Tipy na sobotu

Tipy na sobotu

11 | 05

Král a pták
14.00 // Studio Naivního divadla

Podmanivý a lehce znepokojivý, ale o to působivější kreslený snímek Král a pták je dílem významného francouzského tvůrce animovaných filmů Paula Grimaulta, který spolu s Jacquesem Prévertem napsal i scénář. Myšlenka natočit film, volně inspirovaný pohádkou Hanse Christiana Andersena Pastýřka a kominíček, se zrodila již v roce 1946, ale výsledná verze filmu, jak ji dnes známe, byla dokončena až v roce 1979. A vy máte možnost právě dnes možnost na tuto kultivovanou pohádku plnou vizuální poezie a prostoupenou jemným humorem i filozofickým poselstvím vzít děti.

Temný krystal
19.00 // Kino Varšava

Dvě tajemné a mocné rasy coby dvě strany jedné mince, nalezenci z řad příslušníků dávného národa, který nepřátelé smetli z povrchu země, tajuplný magický krystal, moudrá vědma nebo dobrodružná cesta hlavního hrdiny za naplněním dávného proroctví. To vše lze dnes již považovat za typické ingredience fantastického žánru, jak nám jej představily světově nejproslulejší ságy. Poctivým příspěvkem k této tradici je i kultovní snímek Temný krystal, který snad poněkud překvapivě vznikl pod taktovkou Jima Hensona, tvůrce slavných Mupetů.

Chlapec a volavka
20.30 // Náměstí Dr. E. Beneše 

Mistr animace Hajao Mijazaki se ve svém nejnovějším filmu opět vydává za hranice fantazie a snů. Dospívající chlapec Mahito se s tatínkem přestěhuje na venkovské sídlo daleko od hektického Tokia. V novém domově se seznámí se svéráznou mluvící volavkou, která ho láká k prozkoumání záhadné opuštěné věže. V ní Mahito objeví magický svět, jemuž vládne tajemný stařec. Na cestě za poznáním se potká se statečnou dívkou Himi, armádou papoušků i roztomilými stvořeními Warawara.