Tipy na neděli

Tipy na neděli

12 | 05

Jiří Kubíček: Průřez tvorbou
10.30 // Pavilon I

Laureátem ceny za celoživotní přínos animovanému filmu je letos Jiří Kubíček - dramaturg, scénárista, pedagog a příležitostný režisér, který je klíčovou postavou české animace. Jeho tvorbu, čítající různorodé krátké filmy, si připomeneme dnes v 10.30 v Pavilonu I. Jiří Kubíček spolupracoval s mnoha režiséry, například s Václavem Bedřichem, Jaroslavem Bočkem, Břetislavem Pojarem či Pavlem Koutským. Program je určen především pro dospělým divákům.

Česká kolážová animace
14.30 // Pavilon I

Koláž je zvláštní druh animace vycházející ze stejnojmenné výtvarné techniky. Využívá výstřižky ze starých knih či naopak moderních časopisů. Fotky, grafické prvky, archivní záběry, kresbu, loutku – to vše mohou tvůrci kolážových filmů zapojit do hry. Kombinují prvky, které by se ve skutečnosti potkaly jen stěží, a právě díky těmto „setkáním“ vzniká nová kvalita. Jak lze vidět v tomto pásmu, spojením nespojitelného se mohou rozvíjet surreální vize, ale i poměrně konkrétní komentáře k naší společnosti.

Oživlé obrazy
16.00 // Kino Varšava 

Toto pásmo krátkých filmů zavede publikum do nitra více či méně známých obrazů, případně ho jinak obklopí vizuálními styly umělců a umožní mu tak prožít výtvarné umění v pohybu. Mezi vybrané filmy patří například raritní snímek Destino, na němž začal pracovat Salvator Dalí s Waltem Disneym v roce 1946. Vzniklo ale jen dvacet vteřin animace a film byl nakonec dokončen s použitím původních storyboardů až v roce 2003.