Anifilm se blíží, začíná už v úterý 2. května

Anifilm se blíží, začíná už v úterý 2. května

29 | 04

To nejlepší z letošního Anifilmu 

Mezinárodní soutěž představí nejnovější animovanou tvorbu, v soutěži celovečerních animovaných filmů se představí 10 snímků. Letošní soutěžní výběr 36 krátkých filmů zahrnuje nejen kandidáty na Oscary, klasiky a známé mistry, ale také nadějné mladé tvůrce. Milovníci videoklipů a abstraktní a nenarativní tvorby se mohou těšit na soutěž 22 videoklipů a 23 nenarativních filmů. Národní soutěž Český obzor umožňuje tuzemským tvůrcům změřit síly mezi sebou, ale i načerpat inspiraci a to hned v několika kategoriích. Již počtvrté proběhne soutěž filmů virtuální reality. Mezinárodní soutěže počítačových her představí patnáct titulů.

 

Tématem nesoutěžního programu je Japonsko. Diváky čeká obsáhlý program představující různé podoby japonské animace. Legendární tvůrce Kódži Jamamura na festivalu kromě filmů představí i své kresby, a to na výstavě s názvem Čtyři oka mžiky, kterou Anifilm připravil ve spolupráci s Oblastní galerií Liberec.

 

Anifilm ocení animátora Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, slavní porotci festivalu představí svou tvorbu, chybět mezi nimi nebude ani režisér Kung Fu Pandy nebo hlavní animátorka filmů Wese Andersona či Guillerma del Tora. Překvapením budou i amatérské animované filmy, které vznikly před rokem 1990. Děti i jejich rodiče čeká pořádná dávka filmů a zábavy především ve filmovém programu Animo, ale i ve Škole animace. A téměř každý den zakončí tradiční půlnoční dávka filmů děsivých i lechtivých. Ke stému výročí založení Českého rozhlasu nechybí pásmo animovaných filmů v hlavních rolích s rádiem. Na libereckém historickém náměstí se odehraje přehlídka Bilance, rekapitulující loňskou animovanou celovečerní sezónu. Raritní snímky filmařů působících mimo oficiální struktury budou uvedeny z 16mm filmových kopií a s doprovodem živé hudby. V sekci Narozen v Liberci letos připomene osobnost herce Oldřicha Kaisera. Anifilm nezapomněl ani na letošní sté výročí významných českých tvůrců – režiséra Břetislava Pojara a výtvarníka Miroslava Štěpánka. Game zóna je věnována prezentaci a hraní soutěžních her. Chybět nebudou ani výstavy, koncerty, loutkové divadlo a víkendové dabingové studio České televize. Na letošním Anifilmu se odehraje i premiéra pitchingu Grantu Českého obzoru za podpory Nadace PPF, jehož cílem je podpora výroby české autorské profesionální krátkometrážní animované tvorby.