Program - Narozen v Liberci: Vlasta Burian
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ANIMOVANÝCH FILMŮ, 10. - 15. KVĚTNA, ČESKÁ REPUBLIKA

Online katalog

Narozen v Liberci: Vlasta Burian

Dva mrazíci

Jiří Trnka | Československo | 1954 | 12 min

Jediným dabingem umělecké dráhy Vlasty Buriana je ztvárnění mrazíka Rudonosky v Trnkově ploškovém filmu Dva mrazíci. Král komiků namluvil snímek v tandemu se svým kolegou a častým spolupracovníkem Janem Werichem. Oba umělci mu tak dodali nezapomenutelný šmrnc, společně s Trnkovým originálním výtvarným zpracováním a prací jeho dvorních animátorů Stanislava Látala, Břetislava Pojara, Jana Karpaše či Josefa Klugeho.

číst dále

Dva mrazíci

St 11/5/2022
12.30-14.20
volných míst: 76
Severočeské muzeum

Ne 15/5/2022
13.00-14.50
volných míst: 119
Cinema City 4

Byl jednou jeden král…

Bořivoj Zeman | Československo | 1954 | 98 min

Nestárnoucí pohádka, která byla a je stále oblíbená, a to i přes dobovou ideologii, která se do ní otiskla. Původní příběh Boženy Němcové známý pod názvem Sůl nad zlato natočil režisér Bořivoj Zeman po svém. Na scénáři spolupracoval mimo jiné s Jiřím Brdečkou, ovšem podobu a vyznění trikového filmu také výrazně ovlivnilo herecké umění a situační komika dua Jan Werich a Vlasta Burian. 
Příběh se odehrává v malém království, kde je vládcem král Já I. (v podání Wericha) a jeho rádcem komický Atakdále (v podání libereckého rodáka Buriana). Přestože král svou zemi přehlédne dalekohledem, raději by už své království předal jedné ze svých dcer a odpočíval. Jenže dcery má tři a není snadné vybrat jedinou, když je má rád všechny stejně. A tak se dcer zeptá, jak mají rády ony jeho, a chce nástupkyni vybrat podle jejich odpovědí. Když ale nejmladší Maruška prohlásí, že otce miluje jako sůl, příběh nabere jiný směr. Král je natolik rozhořčen, že Marušku vyžene. Zároveň zakáže používání soli v celé zemi, a zatímco se Maruška ukrývá v lese, v království se dějí věci jinak, než by si pan král přál. 
Výtvarníkem snímku nebyl nikdo jiný než Jiří Trnka a filmové triky měl na starosti Vladimír Novotný. Ve filmu kromě Wericha a Buriana excelují další herci, například Lubomír Lipský nebo Miloš Kopecký.

číst dále

Byl jednou jeden král…

St 11/5/2022
12.30-14.20
volných míst: 76
Severočeské muzeum

Ne 15/5/2022
13.00-14.50
volných míst: 119
Cinema City 4