Výstava Světy české animace mapuje 75 let české animace

Výstava Světy české animace mapuje 75 let české animace

25 | 04

Přestože se o české animaci mluví jako o jedné z našich výkladních skříní, málokdo ve skutečnosti ví, co to animace vlastně je a jak funguje. Většina lidí ji vnímá jen prostřednictvím večerníčků a několika málo klasických a pár současných filmů, nerozezná od sebe kreslený, loutkový nebo třeba v počítači vyrobený film.

Animace je obrovský vesmír plný překvapivých zákoutí a pestrých světů, obývaných bezpočtem nejroztodivnějších postav. Na pozadí těchto světů se pohybuje řada neviditelných, pomalu a trpělivě pracujících obřích bytostí – animátorů. Ti propojují čirou fantazii s technikou a řemeslem. I obyčejná tužka a papír či počítačová myš se v jejich rukou mění ve všemocné nástroje stvořitelů nových vesmírů. A ještě hlouběji v šeru ateliérů na vše dohlížejí režiséři a scénáristé, střihači, zvukaři, kameramani a spousta dalších prazvláštních tvorů. Pojďme společně podniknout výpravu do hlubin tohoto vesmíru, pojďme objevovat jeho magické světy – ty pouhým okem viditelné i ty skryté. Chceme s vámi sdílet radost z toho, že to, co donedávna bylo statické, ba mrtvé, najednou před našima očima ožívá v báječné iluzi pohybu. Iluzi vzniklé spojením spousty statických obrázků střídajících se za sebou kosmickou rychlostí do jediného živoucího celku, který divák vnímá jako příběh.

Výstava je koncipována pochopitelně tak, aby zabavila především děti. Ale to neznamená, že by se na ní nepoučil dospělý. Vždyť kdo může říct, že zná bližší informace třeba ze zákulisí seriálu Chobotnice z II. patra, nadčasových filmů Karla Zemana či oblíbených večerníčkových seriálů? Doposud zde byly spíše expozice zaměřené na jednotlivé osobnosti tohoto filmového oboru – Jana Švankmajera, Jiřího Trnku, Břetislava Pojara, Adolfa Borna a další. Tentokrát ukazujeme i práci scenáristů, střihačů, zvukařů, kameramanů a mnoha dalších často neviditelných lidí, kterým byly filmové ateliéry od roku 1945 druhým domovem.

3. 2. – 3. 7. 2022

Holešovická tržnice, Praha 7, Bubenské nábřeží 306/13, 170 04, Hala č.17

https://www.artmovement.cz/svety-ceske-animace/