17|04 novinky

Anifilm dětem

Anifilm dětem

I letošní ročník ANIFILMU připravil bohatý program pro děti, od těch nejmenších až po teenagery.

V Mezinárodní soutěži celovečerních filmů se utká také pět dětských snímků. Dánský snímek Gumo T vypráví příběh chlapce, který poznává, že být velkým a silným nemusí být právě výhra. Do role hrdiny ne nepodobného Indianu Jonesovi se dostane nenápadný stavební dělník ve španělském filmu Neuvěřitelná dobrodružství Tedea Stonese. Střet s civilizací, jejími dobrými i špatnými stránkami, zakusí dětský hrdina francouzského filmu Den vran. Soutěže se dále účastní belgicko-francouzský snímek Zarafa o síle přátelství chlapce Makiho a žirafího mláděte Zarafy. Českou republiku zastupuje Kozí příběh se sýrem; pokračování prvního českého 3D animovaného filmu nás opět zavede do středověké Prahy.

Sekce Fokus se zaměřuje na jedno z hlavních témat letošního ANIFILMU, kterým jsou samotné počátky animovaného filmu. Speciálně pro dětské diváky je v rámci přehlídky Počátky animace u nás připraveno pásmo zahrnující vůbec první české animované filmy pro děti (Svatba v korálovém moři, Vánoční sen, Ferda Mravenec či Všudybylovo dobrodružství). Snímky budou promítány z původních 35mm filmových kopií.

V programové nabídce Animo TV se mohou dětští (ale i dospělí) diváci těšit na dvě pásma nejzdařilejších dílů kultovních večerníčků, k vidění budou i ty nejnovější. Ze zahraniční nabídky pak jistě stojí za pozornost seriál pro nejmenší Sandpixies, jež využívá techniku pískové animace, či americký dobrodružný seriál, pracující také
s prvky komedie a fantasy pro teenagery Adventure Time.

V sekci Bilance čekají na dětské diváky distribuční trháky loňského roku: Norman a duchové Frankenweenie, Piráti!, Madagaskar 3 i oscarová Rebelka. Letošní Retrospektiva je věnována Vladimíru Jiránkovi a Břetislavu Pojarovi. Vedle jiných snímků připomene i neprávem opomíjený Bojarův celovečerní kombinovaný film Motýlí čas z roku 1990, moderní pohádku o dospívajícím chlapci Jendovi a jeho tajemné kamarádce víle Urugu, která se vylíhla z kukly exotického motýla. V rámci přehlídky filmů Adolfa Borna se mohou děti těšit nejen na staré dobré známé Macha a Šebestovou či opičku Žofku, ale také na festivalech několikrát oceněný celovečerní film Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku.

V tradičních dílnách animace si děti mohou pod dohledem zkušených pedagogů zkusit vytvořit vlastní animované dílko. Autorka a ilustrátorka knihy Historie Evropy. Obrazové putování Renata Fučíková povede workshop s názvem Most napříč dějinami; zde budou moci účastníci dílny pomoci dotvořit svět z kartonu vyrobeného evropského hradu i jeho podhradí. Divadelní představení pro děti letos nabídnou čtyři inscenace.