05|05 novinky

Tipy na čtvrtek

Tipy na čtvrtek

Citróny a pomeranče osvěží 16.30, Roháč – Sál ČT

Úchvatnou estonskou loutkovou operu Líza Citrónová a Marocký Pomeranč: zrychlená lovestory možná viděli někteří pravidelní festivalový návštěvníci před pár lety v naší mezinárodní soutěži. Nyní se citrusy na Anifilm vracejí v rámci tématu festivalu Kde domov můj. Snímek na celovečerním formátu soustřeďuje propracované komické situace a videoklipové sekvence, sociálně-kritické téma rasismu, xenofobie a uprchlictví i kouzlo ruční animace.

 

Anifilm a VAF uváději: Works in Progress 15.00, Loutkové divadlo

Co se v oblasti celovečerních animovaných filmů chystá? Žrouti lichých ponožek už finišují a za půl roku vtrhnou do kin (Lichožrouti, r. G. Miklínová). V počátcích realizace je naopak loutková pohádka Tonda, Slávka a génius (r. B. Valecká a F. Pošivač). A ze zahraničních projektů se představí estonský Morten (r. K. Jancis a R. Unt) a maďarský snímek White Plastic Sky (r. T. Bánóczki a S. Szabó).

 

Světová premiéra mořeplavce 20.30, Divadlo J. K. Tyla

Příznivci Paula Fierlingera se dnes dočkají světové premiéry nebývalého celovečerního počinu, který kombinuje na ploše 120 minut animaci s komiksem. Jedná se o adaptaci autobiografické knihy amerického mořeplavce Joshuy Slocuma, který jako první obeplul svět zcela sám a své zážitky popsal v bestselleru Sailing Alone Around the World (1900).