Blíží se Den české animace

Blíží se Den české animace

26 | 09

Den české animace je opět tu! Znovu se bude konat v pražském Bio Oko a opět nabídne atraktivní a premiérový program.

Termín letošního setkání s českou animací a jejími tvůrci připadl na úterý 15. října. Den české animace je každoroční událostí, v níž se kloubí Mezinárodní den animovaného filmu (připadající na 28. října) s připomínkou narozenin světoznámého českého filmaře prof. Břetislava Pojara, který se narodil 7. října. Na její organizaci se podílí pořadatel MFAF Anifilm Občanské sdružení animovaného filmu z.s. (OPSAF) a Asociace animovaného filmu (ASAF).

Páteří programu je tradičně tvorba zdejších škol. Ta totiž už dlouhodobě představuje nejplodnější a mezinárodně nejúspěšnější odvětví české kinematografie. Nejnovější studentskou tvorbu představí přímo zástupci škol v programu Animobraní. Rozpracované projekty se pak budou prezentovat ala pecha kucha v rámci programu 300 vteřin. Šestice tuzemských univerzit se navíc představí v rámci „kolektivního“ dne otevřených dveří. Zájemci o studium se budou moci o škole více dozvědět na stáncích v kavárně kina. Během odpoledne zde reprezentanti škol zodpoví dotazy zájemců a nabídnou propagační materiály.

První dva projekční programy letošního Dne české animace jsou přiraveny pro dětské diváky. Premiéru budou mít totiž dvě nová pásma složená z krátkých filmů Ke startu připravit! a Zubatá nekouše, které Anifilm Distribution následně uvede v tuzemských kinech.

Večerní program, cílený na odrostlejší, uvede krátký snímek Sh_t Happens režisérského dua Dávid Štumpf a Michalea Mihályi. Studenti FAMU s tímto snímkem soutěžili v sekci Orizzonti letošního festivalu v Benátkách a od té doby s filmem úspěšně obrážejí další významné akce. Následovat bude kinopremiéra povídkového filmu japonského anime studia Ponoc Skromní hrdinové. Autorem jedné ze tří povídek byl slavný režisér Hiromasa Yonebayashi nominovaný na Oscara za film Léto s Marnie. Asijskou příchuť dnu animace podpoří také poslední z programů, kterým bude vítězný celovečerní film loňského Anifilmu Skončím prostě na ulici. Korejský snímek mladého režiséra Yong- sun Leeho představuje zcela neobvyklou směsici absurdní komedie a sociálního dramatu. Stejně jako snímek Skromní hrdinové i Skončím prostě na ulici budou moci diváci následně vidět v kinech díky Anifilmu Distribution.

Kompletní program najdete pod jedním z obrázků či na webu biooko.net.

Prezentovat se budou tyto katedry a ateliéry:
OSTRAVSKÁ UNIVERZITA – ATELIÉR ANIMACE A AUDIOVIZUÁLNÍHO UMĚNÍ
UNIVERZITA TOMÁŠE BATI – ATELIÉR ANIMOVANÁ TVORBA
VYSOKÁ ŠKOLA UMĚLECKOPRŮMYSLOVÁ – ATELIÉR FILMOVÉ A TELEVIZNÍ GRAFIKY
FILMOVÁ A TELEVIZNÍ AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ – KATEDRA ANIMOVANÉ TVORBY
FILMOVÁ AKADEMIE MIROSLAVA ONDŘÍČKA V PÍSKU – VIZUÁLNÍ EFEKTY & KLASICKÁ ANIMACE
ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA – ATELIÉR ANIMOVANÉ A INTERAKTIVNÍ TVORBY