Vydejte se s Anifilmem do Japonska

Vydejte se s Anifilmem do Japonska

16 | 03

Ústředním tématem blížícího se festivalu Anifilm bude Japonsko Čeká vás obsáhlý program, který má za cíl představit různé podoby japonské animace. Prozkoumat ohromný imaginativní svět ostrovní animace nám pomůže kurátor Nobuaki Doi – filmový kritik, výrazný producent a ředitel obnoveného festivalu v Hirošimě. Jeho neotřelý přístup akcentuje zahraniční vlivy, které japonské animované umění formovaly. Jakou roli sehrála evropská avantgarda nebo třeba Jiří Trnka a Jan Švankmajer? Uvidíme na příkladech klasiků (mj. Jódži Kuri, Osamu Tezuka) i současné generace (mj. Acuši Wada, Joriko Mizuširi).
Je nám ctí, že se tomuto tématu můžeme věnovat ve spolupráci s mnoha opravdu významnými hosty. Jedním z nich bude legendární tvůrce Kódži Jamamura, jenž na festivalu kromě filmů (pro děti i dospělé) představí i své kresby, a to na výstavě, kterou Anifilm připravil ve spolupráci s Oblastní galerií Liberec.
Projekci filmů a masterclass už si stejně jako Kódži Jamamura pro Anifilm chystá také Sarina Nihei, jejíž nezaměnitelný styl inspirovala estonská animace a rovněž Mirai Mizue, mistr barvité a pohlcující abstraktní animace. Středoevropské motivy pak budete moci stopovat v tvorbě Kaoru Furuko, která pro Anifilm chystá vlastní prezentaci.
Program budou tvořit krátké filmy uspořádané v mnoha zajímavých pásmech. Fokus na Japonsko, domovinu Hajaa Mijazakiho, by ale nebyl možný bez kultovních celovečerních děl jako Zámek v oblacích. I zde se ale můžete těšit na novinky či méně známé klenoty a archivní rarity, jakou bude třeba uvedení zrestaurované verze erotického anime Belladonna of Sadness. V neposlední řadě se Japonsko na Anifilmu promítne i do mnoha nefilmových programů, při kterých budete tuto animační velmoc moci doslova okusit.