Tipy na středu

Tipy na středu

08 | 05

Gloria Victoria
12.30 // Kino Varšava

Výjevy z bitevního pole fascinovaly umělce už dávno předtím, než existoval animovaný film. Zachyceny jsou na mnoha malbách, někdy realisticky, jindy romanticky nebo také expresivně. S příchodem animace pak nastala možnost tyto malované bitvy oživit. Těžkým bojem sám o sobě ale může být i tvůrčí proces a bitvy nakonec svádíme také v každodenním životě. Toto všechno reflektuje pásmo krátkých filmů s názvem Gloria Victoria, které uvádíme v rámci programu Fine– Art–Animation, přičemž titulní snímek tohoto programu, za nímž stojí režisér a výtvarník Theodore Ushev, úchvatně tematizuje vztah umění a války.

Loutky
20.00 // Pavilon I

Stěžejním snímkem pro letošní téma Anifilmu je ambiciózní a svým pojetím jedinečný film dánského režiséra Anderse Rønnowa Klarlunda, který skrze herectví voděných loutek vypráví mytický příběh. Přestože loutky mluví, jejich mimika se omezuje na pohyblivé oči. Zdánlivé technické omezení tvůrcům nebrání vystavět velice uvěřitelný svět plný propracovaných kulis a vyprávět dramatický příběh o odvěkém nepřátelství mezi Zerity a královstvím Hebalon. Fantazijní a pohádkové ladění příběhu podtrhuje smutnou nadčasovost podobných konfliktů a až příliš snadno v něm lze spatřit paralely se současným světem.

Pitching: Grant českého obzoru
12.00 // Grandhotel Zlatý Lev 

Cílem Grantu Českého obzoru za podpory Nadace PPF je podpora výroby české autorské profesionální krátkometrážní animované tvorby. Celková hodnota poskytovaného grantu je 1 000 000 Kč. Druhý ročník pitchingu se v Liberci uskuteční právě dnes. Výběrová komise vybrala osm projektů: Čemodan (r. Marek Náprstek), Dagon (r. Prokop Wilhelm), Do práce na kole (r. Marek Náprstek), Efekt mořské panny (r. Markéta Magidová), Happy Epi (r. Noemi Valentíny), Kde se vzala Eva (r. Klára Jůzová), Period Drama (r. Michaela Mihalyiová), Princezna a vlk (r. Michaela Hoffová). Pozvání do poroty druhého ročníku Grantu přijali dramaturgyně a producentka Anna Vášová, režisérka Kristina Dufková, členka správní rady Nadace PPF Jana Tomas Sedláčková, producent Vladimír Lhoták a režisér a animátor Pavel Koutský.