Anifilm ocení Alfonse Mensdorffa-Pouillyho

Anifilm ocení Alfonse Mensdorffa-Pouillyho

16 | 03

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si letos z Anifilmu odnese animátor Alfons Mensdorff-Pouilly. Ten se loutkové a stop-motion animaci věnuje už několik desítek let a má za sebou spolupráci na nesčetném množství krátkých filmů a seriálů, animoval i mnohé celovečerní filmy. Díky svému bravurnímu animátorskému umění, ale i humoru a laskavosti, se stal vyhledávaným spolupracovníkem a legendou domácí stop-motion tvorby.
Začínal jako „ploškař“ (animátor ploškové animace), záhy ale přešel k loutkám, na které se následně specializoval. Z jeho rozsáhlé tvorby budete určitě znát například Zaniklý svět rukavic, seriály Pat a Mat, Jája a Pája nebo Jak to chodí u hrochů, z celovečerních filmů pak Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku, Krysaře, Fimfárum Jana Wericha či Jedné noci, v jednom městě. Kromě Jana Baleje a Jiřího Barty spolupracoval se Zdeňkem Smetanou, Ivanem Renčem, Stanislavem Látalem, Vlastou Pospíšilovou, Michalem Žabkou nebo Katariinou Lillqvist. Působí ve studiu Animation people.
Jeho styl se vyznačuje precizností a důsledností, s jakými k loutkové animaci či animovaným předmětům přistupuje. Navazuje tak na to nejlepší z české animační školy, aniž by se bránil moderním postupům či experimentům, animačním happeningům a podobně.
Na Anifilmu uvedeme výběr z jeho krátkometrážní tvorby (jeden průřezový program pro dospělé a jedno pásmo pro děti) a také dva celovečerní filmy. Na festivalu ale proběhne i speciální workshop loutkové animace, který Alfons Mensdorff-Pouilly povede. A zároveň uvedeme jednu z jeho posledních prací – experimentální audiovizuální počin NIC VÍC (r. Vít Pancíř), v němž měl na starosti stop-motion pasáže.