Na loutkovou výstavu už teď do Liberce!

Na loutkovou výstavu už teď do Liberce!

15 | 03

Anifilm přichystal pro Severočeské muzeum v Liberci unikátní výstavu Za hranice animace: Voděná loutka v českém filmu, která je k vidění od 14. března do 2. června 2024.

Tato výstava jako první uceleně zkoumá fenomén voděných loutek v české kinematografii, a to od počátků až do současnosti. K vidění budou nejen samotné loutky, ale také dekorace, celé scény, výtvarné návrhy, skici či filmové plakáty od rozličných, často významných výtvarníků a výtvarnic, jako jsou Jan Švankmajer, František Antonín Skála, Jakub Dvorský či Bára Čechová. 
Na výstavě si tak návštěvníci prohlédnou mimo jiné vzácné loutky Spejbla a Hurvínka, Mefista, Kašpárka a scénu ze Švankmajerovy Rakvičkárny, ale také české „muppety“ Jů a Hele ze Studia Kamarád. Nejobjemnější část výstavy tvoří loutky a celé scény z filmů Malý pán (2015) a Velký pán (2024) režiséra Radka Berana. Krom hlavních i vedlejších postav filmu si návštěvníci prohlédnou laboratoř pana Drobného, Majolenčin lesní kiosek, Stodolodílnu či interiér knihovny. Chybět nemůže ani oblíbený Kuky se vrací (2010) a protipólem k těmto exponátům je pak působivá instalace Televize Estráda, punkového uskupení, které ve své tvorbě využívá právě voděné loutky.
Vstupné do Severočeského muzea je dobrovolné a otevřeno je denně kromě pondělí od 10:00 do 19:00. Severočeské muzeum k výstavě ve spolupráci s Anifilmem připravilo i doprovodný program, o němž se více dočtete na webu muzea.