Program - Pocta Edgaru Dutkovi
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ANIMOVANÝCH FILMŮ, 10. - 15. KVĚTNA 2022, LIBEREC, ČESKÁ REPUBLIKA

Online katalog

Pocta Edgaru Dutkovi

Edgar Dutka dětem I

různí / various | 58 min

Čtyři animované pohádky spojuje nejen jméno scenáristy, dramaturga a příležitostného režiséra Edgara Dutky, ale také originální způsob humoru prosyceného parodií, ironií, hrou s pohádkovými stereotypy a také s narážkami, jež dětským divákům uniknou, zatímco dospělé pobaví.

O Maryšce a vlčím hrádku je příběh o odvaze, obětavosti a věrnosti chudé dívky Maryšky, která díky těmto vlastnostem vysvobodí z tajemného polorozpadlého hrádku zakletou kněžnu a dvanáct panen. Podmanivá loutková pohádka má dodnes velmi silnou, tajuplnou atmosféru. O zlaté myšce je atypická pohádka, v níž máme krále šermířů, který pro samé šermování nemá čas na svou dceru Milču. Ta má spavého učitele klavíru, ale stále mu uniká za sousedem Vendelínem. Při jednom útěku ji čaroděj promění v myš. V Budulínkovi Mandelince je také všechno tak trochu jinak než v klasické verzi této pohádky. Ladovsky stylizovaný Budulínek bydlí s dědečkem a babičkou. Protože je to darebák a neposlucha, dědeček vymyslí, že mu bude říkat všechno naopak. Podobně povedená je Královna koloběžka první natočená podle pohádky Jana Wericha (a s jeho hlasem). Až před mladého krále se dostane malicherný spor hloupého mlynáře a o nic chytřejšího rybáře. Následně vstupuje do hry rybářova pronikavě inteligentní dcera.

O Maryšce a vlčím hrádku
Režie: Vlasta Pospíšilová, Edgar Dutka, Československo, 1979, 15 min

O zlaté myšce
Režie: Edgar Dutka, Československo, 1990, 18 min

Budulínek Mandelinka
Režie: Josef Kluge, Československo, 1979, 14 min

Královna koloběžka první
Režie: Dagmar Doubková, Československo, 1981, 12 min

Edgar Dutka dětem I

Út 22/6/2021
12.30-13.28
Lidové sady / Experimentální studio

Pá 25/6/2021
11.30-12.28
volných míst: 73
Lidové sady / Experimentální studio

Edgar Dutka dětem II

různí / various | 58 min

Druhému pásmu, které jsme také sestavili společně s Edgarem Dutkou z jeho tvorby věnované dětem, dominují zvířecí hrdinové a literární adaptace. Připomeneme si méně známý Večerníček o Brundibárech a hmyzí říši se přiblížíme i v úsměvném příběhu dvou nešikovných strašidel (Strašení čmeláků). Kniha Františka Nepila o psu Barykovi má také svou neméně kouzelnou podobu animovaného seriálu, na němž se jako výtvarník podílel Adolf Born a hlas mu propůjčil sám autor. Hned u dvou snímků se pak tvůrci inspirovali Hansem Christianem Andersenem. Prvním je moderní loutkové zpracování pohádky Křesadlo a tím druhým lehce strašidelné, ovšem vizuálně opravdu nevšedně provedené Děvčátko se sirkami. Chybět pak nemůže nestárnoucí Všehochlup, vtipná lidová „poudačka“ podle Josefa Štefana Kubína, kterou pro děti s gustem upravili scenárista Dutka a režisér Smetana. S komentářem nezaměnitelného Františka Filipovského ji zároveň prošpikovali narážkami, které zaručeně pobaví i rodiče.  

Křesadlo
Režie: Dagmar Doubková, Československo, 1985, 17 min

Brundibáři  – O mistra basy
Režie: Zdeněk Smetana, Československo, 1977, 8 min

Děvčátko se sirkami
Režie: Milada Kačenová, Československo, 1984, 7 min

Všehochlup
Režie: Zdeněk Smetana, Československo, 1978, 12 min

Strašení čmeláků
Režie: Zdeněk Smetana, Československo, 1977, 7 min

Já, Baryk – Já Baryk a můj ježek
Režie: Jiří Kubíček, Česká republika, 1997, 7 min

Edgar Dutka dětem II

St 23/6/2021
08.30-09.28
volných míst: 75
Lidové sady / Experimentální studio

So 26/6/2021
10.00-10.58
volných míst: 71
Lidové sady / Experimentální studio

Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?

Jiří Barta | Česká republika, Slovensko, Japonsko | 2009 | 73 min | CS

Nostalgií prodchnutý, nápaditě pojatý a precizně animovaný – takový je mimo jiné celovečerní film Jiřího Barty Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? Nechat zapomenuté a odložené předměty ožít a vytvořit vlastní specifický svět je režisérův oblíbený přístup. V podobném duchu a rovněž ve spolupráci s Edgarem Dutkou coby scenáristou a dramaturgem vytvořil již dříve krátký film Klub odložených (1989).

Na jedné půdě si v zaprášeném kufru zařídili útulný domov čtyři kamarádi: panenka Pomněnka, požitkářský a trochu líný medvídek Mucha, marioneta – dřevěný rytíř Krasoň a rtuťovitý plastelínový skřítek Šubrt. Jsou veselí, hraví a každý den u snídaně si vylosují, kdo má ten den narozeniny. Oslavenci zahrají písničku, krásná Pomněnka mu upeče dort a pak své kamarády vypraví „do práce“. Mucha je výpravčím na nedalekém nádraží, Šubrt strojvedoucím a rytíř Krasoň jezdí denně vlakem do Dračí sluje, kde svádí lítý boj s nafukovacím Drakem. Idylu jejich veselých her a hravých rituálů však zničí vládce Říše Zla – pobronzovaná sádrová „Hlava“. Nařídí svým sluhům, aby Pomněnku unesli. Kamarádi se ji ale vydají zachránit. Cestou na ně číhají nebezpečné překážky a na pomoc jim přicházejí i další obyvatelé půdy v čele s chytrou myškou Sklodowskou. Na úspěšný film, který na festivalech získal mnohé ceny i nominace, navázala s několikaletým odstupem také divadelní inscenace.

Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?

Čt 24/6/2021
09.00-10.13
volných míst: 143
Kino Varšava

So 26/6/2021
10.30-11.43
volných míst: 41
Severočeské muzeum