Mezinárodní festival animovaných filmů Třeboň Česká Republika 1. - 6.5. 2018

online katalog
Celovečerní filmy pro děti

Lajka

Aurel Klimt | Česká republika | 2017 | 88 min | CS | EN titulky | 8+

Loutkový sci-fi muzikál začíná na periférii ruského velkoměsta, kde fenka Lajka shání potravu pro svá štěňata. K velké smůle je odchycena rasy a pak násilně přeškolena na průkopnici kosmonautiky. Brzy po startu do vesmíru následuje Lajku mnoho dalších zvířat, překotně vypouštěných z Houstonu a Bajkonuru. Bezcílně bloudí vesmírem, až je nakonec pohltí černá díra, skrz kterou se dostanou na vzdálenou subtropickou planetu. Po nějaké době šťastného a nerušeného soužití s místními tvory k nim však doputují i dva lidští kosmonauti a nejen harmonie, ale i život zvířat je rázem ohrožen.
Snímek vznikl na motivy divadelního představení Lajka, Čchin a Gagarin, které Aurel Klimt inscenoval v roce 2003. Z tohoto divadelního kusu přešla do filmu část postav i příběhu. Režisér již dříve úzce spolupracoval s výtvarníkem Martinem Velíškem, který pro Lajku vytvořil ponurou podobu pozemské části. Prostředí planety Quem navrhl slovenský výtvarník František Lipták. Zajímavostí je, že na samotné výrobě filmu v ateliéru se podílel komorní štáb pouze pěti lidí (celý film animovali pouze tři animátoři), zatímco na postprodukci se podílely desítky až stovky odborníků z pražského studia UPP. Snímek vznikal v průběhu deseti let. Jedná se o režisérův celovečerní debut, ale už předtím na sebe Klimt upozornil výraznými krátkými filmy (například Pád, Fimfárum či O kouzelném zvonu).

St 02/05/2018
10.00-11.28
volných míst: 30
Kino Světozor

Čt 03/05/2018
16.30-17.58
Roháč - sál ČT

Ne 06/05/2018
11.30-12.58
volných míst: 0
Kino Aurora

Zombilénium

Arthur De Pins, Alexis Ducord | Francie, Belgie | 2017 | 80 min | FR | CS titulky | 12+

Fantasy komedie Zombilénium autorské dvojice Arthur de Pins & Alexis Ducord skrývá pod zábavnějším povrchem poněkud vážnější obsah. Workoholický pracovní inspektor Hector, který nemá čas na svou dcerku, se jednoho dne spontánně rozhodne vykonat inspekci v halloweenském zábavním parku Zombilénium, který leží kousek od města. Právě do Zombilénia by se jeho dcerka ráda podívala a Hector jí roztržitě slíbí, že jí přání splní. Škodolibost, se kterou do parku přichází, ho ale brzy přejde. Když zjišťuje, kdo jsou skuteční „zaměstnanci“ parku, je na návrat do skutečného života už pozdě. Hector se nedobrovolně zapojuje s ostatními zkrotlými zombies do pracovního procesu. Finanční problémy parku i dlouhodobá rivalita mezi upíry a zombies záhy graduje a v parku se začnou dít věci, které nikdo nečekal. A právě v tom okamžiku přichází Hectora hledat jeho osiřelá dcera… Lehce stylizovaný (ovšem jen tak, aby vizualita nezastínila obsah) film vznikl podle stejnojmenného komiksu. Reflektuje hravou formou francouzskou realitu na trhu práce (včetně odborů, stávek atd.). Snímek byl v roce 2017 uveden na festivalu v Cannes a byl nominovaný i na evropskou cenu pro celovečerní film (European Film Awards 2017).

Zombilénium

St 02/05/2018
14.30-15.50
volných míst: 185
Divadlo J. K. Tyla

Pá 04/05/2018
15.30-16.50
volných míst: 0
Loutkové divadlo

Živitel

Nora Twomey | Kanada, Irsko, Lucembursko | 2017 | 93 min | EN | CS titulky | 8+

Jedenáctiletá Parvana žije se svou milující rodinou v afghánském Kábulu, v roce 2001 plně ovládaném Tálibánem. Doprovází otce při jeho snahách zajistit rodinu, umí číst a psát a dokáže dokonce vyprávět starobylé příběhy, které ji naučil. Ty jí v tomto okouzlujícím snímku o lásce k rodině a ohromné statečnosti malé dívky v přísně mužském světě pomáhají vzdorovat okolní nespravedlnosti. Její otec je totiž brzy neprávem uvězněn. V chlapeckém přestrojení a za pomoci stejně maskované kamarádky se Parvana začíná o rodinu starat sama. Odmítá se přitom vzdát snu, že jednou budou všichni zase pohromadě.
V pestrých sekvencích ploškové animace, kontrastujících s digitálně malovaným prostředím hlavní dějové linky, její příběh zrcadlí pohádkové vyprávění o pouti za strašidelným sloním démonem, které Parvana sdílí s bráškou Zakim a kamarádkou Shauziou. Snímek je prvním samostatným celovečerním dílem irské režisérky Nory Twomeyové – spolupracovnice Tomma Moora (Brendan a tajemství Kellsu, Píseň moře), předlohou filmu byla stejnojmenná kniha Kanaďanky Deborah Ellisové podle výpovědí dětí z pákistánských uprchlických táborů. Film produkovala herečka Angelina Jolie, známá humanitárními aktivitami nejen v oblasti Afghánistánu.

Živitel

Čt 03/05/2018
10.00-11.33
volných míst: 0
Kino Světozor

So 05/05/2018
10.00-11.33
volných míst: 0
Kino Světozor

Velký zlý lišák a jiné povídky

Patrick Imbert, Benjamin Renner | Belgie, Francie | 2017 | 79 min | FR | 6+

Velký zlý lišák je jednou z mnoha jedinečných zvířecích postav, se kterými se v tomto veselém snímku potkáme. Ne všechna zvířátka jsou navíc taková, jaká se na první pohled zdají být, lišáka nevyjímaje. Ve třech příbězích se divákům představí herecký ansámbl obyvatel farmy i lesa, kteří se nám rozhodli přehrát svá nezapomenutelná dobrodružství. V prvním z nich se s kačerem, králíkem a prasetem vydáváme doručit novorozeně rodičům místo vychytralého čápa. Druhé vyprávění je věnováno lišákovi a jeho nedobrovolně nabyté rodince kuřat-lišek. Ve třetím zase společně vyrážíme zachránit Vánoce na saních tažených sekačkou na trávu. Každá příhoda obsahuje mnoho situačních gagů okořeněných výrazně expresivní animací, všechny navíc balancují na hraně klasické bajky s postavami, u kterých zdůraznění jejich originálních vlastností zaručuje vznik řady zapeklitých, komických situací. Dětskému ani dospělému publiku přitom ale neunikne metaforická hodnota příběhů a z nich plynoucí ponaučení. Autorem komiksové předlohy příběhu o lišákovi je kreslíř Benjamin Renner, spolurežisér Césarem oceněného snímku O myšce a medvědovi, na jehož vzniku se podílel i Patrick Imbert. Film Velký zlý lišák a jiné povídky je nejnovějším výsledkem jejich spolupráce.

Velký zlý lišák a jiné povídky

Pá 04/05/2018
10.00-11.19
volných míst: 0
Kino Světozor

So 05/05/2018
09.30-10.49
volných míst: 109
Divadlo J. K. Tyla