Na co se letos těšit

Na co se letos těšit

06 | 05

Zítra začíná Anifilm, mezinárodní festival animovaných filmů. Na co všechno se může festivalový návštěvník těšit? Až do neděle 12. května je přichystán nabitý program: projekce včetně letního kina, workshopy, přednášky a masterclassy, kulaté stoly, koncerty, moderovaná setkání s tvůrci, Animarket, Game & VR zóna a také výstavy a divadla pro děti.

Vedle mezinárodních soutěží, kde se v pěti kategoriích utkají animované filmy a v jedné počítačové hry, proběhne i soutěž národní. Žhavé novinky ze světa animovaného filmu se představí v soutěžních kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktních a nenarativních filmů a animovaných videoklipů.V porotách zasednou například nejznámější švýcarský režisér Georges Schwizgebel, maďarský tvůrce oceňovaných krátkých filmů a videoklipů Tomek Ducki, švédský tvůrce anidoků Jonas Odell či rumunská režisérka Anca Damian. Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu letos udělí Anifilm Zdence Deitchové, která se po mnoho desetiletí animovanému filmu věnovala ve studiu Bratři v triku.

Hlavním tématem letošního Anifilmu se stane anidok, což je označení pro filmový formát, který propojuje filmový jazyk animovaného a dokumentárního filmu. V něm se představí několik filmů v české nebo i mezinárodní premiéře.

V sekci Zvláštní uvedení českou premiéru absolvuje Vítejte v Marwenu, poslední film Roberta Zemeckise, i poťouchlý snímek Sederový masochismusNiny Paley, významné představitelky nezávislé americké animace. V dalším z filmových odborných i doprovodných programů se pak návštěvníci  seznámí s poměrně rozšířeným, ale na festivalech nereflektovaným fenoménem hyperlapse (nefázovaná animace), Anifilm uvede také nově zrestaurovanou Cestu do pravěkua s úderem půlnoci do kin vstoupí odvážnější Půlnoční animace, která rozhodně není vhodná pro děti. Pro ně pak v průběhu celého festivalu bude připraven jak bohatý filmový program Animo,tak i populární Dílny animace. Českou animaci připomene velká výstava AnimaCZepo roce 89.