Kdo letos usedne v porotě Anifilmu?

Kdo letos usedne v porotě Anifilmu?

04 | 06

Kategorii počítačových her posoudí v Liberci výtvarnice vývojářského studia Circus Atos Barbora Podhorská. Upozornila na sebe třeba hrou Under Leaves, oceněnou za vizuální stránku na České hře roku. Jejím kolegou bude francouzský tvůrce animovaných filmů, kreslíř komiksů a aktuálně také herní vývojář Cedric Babouche se silným důrazem na výtvarnou stránku. Svou hru Dordogne vytvořil pomocí akvarelových maleb. Zástupce ze světa „velkých“ her Petr Motejzík, art director ze studia Hangar 13, trio uzavírá.
VR tvorbu, videoklipy a abstraktní a nenarativní animaci zhodnotí porota ve složení Lucie JančováVojtěch Domlátil Milan Cais. Lucie Jančová je AR a VR designérkou se zkušenostmi z týmu U+ a studia Brainz Immerzive. Virtuální realitě se věnovala i jako asistentka v ateliéru Grafického designu a vizuální komunikace na UMPRUM. Vojtěch Domlátil, pedagog, nezávislý výtvarník a režisér nenarativní filmů jako Vlnění nebo V důchodu, jehož tvorba se pravidelně objevuje a získává ceny na světové festivalové scéně. Trojici doplňuje hudebník a výtvarník Milan Cais, známý především jako člen Tata Bojs, jehož volná výtvarná a audiovizuální tvorba je zastoupená v několika sbírkách a je vystavována u nás i ve světě.
O vítězných studentských a krátkých filmech rozhodne trojice výrazných a oceňovaných režisérek. Z Británie to bude Kate Jessop, která se zaměřuje na aktivismus v animaci a sklízí úspěch například s komediální sérií Tales From Pussy Willow. Zároveň vyučuje na univerzitě v Brightonu. Její přítomnost na Anifilmu je navázána na téma queer animace, na němž se podílela jako spolukurátorka. Z Francie přicestuje japonská režisérka Momoko Seto, světově proslulá svou sérií filmů Planety, ve kterých ukazuje fantastické skryté přírodní světy. A někteří už tuší, že Momoko na Anifilmu bude také v rámci tématu Planeta A. Českou republiku bude zastupovat jedna z nejoceňovanějších režisérek mladé generace Alexandra Májová, jejíž poslední film Pračka uspěl i na loňském Anifilmu.
I kategorii celovečerních filmů bude posuzovat tříčlenná porota. Zasedne v ní úspěšný producent a režisér Petr Oukropec, který právě dokončil svůj celovečerní trikový film pro děti Mazel a tajemství lesa, ale jako producent se podílí na řadě jiných projektů. Mimo jiné také na prvním celovečerním filmu Michaely Pavlátové Moje slunce Maad. Rovněž Ivana Laučíková ze Slovenska osciluje mezi pozicí režisérky a producentky. Za všechny její projekty jmenujme animovaný film Poslední autobus, který zaznamenal celosvětový úspěch. Z pozice historičky animovaného filmu a dlouholeté organizátorky slovinsko-polského festivalu StopTrik bude pak celovečerní tvorbu hodnotit Olga Bobrowska.