Program - Animace & humor

Online katalog

Animace & humor

Grotesky od kosti

různí / various | 67 min

Někdy se smějeme, až nás z toho mrazí. Jindy nám zase můžou chrastit kosti. Někde mezi tím se nachází specifický, v animaci velmi oblíbený subžánr humoru, který bychom mohli nazvat morbidní groteskou. Je oblíbený jak mezi tvůrci, a to především evropskými, tak mezi diváky.

I tento druh komického žánru má mnoho nuancí. Velmi často bývá opepřený absurditou, kterou známe nejen z filmů z ugrofinských krajů (tak je to v případě uváděných filmů Ve vzduchu nebo Smolařova kronika). Jindy nabízí čistou radost z přímočaré, naivně podané morbidity (Hrouda, KJFG No. 5 nebo Bůh), ale může být také ironicko-parodický (Borůvky) nebo úplně černý (Happy End).

Ať je to jakkoli, většinou se tvůrci v těchto filmech dotýkají vážných témat, nejčastěji smrti, a zároveň tato témata zlehčují pomocí specifické nadsázky. Ta je často typická a nezaměnitelná pro konkrétní tvůrce (můžete posoudit ve filmech Nahrávka, Kde domov můj? nebo Bankéř). A nakonec i tento subžánr může být lehčí animovanou hříčkou, jako je tomu v případě úvodního filmu, nestárnoucího, roztomile morbidního a animačně dechberoucího Tance kostlivců z dílny Walta Disneyho.

Tanec kostlivců
Režie: Walt Disney, Spojené státy, 1929, 6 min
 
Smolařova kronika / Les Chroniques de la poisse
Režie / Director: Osman Cerfon, Francie, 2011, 6 min
 
Bankéř
Režie: Phil Mulloy, Velká Británie, 2012, 3 min
 
Nahrávka
Režie: Job, Joris & Marieke, Nizozemí, 2014, 2 min
 
Díky
Režie: Julian Gallese, Velká Británie, Kostarika, 2020, 8 min
 
Hrouda
Režie: Jaromír Plachý, Česká republika, 2007, 2 min
 
Bůh / Божество 
Režie: Konstantin Bronzit, Rusko, 2003, 4 min
Dost
Režie: Anna Mantzaris, Velká Británie, 2017, 2 min
 
Ve vzduchu / Õhus
Režie: Martinus Klemet, Estonsko, 2009, 8 min
 
Kdé domov můj – Pravda
Režie: Pavel Koutský, Česká republika, 2021, 1 min
 
Borůvky
Režie: Markus & Tommy Vad Flaaten, Nizozemí, 2015, 5 min
 
Červí díra / Wurmloch
Režie: kolektiv autorů, Finsko, 2016, 12 min
 
KJFG No. 5 (Log Jam)
Režie: Alexey Alexeev, Maďarsko, 2008, 2 min
 
Happy End
Režie: Jan Saska, Česká republika, 6 min
 

číst dále

Grotesky od kosti

Út 10/5/2022
14.30-15.37
volných míst: 171
Kino Varšava

Čt 12/5/2022
15.30-16.37
volných míst: 104
Cinema City 4

Slepičí úlet

Nick Park | Velká Británie, Spojené státy, Francie | 2000 | 84 min | ZDARMA / Free Entry

Tweedyho slepičí farma se na první pohled neliší od ostatních „výroben“ vajec. Jenže ve zdejších kurnících za ostnatým drátem plane odbojný duch. Rocky, Ginger a jejich opeření druhové a družky prostě odmítají frustrující úděl „velkoproducentů“ vajec, kdy jednoho dne v nejlepším případě skončí v hrnci, na pánvi či na pekáči. A tak tu čas tráví nejprve pečlivou přípravou a později vlastní realizací útěku. S každým dalším nezdařeným pokusem jejich odhodlání, ale především vynalézavost, rostou.
Celovečerní animovaná komedie Slepičí úlet odkazuje na některé počiny světové kinematografie a především nezapírá zdroj inspirace ve slavném velkofilmu Velký útěk z roku 1963. Jejími hrdiny ovšem nejsou zajatí spojenečtí vojáci, ale zdánlivě prostoduché slepice a kohouti vytvoření z plastelíny ve studiu Aardman Animations. Stejně jako ostatní snímky z tohoto studia se Slepičí úlet vyznačuje dokonalou animací a skvělými dialogy. Od doby natočení filmu uplynulo už více než dvacet let, ale jeho téma je dnes ještě aktuálnější než kdy dřív. Boje za práva slepic (a dalších chovaných zvířat) úspěšně pokračují, posledním úspěchem v České republice bylo schválení zákona o zrušení klecových chovů v roce 2020.

číst dále

Slepičí úlet

Út 10/5/2022
20.30-21.54
Náměstí Dr. E. Beneše

Smíchem přehlušit svět

různí / various | 75 min

V životě poměrně často nastanou situace, se kterými nemáme šanci něco dělat. Možnosti, jak může v těchto momentech reagovat obyčejný člověk, jsou omezené. Účinnou psychologickou obranou je paradoxně radost. I v těch nejděsivějších chvílích se lidstvo dokázalo smát svému osudu a animátoři to po dekády dokazují.
V protiválečných filmech je tento paradox nejmarkantnější. Smích nebo spíš výsměch se využíval jako zbraň za 2. světové války. Zatímco ve Spojených státech proti nacismu bojoval Kačer Donald, v Praze to byl Pérák. Rafinovanější, tzv. přehlížecí strategii, volí hrdinové tváří tvář studené válce v brilantním kousku kanadského National Film Board.

Vojenské konflikty častou vedou k migraci a s jejími následky je opět často nelehké se vypořádat jinak než s nadhledem. Ale problémům, kterým je potřeba se dostatečně vysmát, je pochopitelně celá řada. Někdy třeba fakt blbě bydlíte (na konci světa, ve špatné zemi a tak dále) nebo se jen snažíte udělat pěknou fotku. Úlevu z nesmyslnosti světa, z malosti a omezenosti, pak může přinést jedině adekvátní odpověď v podobě dadaismu od pythonovsky subverzivního Terryho Gilliama.

Vracím se domů / Coming Home
Režie: Benjamin Swiczinsky, Austria, 2019, 4 min

Vůdcova tvář / Der Fuehrer’s Face 
Režie: Jack Kinney, Ben Sharpsteen, United States, 1943, 8 min

Učytel angličtiny / The English Teecher
Režie: Andy London, Spojené státy, 2018, 19 min

Tam na konci světa / Au bout du monde  
Režie: Konstantin Bronzit, Francie, 1999, 8 min
 
Selfíčka / Sefies 
Režie: Claudius Gentinetta, Švýcarsko, 2018, 4 min

Velký neklid / The Big Snit 
Režie: Richard Condie, Kanada, 1985, 10 min

Storytime 
Režie: Terry Gilliam, Velká Británie, 1968, 8 min

Pérak a SS
Režie: Jiří Trnka, Jiří Brdečka, Československo, 1946, 13 min 

číst dále

Smíchem přehlušit svět

St 11/5/2022
15.00-16.15
volných míst: 165
Kino Varšava

So 14/5/2022
14.00-15.15
volných míst: 42
Severočeské muzeum

Looney Tunes: Variace a inspirace

různí / various | Spojené státy | 83 min

Stejně jako všechny hollywoodské animáky čerpaly inspiraci od Disneyho, byl i Bugs Bunny částečně inspirován zajícem z Disneyho filmu Želvák a zajíc. Ale když se Bugs objevil v kresleném filmu založeném na stejné bajce, šlo o mnohem cyničtější a násilnější film, než kdy udělal Disney.

Vedení studia Warner Bros. nechávalo svým režisérům mnohem volnější ruku, než by měli u Disneyho. Například filmy Děsná dvojka od Boba Clampetta a Tweety a dva kocouři od Frize Frelenga jsou dvě velmi odlišná zpracování stejného námětu od Warrena Fostera o dvou kocourech snažících se ulovit Tweetyho.

Fenomén Looney Tunes se snažila napodobit celá řada dalších studií. S jednou z nejlepších imitací přišli herec Mel Blanc a režisér Frank Tashlin ve filmu Liška a hrozny, jehož příběh o opakovaném selhání použili sami Warner Bros v sérii o Ptáku uličníkovi.

Dokonce i United Productions of America, oproti jejichž ambiciózním filmům jako např. Tramtadadá vypadaly filmy od Warner Bros. staromódně, se nechali ovlivnit stylizovaným pohybem a dobovým nádechem Doverských hochů od Chucka Jonese.

Na konec pásma jsme zařadili také tři různé přístupy k postavě Kačera Daffyho: protivník Prasátka Porkyho ve filmu Ty patříš k filmu, hrdina druhé světové války v Bombarďáku Daffym a typická filmová postava trýzněná svým tvůrcem v Kačerovi na zbláznění.

Želvák a zajíc / The Tortoise and the Hare 
Režie: Wilfred Jackson, 1934, 8 min
 
O chlup první / Tortoise Wins by a Hare 
Režie: Bob Clampett, 1943, 8 min
 
Děsná dvojka / A Gruesome Twosome
Režie: Bob Clampett, 1945, 7 min

Tweety a dva kocouři / Putty Tat Trouble
Režie: Friz Freleng, 1951, 7 min

Liška a hrozny / The Fox and the Grapes 
Režie: Frank Tashlin, 1941, 7 min

Běžec a vztekloun / Fast and Furry-ous
Režie: Chuck Jones, 1949, 7 min

Doverští hoši / The Dover Boys at Pimento University
Režie: Chuck Jones, 1942, 9 min

Tramtadadá / Rooty Toot Toot 
Režie: John Hubley, 1951, 7 min 

Ty patříš k filmu / You Ought to Be in Pictures
Režie: Friz Freleng, 1940, 9 min

Bombarďák Daffy / Plane Daffy 
Režie: Frank Tashlin, 1944, 7 min

Kačer na zbláznění / Duck Amuck
Režie: Chuck Jones, 1953, 7 min

vše: Spojené státy

číst dále

Looney Tunes: Variace a inspirace

St 11/5/2022
19.00-20.23
volných míst: 159
Kino Varšava

Pá 13/5/2022
15.00-16.23
volných míst: 97
Cinema City 4

Parodie pohádek

různí / various | 65 min

Pohádky jsou ideálním materiálem k parodování ve všech formách umění. A ani animovaný film, který pro mnohé představuje právě pohádky, nemohlo revidování pohádkových motivů minout. Je to dokonce nesmírně oblíbená kratochvíle, kterou si užívají jak začínající tvůrci animovaných filmů, tak zavedení režiséři. První takový příklad v našem programu je již ze 30. let minulého století a pohádky nezůstávají ušetřeny dodnes.
Jsou plné jinotajů a jejich interpretaci se věnuje řada seriózních rozborů. Často přímo vybízejí k znesvěcení. Podprahové, brutální a začasto sexuální motivy ukryté v pohádkových příbězích dráždí tvůrce, kteří v duchu postmoderny právě na nich stavějí své re-interpretace. Někdy u notoricky známého příběhu přidají jen trochu na rychlosti, jindy si pohrají s barvami a z Karkulky je najednou vraždící monstrum či alespoň mistr karate. A jak to s pohádkovými postavami dopadlo, když zestárly? Ani tohoto tabuizovaného tématu se animátoři nezaleknou. Protože jsme v animaci a v kouzelném světě pohádek, černý humor může být vždycky ještě černější.
Studnice materiálu k zesměšňování asi jen tak nevyschne, protože „seriózních“ animovaných pohádek se na nás valí stále dost a animátoři z „odvrácené strany“ si na ně už brousí zuby. Jedním si ale můžeme být jisti – nebude to hezká podívaná. Z pohádky se stane horor mávnutím kouzelného proutku.

Červená karkulka zrychleně / Fast Forward Little Red Riding Hood 
Režie: Sjaak Rood, Nizozemí, 2010, 2 min

Betty Boop – Sněhurka / Betty Boop in Snow-White 
Režie: Dave Fleischer, Spojené státy, 1933, 7 min

Šípková Růženka podle babičky O’Grimmové / Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty 
Režie: Nicky Phelan, Irsko, 2008, 6 min

O Červené karkulce
Režie: Martina Holcová, Česká republika, 2017, 5 min

Rapunzel 
Režie: Jay Silver, Kanada, 2004, 1 min

Černá karkulka / Czarny Kapturek
Režie: Piotr Dumała, Polsko, 1983, 5 min

Šípková Růža / Sleeping Betty 
Režie: Claude Cloutier, Kanada, 2007, 9 min

Krvavé pohádky
Režie: Tereza Kovandová, Česká republika, 2018, 8 min

Žhavá Karkulka / Red Hot Riding Hood 
Režie: Tex Avery, Spojené státy, 1943, 7 min

Ohryzek / Le Trognon de Pomme
Režie: Mathilde Remy, Belgie, 2015, 6 min
 
3 Misses 
Režie: Paul Driessen, Nizozemí, 1998, 11 min

číst dále

Parodie pohádek

St 11/5/2022
20.00-21.05
volných míst: 66
Severočeské muzeum

Pá 13/5/2022
17.00-18.05
volných míst: 130
TUL - Aula G

Shrek

Vicky Jenson, Andrew Adamson | Spojené státy | 2001 | 90 min

Už je tomu víc než dvacet let, co do kin vtrhl fenomenální Shrek a s neohrožeností zlobra razil cestu dalším celovečerním filmům animovaným 3D počítačovou technikou. Ve sféře animovaných blockbusterů brzy technika 3D počítačové animace převládla a světová distribuce záhy zažila – a dodnes zažívá – vlnu těchto filmů. Trend byl pozorovatelný už před uvedením Shreka, nicméně nebývalý úspěch této rodinné komedie dominanci celovečerního „třidéčka“ potvrdil a tím sehrál i určitou historickou úlohu. Technologie od té doby značně pokročily, takže znalcům a fandům 3D počítačové animace může Shrek v tomto ohledu už připadat zastaralý. Zato originální pojetí příběhu se specifickým humorem neztratilo nic ze svého půvabu a dělá ze Shreka moderní, nestárnoucí pohádku.
Hlavní hrdina Shrek, zelená obluda žijící samotářským životem ve svém příbytku v bažině, pátrá se svým kamarádem, ukecaným oslíkem, po princezně Fioně. Zlobrovi přitom nejde – alespoň zpočátku – o samotnou princeznu. Za její záchranu chce od intrikána Lorda Farquaada získat zpět svou milovanou bažinu.
Tvůrci si výborně pohráli s pohádkovými stereotypy. Princezna je sice půvabná, ale i divoká a odvážná, zachránce Shrek má k vysněnému princi na míle daleko (navíc se zprvu jeví jako antihrdina), království vládne zakrslý lord. Tento dnes již kultovní film o tom, jak důležité je přijmout sám sebe, je navíc prošpikovaný mnoha parodickými a ironickými prvky. V originále propůjčili hlavním postavám své hlasy herci Mike Myers, Eddie Murphy a Cameron Diaz.

číst dále

Shrek

Čt 12/5/2022
11.00-12.30
volných míst: 137
Malé divadlo

Nenaděláš nic

různí / various | 70 min

Ať už jsou hrdiny lidé, ptáčci, štíři, kočičky, lední medvědi nebo třeba koloušek Bambi, tento blok krátkých filmů vám dokáže, že na počtu končetin nezáleží. Všichni máme totiž společné něco, na co my lidé často zapomínáme a co o sobě dá vědět obvykle v těch nejabsurdnějších situacích. Patří sem například klidné posezení na elektrickém vedení, které naruší bezelstný kolemletící pták v oscarovém filmu Pro ptáčky, nebo okamžiky zoufalství, kdy se člověk snaží odnaučit kouřit podle návodu Billa Plymptona. Dále pak třeba oslavy narozenin, jako je ta Bobova v klasickém snímku Alison Snowden a Davida Finea, nebo obdržení daru v podobě rozkošného koťátka schopného dohnat obdarovaného k šílenství. Počítá se mezi ně i nepravděpodobné přátelství Bostona s Chesterem od Granta Koltona a srážka s kulturou „úspěchu za každou cenu“ v prodejně dlaždic Marion Ichard. Palčivou přítomnost této pro nás všechny společné věci můžeme cítit při telefonátech v podání Thomase Kneffela a v každodennosti Yes-People z dalekého Islandu. Své o ní vědí také obyvatelé jedné britské zoo v geniálním mockumentu Pohodlíčko z dílny studia Aardman Animations, kde zvířata promlouvají hlasy reálných lidí popisujících svůj domov. Pokud ještě stále netušíte, o čem mluvíme, snad napovíme filmem Bambi potká Godzillu a svědectvím z jedné svatby od Joanny Quinn. Stále nic? Řeč je… o životě. Asi jste čekali něco objevnějšího, že? Smůla. Nenaděláš nic.

Pro ptáčky / For the Birds
Režie: Ralph Eggleston, Spojené státy, 2000, 3 min
 
25 způsobů, jak přestat kouřit / 25 Ways to Quit Smoking
Režie: Bill Plympton, Spojené státy, 1989, 5 min
 
Jmenoval se Boston / By the Name of Boston
Režie: Grant Kolton, Spojené státy, 2015, 2 min
 
Yes-People
Režie: Gísli Darri Halldórsson, Island, 2019, 9 min
 
Bobovy narozeniny / Bob’s Birthday
Režie: Alison Snowden, David Fine, Kanada, Velká Británie, 1993, 12 min
 
Bambi potká Godzillu / Bambi Meets Godzilla
Režie: Marv Newland, Spojené státy, 1969, 2 min
 
Crrr, crrr! / Rrring Rrring!
Režie: Thomas Kneffel, Německo, 2015, 6 min
 
Pohodlíčko / Creature Comforts
Režie: Nick Park, Velká Británie, 1989, 5 min
 
Kocourek se vrátil / Cat Came Back
Režie: Cordell Barker, Kanada, 1988, 7 min
 
Vyčerpaní / Pumped Up
Režie: Marion Ichard, Francie, 2017, 4 min
 
Gelbart: March of the Thinking Machines
Režie: Adi Gelbart, Německo, 2019, 4 min
 
Sny a touhy: Rodinné vazby / Dreams and Desires: Family Ties
Režie: Joanna Quinn, Velká Británie, 2006, 10 min

číst dále

Nenaděláš nic

Čt 12/5/2022
14.00-15.10
volných míst: 154
Malé divadlo

So 14/5/2022
17.30-18.40
volných míst: 47
Severočeské muzeum

Fantastický pan Lišák

Wes Anderson | Velká Británie, Spojené státy | 2009 | 83 min

Vizionářského filmaře Wese Andersona, který rád znejišťuje diváky svým expresivním stylem, si většina lidí spojuje s hraným filmem. Před více než deseti lety ale vstoupila tato perfekcionistická a výstřední režisérská osobnost, jež ve svém osobitém stylu nesleví na žádném detailu, na pole animovaného filmu. A to naprosto suverénně a rovnou snímkem celovečerním. 
Pan Lišák s manželkou (v originále jim propůjčili hlasy George Clooney a Meryl Streep) žijí ve šťastné a poklidné domácnosti společně se svým podivínským synem Ashem. Pan Lišák už dávno zanechal svých loupeživých výprav a stal se z něj seriózní novinář a spořádaný otec rodiny. Pak ale nastane moment, kdy si pan Lišák na staré dobré loupežnické časy rozpomene a zosnuje největší kuřecí loupež, jakou kdy svět zvířat zažil. Ovšem ne všechno vyjde podle plánu.
Příběh zaplněný zajímavými, hlubokými a přitom komickými charaktery, brilantní dialogy, precizní loutková animace i dokonale vytvořené loutky, mnoho gagů nebo Andersonova oblíbená hra s diváckým očekáváním. Tím vším (a není to zdaleka všechno) se může tento jedinečný film pyšnit. Fantastický pan Lišák vznikl na motivy oblíbeného bestselleru Roalda Dahla (mimo jiné autora Karlíka a továrny na čokoládu) a nabízí rodinnou zábavu v té nejlepší podobě, tedy takovou, při níž si všichni přijdou na své.

číst dále

Fantastický pan Lišák

Čt 12/5/2022
17.00-18.23
volných míst: 144
TUL - Aula G

Ostravský rebel Ilja Novák

Ilja Novák | Československo, Česká republika | 56 min

Nejvýraznější osobností studia Prométheus, ostravské pobočky Krátkého filmu, byl výtvarník a režisér Ilja Novák. A téma Animace & humor je ideální příležitostí si jeho autorské krátké filmy připomenout. Takřka všechny se snaží u diváka vyvolat smích. Jak je ale pro českou animaci typické, nejde o přímočaré grotesky. Novákovy snímky se (vedle všudypřítomné ironie) pohybují po dvou často se protínajících liniích. První je černý humor, jak se přesvědčíme třeba ve snímku Veselé Vánoce aneb Karlíkovo zimní dobrodružství. Tou druhou je pak satira, a to na svou dobu velice konkrétní a drsná. Příkladem budiž Jeho excelence nebo snímek Co vy na to, pane barone?, který se dočkal nejtvrdšího cenzurního zásahu. Z tuzemské tvorby Ilja Novák, kromě nevybíravé kritiky, vyčnívá také svým dravým výtvarným vyjadřováním. I když se stylizací dosti liší, v některých momentech formálně připomíná kreslenou animaci Igora Ševčíka či Pavla Koutského. Třebaže Novák nepracuje v jedné vrstvě, úhly pohledu myšlené kamery, pohyby prostorem i střih pomocí obrazových proměn jsou rysy typické pro totální animaci. Neprávem mírně pozapomenutou tvorbu ostravského rodáka kromě tohoto pásma připomeneme dětem seriálem Klok, Kloček a pes Dingo a také na obrazovkách zcela neuváděnou ztřeštěností, večerníčkem Lux a Delux.

Naštvávači
Československo, 1980, 8 min
 
Co vy na to, pane barone?
Československo, 1984, 7 min
 
Veselé Vánoce aneb Karlíkovo zimní dobrodružství 
Československo, 1982, 10 min
 
Robinsoni
Československo, 1986, 10 min
 
Virtuóz
Československo, 1983, 7 min
 
Jeho excelence
Československo, 1985, 10 min
 
Klok, Kloček a pes Dingo:⁠ Jak chytal Kloček motýla
Česká republika / Czech Republic, 1995, 6 min
 
vše: Režie: Ilja Novák 

číst dále

Ostravský rebel Ilja Novák

Čt 12/5/2022
17.30-18.26
volných míst: 72
Severočeské muzeum

Ne 15/5/2022
15.00-15.56
volných míst: 74
Severočeské muzeum

Looney Tunes: Profese

různí / various | Spojené státy | 71 min

Každý film tohoto pásma se zaměřuje na jiný aspekt výroby animovaného filmu. Napřed se ale v Porkyho premiéře dozvíme, jak by animované filmy vypadaly, kdyby všechny profese vykonávali amatéři.

Králičí Karkulka od mistra načasování, režiséra Frize Frelenga, vyvolává salvy smíchu, když Bugs Bunny otevírá dveře synchronizovaně s hudbou. Ještě důležitější roli hraje hudba ve filmu Myšlaudace, kde úryvky hudby od Carla Stallinga vyjadřují emoce němých postav.

Ve filmu Porkyho úděl od Franka Tashlina se můžeme pokochat mistrovstvím kamerových úhlů a pozadí (navržené Mauricem Noblem) ve filmu Varovné drápky umocňuje humor a hrůzu.

Branci Daffym si můžeme všimnout, jak různí animátoři měnili vzhled a pohyb Kačera Daffyho. Ruská rapsodie je přehlídkou designu postav, mihnou se v ní totiž desítky jedinečných gremlinů nakreslených podle zaměstnanců studia Warner Bros., a avantgardní Slyšte, slyšte dává na odiv umění zvukového designéra Trega Browna.

Ve Skokanu Bugsovi ukazuje Tedd Pierce, že dobrý scénárista dokáže vymyslet nekonečné množství variací na jeden a ten samý vtip. V neposlední řadě pak herec Mel Blanc propůjčí svůj hlas čtyřem zcela odlišným postavám v úplně prvním filmu série o Kohoutu Leghornovi.

Prolog: Porkyho Premiéra / Porky’s Preview 
Režie: Tex Avery, 1941, 7 min 
Varování: Ve filmu se objevuje karikatura blackface baviče Ala Jolsona. 
 
Časování: Králičí Karkulka / Little Red Riding Rabbit
Režie: Friz Freleng, 1944, 7 min

Hudba: Myšlaudace / Mouse-Warming
Režie: Chuck Jones, 1952, 7 min 

Mise-en-scène: Porkyho úděl / Porky Pig’s Feat 
Režie: Frank Tashlin, 1943, 8 min

Kompozice a pozadí: Varovné drápky / Claws for Alarm 
Režie: Chuck Jones, 1954, 7 min

Animace: Branec Daffy / Draftee Daffy 
Režie: Bob Clampett, 1945, 7 min 

Character Design: Ruská rapsodie / Russian Rhapsody
Režie: Bob Clampett, 1944, 7 min

Zvuk: Slyšte, slyšte / Now Hear This
Režie: Chuck Jones, 1963, 7 min

Scénář: Skokan Bugs / High Diving Hare
Režie: Friz Freleng, 1949, 7 min
Varování: Bugs napodobuje stereotypní hollywoodské zobrazení rodilého Američana.

Dabing: Walky Talky Hawky
Režie: Robert McKimson, 1946, 7 min 
 
vše: Spojené státy
 

číst dále

Looney Tunes: Profese

Čt 12/5/2022
18.00-19.11
volných míst: 146
Malé divadlo

Ne 15/5/2022
13.00-14.11
volných míst: 162
Kino Varšava

South Park: Peklo na zemi

Trey Parker | Spojené státy | 1999 | 78 min

Milovaná i zatracovaná seriálová partička kluků Kyle, Kenny, Cartman a Stan ze základní školy ve vidláckém americkém maloměstě má problém. Do kin právě přišel nový film jejich oblíbené kanadské dvojice komiků Terrance a Philippa, který je pro děti nepřístupný. To ale problém není, na film se jim dostat podaří. Problém je, že se díky němu naučí ta nejsprostší slova, jaká si obyvatelé South Parku dokážou představit. A děti přece nesmí mluvit sprostě! Američtí rodiče zuří a mezi USA a Kanadou vypukne válka. Kluci proto vyrazí na záchrannou misi. Osvobození zajatého Terrance a Philippa ale nebude snadné. V cestě jim budou stát jejich bigotní rodičové (v čele se sdružením Matky proti Kanadě založeným Kyleovou mámou), ke slovu ale přijde také Satan, který v mezinárodním konfliktu spatřuje naplňující se proroctví apokalypsy a příležitost chopit se vlády nad světem. K vlastní smůle však v pekle padne do oka věčně nadrženému Saddámu Husajnovi, takže ani on to nebude mít jednoduché. Film South Park: Peklo na zemi ve své tradici uráží, koho může, a utahuje si i sám ze sebe. Bez okolků přitom ale také pojmenovává nejrůznější neduhy nejen americké společnosti a takřka paradoxně směřuje k (snad opravdu vážně míněnému!) poselství o lásce a respektu. Jo a Kennyho zabijou. Parchanti.

číst dále

South Park: Peklo na zemi

Čt 12/5/2022
19.30-20.48
volných míst: 160
TUL - Aula G

Já, padouch

Pierre Coffin, Chris Renaud | Francie, Spojené státy | 2010 | 91 min

Na ospalém předměstí zastavěném rozkošnými domky s upravenými zahrádkami žije NEJVĚTŠÍ ZLODUCH POD SLUNCEM. Animovaná komedie Já, padouch představuje nového hlavního hrdinu. Ukrutného záporáka jménem Gru, který se nezastaví před žádnou špatností, na druhou stranu ale umí být nekonečně zábavný – a to i díky armádě žlutých, zlomyslných Mimoňů. Udržet se na špici světového zločinu dá pořádnou fušku. A protože si na post veřejného nepřítele číslo jedna brousí zuby Gruův největší oponent Vektor, rozhodne se tenhle padouch pro dosud nevídaný zločin. Ukradne Měsíc! K tomu ovšem potřebuje pomoc tří děvčátek ze sirotčince. Jenže s nimi se všechno spíš zkomplikuje…
Oblíbená rodinná komedie z dílny Universal Pictures s prvky krimi a sci-fi posbírala několik cen a desítky nominací a dočkala se také několika pokračování. Je originální nejen svým záporáckým hrdinou (který, jak se ukáže, není vlastně vůbec zlý), ale i příjemně stylizovaným „třidéčkem“, což se projevilo hlavně na vizuálním ztvárnění postav.

číst dále

Já, padouch

Pá 13/5/2022
11.00-12.31
volných míst: 153
Malé divadlo

Frank a Wendy

Kaspar Jancis, Ülo Pikkov, Priit Tender | Estonsko | 2005 | 75 min

Opomenout estonskou animaci při příležitosti oslavy humoru v animaci by bylo minimálně podivné. Pro svůj svérázný humor se stala tvorba Priita Pärna a jeho žáků světovým fenoménem. A ve vrcholném období estonské animace se symbolem generační spřízněnosti stal projekt Frank a Wendy. Pärnův scénář tehdy zrežírovali představitelé nové generace Kaspar Jancis, Ülo Pikkov a Priit Tender do sedmi seriálových epizod, které následně fungovaly pohromadě jako celovečerní film. A světlo světa spatřil i na dnešní dobu radikální, groteskní, surreální film, jehož humor nemusí být pro každého. Těžko bychom v evropské celovečerní animaci hledali podobný úkaz. 
Dva američtí tajní agenti – Frank a Wendy – jsou vysláni do světového epicentra nebezpečí známého pod názvem Estonsko. Frankovi a Wendy, pro něž je záchrana světa denním chlebem, to pálí a na co sáhnou, to se jim daří. Zdá se, že jejich vítězství nemůže nic a nikdo zabránit. A to přestože jsou vystaveni opravdu divokým výzvám, jakými jsou třeba armáda nacistických trpaslíků, komunističtí tuleni, nebo hůř, reální političtí představitelé.

číst dále

Frank a Wendy

Pá 13/5/2022
19.00-20.15
volných míst: 143
TUL - Aula G

SpongeBob v kalhotách: Film

Mark Osborne, Stephen Hillenburg | Spojené státy | 2004 | 87 min

Téma Animace & humor nás zákonitě musí zavést i hluboko pod vodu do Zátiší bikin. Jako připomínku legendárního seriálu, který Stephen Hillenburg vymyslel a vytvářel pro televizní stanici Nickelodeon, volíme první celovečerní film, který na motivy seriálu vznikl. Od natočení filmu uplynulo již 18 let, ale na jeho náboji, humoru a skvěle provedené kreslené animaci se vůbec nic nezměnilo. Stále jde o prvotřídní zábavu oslovující hned několik věkových skupin. A doposavad se zde genialitu, koncentrující se kolem nezlomně optimistického workoholika, žluté mořské houby SpongeBoba, povedlo přetavit do celovečerní podoby nejlépe. Svobodomyslný humor se tu pohybuje po ose infantilní – dada – neskutečně chytré. A jako bonus David Hasselhoff, a to osobně!
 
Když Plankton konečně uskuteční svůj plán, zdiskredituje svého obchodního rivala pana Krabse, ukradne tajný recept na krabí hambáč a ovládne svět pomocí ukradené Neptunovy koruny, z čehož obviní pana Krabse, máme tu problém. SpongeBob s Patrickem se rozhodnou získat korunu zpět a zachránit tak pana Krabse před Neptunovým hněvem a svět před Planktonem.

číst dále

SpongeBob v kalhotách: Film

So 14/5/2022
10.00-11.27
volných míst: 160
Kino Varšava

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka

Steve Box, Nick Park | Velká Británie | 2005 | 85 min

Nezapomenutelné hrdiny – roztržitého vynálezce Wallace a jeho nadprůměrně inteligentního a pečovatelského psa Gromita – znají milovníci stop-motion animace z několika krátkých filmů, které vznikaly průběžně od konce osmdesátých let (dva z nich – Nesprávné kalhoty a Cestu na měsíc – uvádíme v programu pro děti). Nakonec se toto komediální duo dočkalo i celovečerního formátu, když byl v roce 2005 uveden snímek Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka. Vznikl spojením sil společností DreamWorks Animation a Aardman Animations a nabízí skvělou, chytrou a dokonale animovanou zábavu jak pro děti, tak pro dospělé. V české distribuci propagovanou sloganem „vaším směrem hopsá něco příšerného“.
Městečko, kde Wallace s Gromitem žijí, se připravuje na výstavu obří zeleniny. Snaživé pěstitele ale trápí hlodavci, kteří výstavní kousky ohrožují. Wallace a Gromit se svými vynálezy zeleninu obstojně chrání, ale jen do okamžiku, než v důsledku nehody s jiným vynálezem musí dvojice čelit ještě většímu nebezpečí: králíkodlakovi. Jak to dopadne se zeleninou a odhalí Wallace skutečnou podstatu králíkodlaka?
Napínavý, ale zároveň komediální film umě paroduje klasické horory a další filmové žánry a zaujme i dokonalou plastelínovou animací.

číst dále

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka

So 14/5/2022
12.30-13.55
volných míst: 141
Cinema City 1 - sál ČT

Mary a Max

Adam Elliot | Austrálie | 2009 | 92 min | EN

Dvě rozdílné povahy, dva rozdílné osudy a vzdálenost přes půl světa spojuje plastelínové hrdiny filmu Mary a Max, který vypráví o přátelství osmileté holčičky Mary, žijící v Austrálii, a čtyřiačtyřicetiletého Maxe, chlapíka z New Yorku. Mary miluje sladké kondenzované mléko a čokoládu, ale ze všeho nejvíc touží po opravdovém kamarádovi. Max Horowitz trpí Aspergerovým syndromem, má potíže s komunikací a rovněž miluje čokoládu, svou akvarijní rybičku Henryho, papouška a kočku. Prostřednictvím dopisů si sdělují všechny své postřehy, dojmy a průšvihy a diváci sledují postupně sílící vzájemný vztah. Trochu trpká stop-motion komedie je komorním příběhem jak k pobavení, tak především k zamyšlení, a podobně jako předchozí Elliotův film Harvie Krumpet (2003) otevřeně narušuje společenské bariéry a tabu. Do detailu promyšlené scény zachycuje dynamická kamera Geralda Thompsona, takže srovnání s hraným filmem není od věci. Poprvé byl snímek uveden na zahájení filmového festivalu Sundance v roce 2009.

číst dále

Mary a Max

So 14/5/2022
19.00-20.32
volných míst: 155
TUL - Aula G

Panika v městečku

Stéphane Aubier, Vincent Patar | Francie, Lucembursko, Belgie | 2009 | 75 min | FR | ZDARMA / Free Entry

Oblíbení hrdinové Kovboj, Indián a Kůň se ocitají v úzkých poté, co Kovbojův a Indiánův plán překvapit Koně originálním dárkem k narozeninám skončí katastrofou. Trojice přátel prožívá bizarní dobrodružství, která je zavedou mimo jiné do středu Země, zamrzlé tundry a paralelního podvodního světa obývaného prohnanými příšerkami se špičatými hlavami. Panika v městečku je ideální film pro zrychlenou generaci – postavičky po plátně pobíhají kosmickou rychlostí a mluví, jako by byly na směsi speedu a rajského plynu. Na dotaz, jak se domlouvají a kdo které situace vymýšlí, Vincent Patar řekl: „Těžko říct… Hodně o věcech diskutujeme, chrlíme ze sebe nové nápady. Až nakonec zjistíme, že je projekt vlastně hotový. Je to jako byste hráli ping pong na nejvyšší rychlost.“ Krom celovečerního filmu existuje i stejnojmenný televizní seriál a několik půlhodinových speciálů. Snímek se honosí jedinečným energickým nábojem vyzařujícím z figurek na hraní, které nám nostalgicky evokují dětství, a jejich absurdních dialogů. Panika v městečku je výjimečná nezaměnitelným výtvarným stylem i tím, že je prvním snímkem uvedeným v Cannes, který byl natočen stop-motion animací.

číst dále

Panika v městečku

So 14/5/2022
21.00-22.15
Náměstí Dr. E. Beneše