Program - Oprášená klasika
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ANIMOVANÝCH FILMŮ, 10. - 15. KVĚTNA, ČESKÁ REPUBLIKA

Online katalog

Oprášená klasika

Pěnová koupel

György Kovásznai | Maďarsko | 1980 | 76 min

Maďarské animované filmy mají to štěstí, že se čas od času dočkají restaurování. Diváci je tak mohou i po několika desítkách let vidět opět v patřičné kvalitě obrazu a v nevybledlých barvách. Před dvěma lety jsme na Anifilmu uváděli uhrančivého Syna bílé kobyly z dílny nedávno zesnulého Marcella Jankovicse. Letos se diváci mohou těšit opět na celovečerní maďarský, ale zároveň naprosto odlišný film.
Záludná Pěnová koupel balancuje někde mezi antiromantickou komedií a obskurním muzikálem.  
Nudný život osamělé studentky medicíny Anny Parádi jednoho dne naruší Zsolt Mohai, vysoký, tmavovlasý a hysterický dekoratér výloh, který ji naléhavě žádá, aby zavolala jeho snoubence Kláře a odvolala jejich nadcházející svatbu.
Následuje sled diskusí a hudebních (i tanečních) čísel, relativizujících pikantním způsobem loajalitu, romantiku, partnerské vztahy či přátelství. Ojedinělou podívanou podtrhuje divoká animace poněkud „potrhlé“, ale o to originálnější kresby. 
V roce 1980, kdy byl film poprvé uveden, se hovořilo o tom, že se zrodil zcela nový styl animace. Styl nevšední, excentrický, nebojící se extrémů. Režisér György Kovásznai vytvořil tento ojedinělý snímek před více než čtyřiceti lety, ale Pěnová koupel od té doby ani trochu nevyšuměla. Posuďte sami na Anifilmu!

číst dále

Pěnová koupel

So 14/5/2022
16.30-17.46
volných míst: 75
Cinema City 4