudů jednotlivých účastníků odbojové akce je páteří tohoto anidoku. Autoři v něm kombinují reálné záběry s animovanými pasážemi inspirovanými Ta-siungovým dílem a poutavým způsobem tak mapují tento případ boje za svobodu projevu i náboženského vyznání. Tlak z čínské strany přitom přímo pocítili i tvůrci tohoto dokumentu, když byli jejich kolegové kontaktováni čínskými úřady, aby spolupráci ukončili.

číst dále

Věčné jaro

Pá 13/5/2022
17.00-18.26
volných míst: 54
Severočeské muzeum