International festival of animated films Třeboň Czech Republic May 1st - 6th 2018
Světozor Cinema
J. K. Tyl Theatre
Puppet Theatre
Roháč - ČT Hall
Masaryk Square
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
24:00
New Talents 11.00-12.01 61 min
×
New Talents
New Talents 11.00-12.01 - Světozor Cinema
DIRECTION: různí / various
Cartoon d’Or 2016 Nominated Films 13.30-14.36
×
Cartoon d’Or 2016 Nominated Films
Cartoon d’Or 2016 Nominated Films 13.30-14.36 - Světozor Cinema
DIRECTION: Gabriel Harel
(free seats: 76)
Alike, Machine, Peripheria, Under Your Fingers, Yùl and the Snake
The Red Turtle 15.00-16.20 France, Belgium, Japan | 80 min
×
The Red Turtle
The Red Turtle 15.00-16.20 - Světozor Cinema 2016', France, Belgium, Japan
DIRECTION: Michael Dudok de Wit
(free seats: 51)
Short Films A 17.00-18.17
×
Short Films A
Short Films A 17.00-18.17 - Světozor Cinema
DIRECTION: Patrick Vandebroeck
(free seats: 45)
Catherine, The Empty, Evening, Waiting for the New Year, Balcony, When the Days were Endless, The Ogre, The Gap
Nerdland 20.30-21.53 United States | 83 min
×
Nerdland
Nerdland 20.30-21.53 - Světozor Cinema 2016', United States
DIRECTION: Chris Prynoski
(free seats: 74)
Opening Ceremony of the festival 19.00-22.00 180 min
×
Opening Ceremony of the festival 19.00-22.00 - J. K. Tyl Theatre
VAF Animation Today: short films from V4+ region 15.00-16.29 89 min
×
VAF Animation Today: short films from V4+ region
VAF Animation Today: short films from V4+ region 15.00-16.29 - Puppet Theatre
DIRECTION: různí / various
Music Videos 17.30-18.52
×
Music Videos
Music Videos 17.30-18.52 - Puppet Theatre
DIRECTION: Lorraine Sorlet
(free seats: 62)
Jin Monic: Hateful, The Avalanches: Subways, Mutanti Hledaj Východisko: Andělé přileťte pro mě, Hadag Nahash & Infected Mushroom: Legal Eyes, Charles X: Can You Do It?, El Toto Café: Ginger Beer, Dizzcock: Outta Hood, T-Rextasy: Gap Yr Boiz, DVA: Vespering, Chelou: Halfway to Nowhere, Čisté Tvary: Blood as Heavy Flooding Water, Uri Nakayama: Spring Time-Old Man, Nevermen: Mr Mistake, Benjamin Verdoes: Night Walk, The Cultural Studies: Recycled Press, Omodaka: Social Near-Death Sensations (S.N.S.), Robert Pospiš & Martin Sillay: V tom šírom poli, Caravan Palace: Wonderland, The Animators: Oh My, Cocoon: I Can't Wait, Mutanti Hledaj Východisko: Černobyl, Julien Cavard & Raphael Nauleau: Le Roi
Short Films B 19.30-20.46
×
Short Films B
Short Films B 19.30-20.46 - Puppet Theatre
DIRECTION: Ondřej Švadlena
(free seats: 37)
Morning Cowboy, Entr’acte, Made in Spain, Blind Vaysha, Broken – The Women’s Prison at Hoheneck, Wormhole, Time Rodent
Around the World I. 08.30-09.25 55 min
×
Around the World I.
Around the World I. 08.30-09.25 - Roháč - ČT Hall
DIRECTION: různí / various
Maxifun with Maxidog I. 10.30-11.30 Czechoslovakia | 60 min
×
Maxifun with Maxidog I.
Maxifun with Maxidog I. 10.30-11.30 - Roháč - ČT Hall Czechoslovakia
DIRECTION: Václav Bedřich
Ernest & Célestine 13.00-14.20 France, Belgium, Luxembourg | 80 min
×
Ernest & Célestine
Ernest & Célestine 13.00-14.20 - Roháč - ČT Hall 2012', France, Belgium, Luxembourg
DIRECTION: Benjamin Renner, Vincent Patar, Stéphane Aubier
Annie and Joey Strike 15.00-16.00 Czech Republic | 60 min
×
Annie and Joey Strike
Annie and Joey Strike 15.00-16.00 - Roháč - ČT Hall Czech Republic
DIRECTION: Michal Žabka
Sing 21.00-22.50 United States | 110 min
×
Sing
Sing 21.00-22.50 - Masaryk Square 2016', United States
DIRECTION: Gareth Jennings