Liberecký kraj

Liberecký kraj

Vítejte v Libereckém kraji

Technické památky, průmysl, tradiční řemesla, hrady, zámky, významné církevní stavby – to vše charakterizuje kraj  ležící v hornatém prostředí plném řek, průzračných vodopádů, rybníků, skal, vysokých hor i přírodních krás. 

Liberecký kraj leží na severu Čech a po Praze je druhým nejmenším krajem Česka. Severní okraj jeho území tvoří hranici s Německem a Polskem, východní část sousedí s Královéhradeckým krajem, západní s Ústeckým a jižní část se Středočeským krajem.  Do oblasti zasahuje Krkonošský národní park a pět chráněných krajinných oblastí – Kokořínsko, Lužické hory, České středohoří, Jizerské hory a Český ráj. Liberecký kraj je díky tomu velmi bohatý na přírodní rezervace a úkazy. Protkává jej mnoho naučných stezek a kochat se pestrou krajinou je možné z více než dvou desítek rozhleden.

Na území kraje je také množství přehrad. Mezi ty větší se řadí například zdroj pitné vody Josefův Důl, dále jsou to kupříkladu Fojtka, Harcov či Mlýnice. Pozoruhodným turistickým místem je Protržená přehrada v Jizerských horách, kdy jako memento po přírodní katastrofě zbyly jen prorvaná hráz a o samotě se tyčící šoupátková věž.

Mezi nejnavštěvovanější památky patří zřícenina gotického hradu Trosky, hrad Bezděz, zámky Lemberk, Frýdlant nebo Sychrov, malebností vyniká i novorenesanční radnice v hlavním městě kraje – Liberci. K oblíbeným turistickým cílům se řadí také celé oblasti Jizerských hor včetně osady Jizerka, masivy Krkonoš i bukolické Lužické hory.

Je to kraj Křišťálového údolí protkaný sklárnami a bižuterními provozy, kraj pěti unikátních oblastí, které lze poznat všemi smysly. Lze si tu osahat skály a starobylé hrady při toulkách v Českém ráji. Pocítit radost při množství jedinečných zážitků Máchova kraje. Poslouchat volání Jizerských hor po sportovní dovolené. Nechat své oči na Krkonoších a jejich majestátnosti a poznat chuť dobrodruha, jehož v člověku probudí Lužické hory. Liberecký kraj je regionem, ve kterém se střídají moderní města s lidovou architekturou a kde se snoubí dechberoucí příroda s vášní pro řemesla a tradice. Liberecký kraj je krajem, který se musí zažít.