Světozor Cinema
J. K. Tyl Theatre
Puppet Theatre
Schwarzenberg Hall
Roháč – Czech TV Hall
Roháč - I. floor
Masaryk Square
Festival tent / Castle park
Dům Štěpánka Netolického
Castle Gallery
Jindřichův Hradec - Castle
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
24:00
01:00
Abstract and Non-Narrative Animation 78 min
×
Abstract and Non-Narrative Animation
Abstract and Non-Narrative Animation 13.00 - 14.18 - Světozor Cinema
Fleeting Autumn, The Garden, Everything's Gonna Be Alright, Advertising the Earth Radio – Stephen P. McGreevy’s VLF Cut-outs, Grands Canons, Aperture, Don't Know What, Forest, The Thing Is Lost, I Am Twisq, Orbit, Little Boy, Half Asleep, Ride, Supersad
Ruben Brandt, Collector 94 min
×
Ruben Brandt, Collector
Ruben Brandt, Collector 15.00 - 16.34 - Světozor Cinema 2018', Hungary
Režie: Milorad Krstić
EN
Short Films A 77 min
×
Short Films A
Short Films A 17.00 - 18.17 - Světozor Cinema
Bloeistraat 11, Bavure, III, Sister, Per tutta la vita, Electrician's Day, Fest, Egg, I’m Going out for Cigarettes
Waltz with Bashir 87 min
×
Waltz with Bashir
Waltz with Bashir 19.00 - 20.27 - Světozor Cinema 2008', Israel, France, Germany
Režie: Ari Folman
HE
Festival Opening Ceremony (invitation only) 120 min
×
Festival Opening Ceremony (invitation only)
Festival Opening Ceremony (invitation only) 19.00 - 21.00 - J. K. Tyl Theatre
Music Videos B 60 min
×
Music Videos B
Music Videos B 15.00 - 16.00 - Puppet Theatre
Khoiba: Log, Diogal Sakho: Reer, Harley & Quin: Water in the Cup, Maikeulboudjan: The Dishwasher Groove, nvmeri: Art of the Trial, Siamés: Mr. Fear, Sigrid: Focus, The Academics: Hit Radio Tune, Tom Rosenthal: It Won't Be Me, Marimasil: Yanira, The Beatles: Glass Onion, The Dutch: Sunday Afternoon (Hello Sunshine), Aphex Twin: T69 Collapse, Dominique A: Se Décentrer, Søren Lau: Lystfiskeren
50:50 41 min
×
50:50
50:50 16.30 - 17.11 - Puppet Theatre 2018', Switzerland
Režie: 50:50 Collective
DE
Czech Horizon I 83 min
×
Czech Horizon I
Czech Horizon I 18.00 - 19.23 - Puppet Theatre
Somewhere, Hide N Seek, What if I am...?, Days Off, Three Messages From the Mind of a Believer of Nothing, Selfshe, Fleeting Autumn, Tremble, Life of a Pig, Fifty Years Later, Narkissós, Air.ratio, Circus, Woman's day, The Garden, Gambler, A Date, Journey
Short Films E 77 min
×
Short Films E
Short Films E 20.00 - 21.17 - Puppet Theatre
Augur, Cyclists, The Call, This Magnificent Cake!
CEE Animation Forum: Short Films Pitching Competition 1/2 45 min
×
CEE Animation Forum: Short Films Pitching Competition 1/2
CEE Animation Forum: Pitching Competition – Series / TV Specials 120 min
CEE Animation Forum: Masterclass "International Sales by BAC Films and Wild Bunch" 90 min
CEE Animation Forum: Masterclass "International Sales by BAC Films and Wild Bunch" 90 min
CEE Animation Forum: Country Presentations 90 min
×
CEE Animation Forum: Country Presentations
CEE Animation Forum: Country Presentations 17.30 - 19.00 - Schwarzenberg Hall
The Kokoška Family on the Road 56 min
×
The Kokoška Family on the Road
The Kokoška Family on the Road 08.30 - 09.26 - Roháč – Czech TV Hall 2019', Czech Republic
Režie: Jitka Petrová, Ivo Hejcman
3+
The Websters 55 min
×
The Websters
The Websters 10.00 - 10.55 - Roháč – Czech TV Hall 2018', Slovakia, Poland
Režie: Katarína Kerekesová
SK 5+
SpongeBob SquarePants I 60 min
×
SpongeBob SquarePants I
SpongeBob SquarePants I 12.30 - 13.30 - Roháč – Czech TV Hall United States
Režie: Stephen Hillenburg
6+
The international selection of animated films for kids B 55 min
×
The international selection of animated films for kids B
The international selection of animated films for kids B 14.30 - 15.25 - Roháč – Czech TV Hall
Režie: různí / various
12+
School of Animation
×
School of Animation
School of Animation 12.00 - 17.00 - Roháč - I. floor
Asterix: The Secret of the Magic Potion 105 min
×
Asterix: The Secret of the Magic Potion
Asterix: The Secret of the Magic Potion 21.00 - 22.45 - Masaryk Square 2018', France
Režie: Louis Clichy, Alexandre Astier
teepee
×
teepee
teepee 22.00 - 23.00 - Festival tent / Castle park
Czech Animation After '89
×
Czech Animation After '89
Czech Animation After '89 10.00 - 17.00 - Dům Štěpánka Netolického
Ars Electronica presents: Reinhold Bidner & gold extra
×
Ars Electronica presents: Reinhold Bidner & gold extra
SpongeBob SquarePants I 60 min
×
SpongeBob SquarePants I
SpongeBob SquarePants I 10.30 - 11.30 - Jindřichův Hradec - Castle United States
Režie: Stephen Hillenburg
6+
CEE Animation Forum: Talents Screening 2019 68 min
×
CEE Animation Forum: Talents Screening 2019
CEE Animation Forum: Talents Screening 2019 17.30 - 18.38 - Jindřichův Hradec - Castle
Režie: různí / various
Modest Heroes: Ponoc Short Films Theatre, Volume 1 54 min
×
Modest Heroes: Ponoc Short Films Theatre, Volume 1
Modest Heroes: Ponoc Short Films Theatre, Volume 1 20.00 - 20.54 - Jindřichův Hradec - Castle 2018', Japan
Režie: Hiromasa Yonebayashi, Yoshiyuki Momose, Akihiko Yamashita
EN 8+