Program - Pocta Jiřině Pěčové

Online katalog

Pocta Jiřině Pěčové

Velká sýrová loupež

Václav Bedřich | Československo, West Germany | 1986 | 50 min

V jednom starém kině bydlely tři myši. Živily se, jak se dalo, a každý den se zadarmo podívaly na film. A protože v kině často dávali klasické filmy jako Velkou vlakovou loupež, přestalo myši bavit sbírat po divácích spadané buráky nebo ožírat svačinu v promítačově kabině. „Viděli jsme v desítkách filmů, jak se dělají poštovní vozy a trezory. Máme na víc,“ prohlásil jednoho dne vůdce party, velký tvrdý Marvin, a to přesto, že nikdo z nich ještě v životě kino neopustil a vnější svět znali všichni pouze „z bijáku“. Stejně se ale tito tři malí dobrodruzi pustili do organizace největší sýrové loupeže všech dob. Začalo tak dobrodružství se vším, co k němu patří – třeba s kocourem Giovannim, který bydlel ve velkoobchodě se sýrem. Nakonec si myšky zahrávaly i s opravdovou policií.
Milý, vtipný a také napínavý středometrážní film, který vznikl jako adaptace francouzské předlohy, zaručeně vtáhne i dospělé diváky. Hlavní hrdiny skvěle namluvili Josef Dvořák, Petr Nárožný a Luděk Sobota a režisér Václav Bedřich ho natočil v koprodukci se západním Německem, což se v předrevoluční době mnoha filmům nepoštěstilo.

číst dále

Velká sýrová loupež

St 11/5/2022
10.00-10.50
volných míst: 150
Kino Varšava

So 14/5/2022
16.30-17.20
volných míst: 87
Cinema City 1 - sál ČT

Pohádky střižené dětem na míru

různí / various | Československo, Česká republika | 51 min

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si letos z Anifilmu odnáší střihačka Jiřina Pěčová. Většina její tvorby je věnovaná dětem. Jiřina spolupracovala na mnoha známých, klasických českých (československých) večerníčcích. Jejich výběr, doplněný Kuchyňskými pohádkami, vám přinášíme v tomto programu. Dozvíte se, jak králíci z klobouku jezdí na bruslích, jak se narodil brouček, jak víla Amálka obrátila potok nebo jak se Žofka stala ředitelkou zoo.

Závěrečné Kuchyňské pohádky k večerníčkové ani seriálové tvorbě nepatří. Jedná se o loutkový film Vojtěcha Domlátila, někdejšího studenta VŠUP. V této originální pohádce ožívá kuchyně zapomnětlivé babičky. Slánka, Cukřenka a další pomocníci se snaží napravit to, co babička nechtěně pokazila, zatímco v lednici nevrle vyčkává obávaný rapper Tatarka.

Bob a Bobek: ⁠Na bruslích
Režie: Václav Bedřich, Československo, 1979, 7 min
 
Broučci:⁠ Narodil se brouček
Režie: Vlasta Pospíšilová, Česká republika, 1995, 8 min
 
Říkání o víle Amálce:⁠ Jak obrátila potok
Režie: Václav Bedřich, Československo, 1975, 7 min
 
Kotě z kocourkova:⁠ Jak medvěd vařil povidla
Režie: Libuše Čihařová, Československo, 1992, 7 min
 
Hugo z hor:⁠ Sešup
Režie: Miroslav Kačena, Československo, 1987, 8 min
 
Žofka a její dobrodružství:⁠ Jak se Žofka stala ředitelkou zoo
Režie: Adolf Born, Jaroslav Doubrava, Miloš Macourek, Československo, 1988, 7 min
 
Kuchyňské pohádky 
Režie: Vojtěch Domlátil, Česká republika, 2013, 7 min
 

číst dále

Pohádky střižené dětem na míru

Čt 12/5/2022
08.30-09.21
volných míst: 169
Cinema City 1 - sál ČT

Ne 15/5/2022
09.00-09.51
volných míst: 124
Cinema City 4

Jiřina Pěčová: Masterclass

Jiřina Pěčová | 90 min

Jak vypadala práce filmového střihače před nástupem digitálních technologií, přiblíží festivalovým návštěvníkům Jiřina Pěčová, která si letos z Anifilmu odnáší Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu. Co by měl střihač vědět o spolupráci s režisérem, jak se film zvučí a jak se pracuje s filmovou hudbou, jaké jsou nástrahy jazykových verzí nebo třeba co je to MEZMIX? To a mnohem víc se podrobně dozvíte na masterclass, jejíž součástí bude i diskuze s diváky.

číst dále

Jiřina Pěčová: Masterclass

Pá 13/5/2022
11.00-12.30
Grandhotel Zlatý Lev