Mezinárodní festival animovaných filmů Třeboň Česká Republika 1. - 6.5. 2018

online katalog
Mezinárodní soutěž celovečerních filmů

S láskou Vincent

Dorota Kobiela, Hugh Welchman | Velká Británie, Polsko | 2017 | 95 min | EN | CS titulky

Celovečerní snímek o Vincentu van Goghovi, který kombinuje animaci malířových nezaměnitelných olejomaleb s rotoskopií, očekávala s napětím animační obec již delší čas. Když pak v loňském roce vstoupil do kin, minimálně naplnil, ale často i překonal očekávání. Nejedná se o biografii, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale o drama s kriminální zápletkou, které využívá některých biografických prvků z umělcova problematického a předčasně ukončeného života. Záhadná osobnost, která v životě trpěla bídou a psychickými propady, inspirovala tvůrce k vizuálně originálnímu filmu, pro nějž 125 umělců z celého světa vytvořilo 66 960 originálních olejomaleb, a to podle 94 původních van Goghových děl. I za příběhem se však skrývá spousta práce: scénář vznikl na základě osmi stovek dopisů, které van Gogh adresoval většinou svému bratrovi. Klíčovým okamžikem celého příběhu je jeden den v červenci roku 1890, kdy se malíř, propadající se čím dál hlouběji do depresí, postřelí do hrudníku. O dva dny později na následky zranění umírá, přičemž okolnosti jeho smrti nebyly nikdy zcela objasněny. Snímek nominovaný na Cenu americké akademie již stihl získat ocenění pro nejlepší evropský film roku 2017.

Út 01/05/2018
15.00-16.35
volných míst: 1
Kino Světozor

Čt 03/05/2018
17.00-18.35
Jindřichův Hradec - zámek

Pá 04/05/2018
20.00-21.35
volných míst: 0
Kino Aurora

Ne 06/05/2018
12.30-14.05
Kino Světozor

Lajka

Aurel Klimt | Česká republika | 2017 | 88 min | CS | EN titulky | 8+

Loutkový sci-fi muzikál začíná na periférii ruského velkoměsta, kde fenka Lajka shání potravu pro svá štěňata. K velké smůle je odchycena rasy a pak násilně přeškolena na průkopnici kosmonautiky. Brzy po startu do vesmíru následuje Lajku mnoho dalších zvířat, překotně vypouštěných z Houstonu a Bajkonuru. Bezcílně bloudí vesmírem, až je nakonec pohltí černá díra, skrz kterou se dostanou na vzdálenou subtropickou planetu. Po nějaké době šťastného a nerušeného soužití s místními tvory k nim však doputují i dva lidští kosmonauti a nejen harmonie, ale i život zvířat je rázem ohrožen.
Snímek vznikl na motivy divadelního představení Lajka, Čchin a Gagarin, které Aurel Klimt inscenoval v roce 2003. Z tohoto divadelního kusu přešla do filmu část postav i příběhu. Režisér již dříve úzce spolupracoval s výtvarníkem Martinem Velíškem, který pro Lajku vytvořil ponurou podobu pozemské části. Prostředí planety Quem navrhl slovenský výtvarník František Lipták. Zajímavostí je, že na samotné výrobě filmu v ateliéru se podílel komorní štáb pouze pěti lidí (celý film animovali pouze tři animátoři), zatímco na postprodukci se podílely desítky až stovky odborníků z pražského studia UPP. Snímek vznikal v průběhu deseti let. Jedná se o režisérův celovečerní debut, ale už předtím na sebe Klimt upozornil výraznými krátkými filmy (například Pád, Fimfárum či O kouzelném zvonu).

St 02/05/2018
10.00-11.28
volných míst: 30
Kino Světozor

Čt 03/05/2018
16.30-17.58
Roháč - sál ČT

Ne 06/05/2018
11.30-12.58
volných míst: 0
Kino Aurora

Zombilénium

Arthur De Pins, Alexis Ducord | Francie, Belgie | 2017 | 80 min | FR | CS titulky | 12+

Fantasy komedie Zombilénium autorské dvojice Arthur de Pins & Alexis Ducord skrývá pod zábavnějším povrchem poněkud vážnější obsah. Workoholický pracovní inspektor Hector, který nemá čas na svou dcerku, se jednoho dne spontánně rozhodne vykonat inspekci v halloweenském zábavním parku Zombilénium, který leží kousek od města. Právě do Zombilénia by se jeho dcerka ráda podívala a Hector jí roztržitě slíbí, že jí přání splní. Škodolibost, se kterou do parku přichází, ho ale brzy přejde. Když zjišťuje, kdo jsou skuteční „zaměstnanci“ parku, je na návrat do skutečného života už pozdě. Hector se nedobrovolně zapojuje s ostatními zkrotlými zombies do pracovního procesu. Finanční problémy parku i dlouhodobá rivalita mezi upíry a zombies záhy graduje a v parku se začnou dít věci, které nikdo nečekal. A právě v tom okamžiku přichází Hectora hledat jeho osiřelá dcera… Lehce stylizovaný (ovšem jen tak, aby vizualita nezastínila obsah) film vznikl podle stejnojmenného komiksu. Reflektuje hravou formou francouzskou realitu na trhu práce (včetně odborů, stávek atd.). Snímek byl v roce 2017 uveden na festivalu v Cannes a byl nominovaný i na evropskou cenu pro celovečerní film (European Film Awards 2017).

Zombilénium

St 02/05/2018
14.30-15.50
volných míst: 185
Divadlo J. K. Tyla

Pá 04/05/2018
15.30-16.50
volných míst: 0
Loutkové divadlo

Kočičí Popelka

Alessandro Rak, Dario Sansone, Marino Guarnieri, Ivan Cappiello | Itálie | 2017 | 86 min | IT | CS titulky

Neapol, nepříliš vzdálená budoucnost. V zátoce města proslulého kulturním dědictvím i hordami odpadu a sociálními problémy kotví parník Megaride vizionáře Vittoria Basileho. Ten by z města pod Vesuvem rád vytvořil vzkvétající centrum vědy a pokroku. Zaslepen filantropickými představami však opomene úklady, které ho stojí pohádkové jmění i život. Jeho jediná dcera Mia tak zůstává napospas maceše Angelice, jejímu proradnému milenci Salvatorovi a šesti nevlastním sourozencům. Sláva honosného parníku upadá, jeho chodbami se prohánějí strašidelné hologramy, na Neapol se bez ustání snáší sopečný popel. Mia dospěla a zdá se, že její jedinou nadějí na nový život je policista Primo Gemito, bývalý Basileho věrný spolupracovník, odhodlaný nenechat město v rukách drogového krále Salvatora. Pohádka o Popelce vyšla knižně právě v Neapoli již v 17. století a tato její temná filmová podoba mnoho známých postav nápaditě a s vědomým cynismem rozvíjí. Nevybíravé jsou též odkazy na nedávný politický vývoj Itálie a jeho čelní představitele. Díky kombinaci 2D a 3D animace připomínající videoherní estetiku, hudebním číslům, a až videoklipovým sekvencím je Kočičí Popelka strhující podívanou na dobrou noc – pro dospělé.
Kočičí Popelka

St 02/05/2018
21.00-22.26
volných míst: 13
Kino Světozor

Pá 04/05/2018
21.30-22.56
volných míst: 135
Divadlo J. K. Tyla

Živitel

Nora Twomey | Kanada, Irsko, Lucembursko | 2017 | 93 min | EN | CS titulky | 8+

Jedenáctiletá Parvana žije se svou milující rodinou v afghánském Kábulu, v roce 2001 plně ovládaném Tálibánem. Doprovází otce při jeho snahách zajistit rodinu, umí číst a psát a dokáže dokonce vyprávět starobylé příběhy, které ji naučil. Ty jí v tomto okouzlujícím snímku o lásce k rodině a ohromné statečnosti malé dívky v přísně mužském světě pomáhají vzdorovat okolní nespravedlnosti. Její otec je totiž brzy neprávem uvězněn. V chlapeckém přestrojení a za pomoci stejně maskované kamarádky se Parvana začíná o rodinu starat sama. Odmítá se přitom vzdát snu, že jednou budou všichni zase pohromadě.
V pestrých sekvencích ploškové animace, kontrastujících s digitálně malovaným prostředím hlavní dějové linky, její příběh zrcadlí pohádkové vyprávění o pouti za strašidelným sloním démonem, které Parvana sdílí s bráškou Zakim a kamarádkou Shauziou. Snímek je prvním samostatným celovečerním dílem irské režisérky Nory Twomeyové – spolupracovnice Tomma Moora (Brendan a tajemství Kellsu, Píseň moře), předlohou filmu byla stejnojmenná kniha Kanaďanky Deborah Ellisové podle výpovědí dětí z pákistánských uprchlických táborů. Film produkovala herečka Angelina Jolie, známá humanitárními aktivitami nejen v oblasti Afghánistánu.

Živitel

Čt 03/05/2018
10.00-11.33
volných míst: 0
Kino Světozor

So 05/05/2018
10.00-11.33
volných míst: 0
Kino Světozor

Vyloučeni z nebe

Ali Noori Oskouei | Írán | 2017 | 76 min | X_FAR | CS titulky | 13+

Neobvyklý alegorický příběh sleduje mytického hrdinu, který ochraňuje děti a bezbranné v různých dobách. Jeho hrdinské skutky jsou předávány z generace na generaci formou napínavých příběhů. Dospělí je vyprávějí dětem, aby je uklidnili a alespoň v myšlenkách přenesli mimo válečnou zónu. Legendárního zachránce sledujeme pohledem učitelky ze země sužované válkou. Ta musí kvůli bombardování s dětmi z internátní školy uprchnout. Úkryt nachází v jeskyni, kde jim příběhy vypráví a kde se také objevují první indicie o skutečné existenci superhrdiny. Spolu s dětmi se vydává napříč válečnou zemí a objevuje postupně další náznaky. Čím více se o věc zajímá, tím hlouběji věří, že hrdina není jen výplodem její fantazie, ale reálným člověkem. V emigraci se pak rozhodne o hrdinovi, který ji provází životem od útlého dětství, připravit komiks. Jenže zjišťuje, že krom jeho laskavosti a odvaze o něm nic neví.
Snímek originálně kombinuje techniky 2D a 3D počítačové animace. Odděluje tak jednotlivé časoprostory, které se filmem prolínají poměrně volně. Šedivou současnost střídá patos heroických dávných dob, čímž film diváka vystavuje stále novým formálním i obsahovým stimulům.
Vyloučeni z nebe

Čt 03/05/2018
13.30-14.46
volných míst: 140
Divadlo J. K. Tyla

Pá 04/05/2018
11.30-12.46
volných míst: 72
Kino Aurora

Ne 06/05/2018
09.30-10.46
volných míst: 34
Kino Světozor

Skončím prostě na ulici

Yongsun Lee | Jižní Korea | 2017 | 85 min | KO | CS titulky

JunKoo Oh je nezaměstnaný herec ve středních letech toužící po uplatnění. Má manželku, dvě děti a jako externista vyučuje herectví na univerzitě. Rodinné výdaje jsou velké, navíc kromě vysokého dceřina školného se žena touží přestěhovat do lepší čtvrti. Když se JunKoo Oh dozví, že by měl být přijat jako regulérní zaměstnanec fakulty, je to skvělá zpráva. K tomu vzápětí přichází lukrativní herecká nabídka, obojí ale skloubit nepůjde. Od té chvíle se rozjíždí sled absurdních zádrhelů a situací, při nichž hlavní hrdina bojuje se svou nerozhodností i morálními otázkami. Náhodou se totiž dozvídá, že postarší profesor, který je zodpovědný za jeho přijetí na fakultu, zneužívá jednu ze studentek. Kdyby se to provalilo, profesor by byl vyhozen a JunKoo Ohovo nové zaměstnání by bylo ztraceno. Podaří se mu přemluvit zneužívanou studentku, která ho nesnáší? Získá konečně práci, nebo to dopadne celé ještě úplně jinak? Nízkorozpočtový korejský film spíše než na bravurní animaci a vizuální ztvárnění sází na scénář plný suchého humoru. Formálně pracuje s minimalistickými náznaky, mlčenlivými pohledy hrdinů apod. Směšně absurdní atmosféru pak snímek dotváří přehnanou mimikou postav.
Skončím prostě na ulici

Čt 03/05/2018
17.00-18.25
České Budějovice - Kampa

Čt 03/05/2018
19.30-20.55
volných míst: 0
Kino Světozor

So 05/05/2018
11.30-12.55
volných míst: 118
Divadlo J. K. Tyla

Velký zlý lišák a jiné povídky

Patrick Imbert, Benjamin Renner | Belgie, Francie | 2017 | 79 min | FR | 6+

Velký zlý lišák je jednou z mnoha jedinečných zvířecích postav, se kterými se v tomto veselém snímku potkáme. Ne všechna zvířátka jsou navíc taková, jaká se na první pohled zdají být, lišáka nevyjímaje. Ve třech příbězích se divákům představí herecký ansámbl obyvatel farmy i lesa, kteří se nám rozhodli přehrát svá nezapomenutelná dobrodružství. V prvním z nich se s kačerem, králíkem a prasetem vydáváme doručit novorozeně rodičům místo vychytralého čápa. Druhé vyprávění je věnováno lišákovi a jeho nedobrovolně nabyté rodince kuřat-lišek. Ve třetím zase společně vyrážíme zachránit Vánoce na saních tažených sekačkou na trávu. Každá příhoda obsahuje mnoho situačních gagů okořeněných výrazně expresivní animací, všechny navíc balancují na hraně klasické bajky s postavami, u kterých zdůraznění jejich originálních vlastností zaručuje vznik řady zapeklitých, komických situací. Dětskému ani dospělému publiku přitom ale neunikne metaforická hodnota příběhů a z nich plynoucí ponaučení. Autorem komiksové předlohy příběhu o lišákovi je kreslíř Benjamin Renner, spolurežisér Césarem oceněného snímku O myšce a medvědovi, na jehož vzniku se podílel i Patrick Imbert. Film Velký zlý lišák a jiné povídky je nejnovějším výsledkem jejich spolupráce.

Velký zlý lišák a jiné povídky

Pá 04/05/2018
10.00-11.19
volných míst: 0
Kino Světozor

So 05/05/2018
09.30-10.49
volných míst: 109
Divadlo J. K. Tyla

Teheránská tabu

Ali Soozandeh | Německo, Rakousko | 2017 | 93 min | X_FAR | CS titulky

Odvážná a provokativní sonda do současné íránské společnosti vznikla jako celovečerní debut Aliho Soozandeha příznačně za hranicemi Íránu. Rotoskopický, realistický až naturalistický snímek sleduje osudy několika postav, které se dostávají do rozporu s přísným náboženským právem. Režisér se zaměřuje na životy tří žen a jednoho mladého hudebníka, kteří ve schizofrenní teheránské společnosti bojují o svá práva, pocit důstojnosti či holé přežití. Pari je dohnána k prostituci, aby uživila synka, zatímco její manžel si odpykává trest za obchod s drogami. Její těhotná sousedka Sara si zase hledá práci navzdory přesvědčení svého muže. Donya se v nočním klubu setká s Babakem, což nezůstane bez následků... Divák okamžitě zjišťuje, že napovrch bigotní islámská společnost skrývá jako každá jiná možnosti pro prostituci, cizoložství, korupci či distribuci drog, stačí jen najít skulinky, jak vše provést bez vědomí revolučního výboru. Pro některé Íránce se obcházení náboženského kodexu stává každodenním adrenalinem, pro ženské postavy často představuje prostředek na cestě k emancipaci ve striktně mužském světě. Aktuální a svým sdělením naléhavý snímek byl uveden na festivalu v Cannes a získal cenu za nejlepší debut na festivalu v Jeruzalémě.
Teheránská tabu

Pá 04/05/2018
16.30-18.03
volných míst: 65
Divadlo J. K. Tyla

So 05/05/2018
20.00-21.33
volných míst: 15
Kino Aurora