Česká soutěž – Český obzor

Česká soutěž – Český obzor

28 | 03

Vedle mezinárodní soutěže je nedílnou součástí festivalu Anifilm už několik let i soutěž národní, která nabízí tvůrcům možnost soutěžit se svým animovaným dílem v kontextu české tvorby a divákům umožňuje unikátní, komplexní vhled do podob současné tuzemské animace. Letos se českého klání účastní dohromady čtyřiapadesát animovaných počinů: 26 studentských filmů, 10 videoklipů a 15 zakázek. Soutěžit spolu budou v jedné kategorii opět i filmy krátké a celovečerní. Kromě vítězů jednotlivých kategorií vybere Rada animovaného filmu také vítěze průřezové kategorie Nejlepší české animované dílo.
Letošnímu Českému obzoru jednoznačně dominuje různorodá studentská tvorba (některé filmy soutěží zároveň v mezinárodní soutěži). Studenti a studentky sahají často po aktuálních tématech, nebojí se zpracovávání složitých problémů nebo natáčejí upřímné osobní výpovědi. Vedle příběhů různých žánrů lze také pozorovat trvající oblibu anidoků. Kompletní seznam vybraných tuzemských děl najdete zde.
O cenách v národním klání rozhodne svým hlasováním více než stočlenná Rada animovaného filmu složená z profesionálů z praxe, z odborníků, teoretiků i festivalových dramaturgů. Kdo v jednotlivých kategoriích zvítězí, se dozvíte na slavnostním zahájení festivalu, které plánujeme na úterý 22. června. České tvorbě zdar!